Kariéra: Zbavte se perfekcionismu

Patříte k těm, kteří usilují o dokonalost vždy a ve všem? „Hlavně neudělat žádnou chybu, jinak mě ostatní nebudou akceptovat.“ „Raději si všechno třikrát zkontroluji, aby se nic nepokazilo.“ „Jestli nebudu dost dobrý, profesně to nikam nedotáhnu.“ Připadají vám tyto věty povědomé?

Perfekcionisté jsou lidé, kterým není nikdy nic dost dobré. Tito lidé se zaměřují na věci, s kterými něco není v pořádku. Perfekcionistická matka bude spokojena teprve tehdy, až syn uklidí pokoj dokonale podle jejích představ o pořádku. Kolegyně přijme příslušnou listinu teprve tehdy, když byla desetkrát přepracována a zdokonalena. Perfekcionisté mohou neustále pokračovat, aniž se kdy doberou cíle. Práce pod časovým tlakem je pro ně někdy dokonce výhodná, protože jsou nuceni omezit svůj perfekcionismus. Ženy k němu tíhnou více než muži. Muži bývají spíše než ženy ochotni přehlédnout nějakou tu nedokonalost, když vidí, že se již blíží cíli.

Perfekcionisté pro své obrovské nasazení a nadšení zapomínají na dvě věci. Za prvé na to, že jejich momentální tělesný a duševní stav ovlivňuje také jejich výkonnost a koncentraci. Jestliže máme strach, že naše prezentace u kolegů a u šéfa neuspěje, je tím náš výkon silně ovlivněn. A za druhé zapomínají na to, že jsou ve své práci závislí také na ostatních, kteří jim musí dodat včas příslušné informace, musí je nechat nerušeně pracovat nebo musí být k zastižení, kdyby ještě bylo zapotřebí.

Požadavky na vlastní výkonnost a realita

Naše výkonnost denně prochází výkyvy. My však od sebe většinou požadujeme, aby byla každý den stejně vysoká. Chceme dosahovat pokud možno každý den stejně dobrých výsledků. Tak to ale nemůže fungovat. Nemůžete neustále podávat ty nejvyšší výkony. Přijměte to a zbytečně se nepřepínejte. Budete výkonnější, když budete respektovat svou současnou tělesnou a duševní kondici a nebudete se přetěžovat.

Kolikrát jste už zjistili, že celé vaše obrovské úsilí nebylo nakonec k ničemu? Statistika, kterou po vás chtěli, nebyla nakonec vůbec zapotřebí, nebo byla příslušná prezentace na poslední chvíli zrušena. Kolikrát se vám váš perfekcionismus skutečně vyplatil? Kdo ocení vaše přesčasy? Jak reagují druzí na vaše pracovní nasazení?

Perfekcionisté dělají mnoho věcí najednou a tříští tak svoje síly a potenciál, protože se příliš intenzivně zabývají nepodstatnými maličkostmi. Perfekcionisté také často očekávají, že ostatní lidé na sebe budou klást stejné nároky. Přitom zcela pouštějí ze zřetele, že každý člověk klade na sebe a svou práci jiné nároky. A právě z toho důvodu není spolupráce s perfekcionisty vždy snadná. Jestliže se cítíte ovládáni a směrováni perfekcionismem, osvoboďte se od něj! Dbejte více na svou momentální výkonnost. Přizpůsobte se tomu, jakou náladu právě máte, jak se cítíte, co dnes můžete uskutečnit? Pak se do vašeho každodenního pracovního života vrátí radost, jistota a lehkost.

Není den jako den, každý je jiný
Motivujte sami sebe – uvědomte si, že každý den nemáte k dispozici stejné množství energie a že je to naprosto normální. S ucpaným nosem a třeštící hlavou se prostě nepracuje tak dobře (perfektně), jako když jste zcela zdraví a nabití energií.

Analyzujte plýtvání časem

Abyste mohli omezit svůj perfekcionismus, zeptejte se sami sebe, které z vašich úkolů skutečně vyžadují tu nejvyšší kvalitu, a které naopak nezaberou tolik vašeho času.

► Jaké jsou vaše hlavní úkoly? Poznamenejte si, za co jste odpovědní a čeho chcete v rámci každého úkolu dosáhnout.
► Kolik času věnujete hlavnímu úkolu?
► Kolik času vyplýtváte tím, že se zabýváte nepodstatnými a vedlejšími maličkostmi?
► Co můžete v rámci své každodenní činnosti změnit (delegovat dílčí úkoly, dělat si kontrolní seznamy atp.)?
► Jak můžete změnit časovou organizaci pracovního dne tak, aby vám zbylo více času na hlavní úkoly?

Otázky k perfekcionismu
Kdo nebo co vás nutí k tomu, abyste dělali všechno perfektně?
Čeho tím dosáhnete? Jaký z toho máte užitek? Jaký užitek z toho mají ostatní?
Dejme tomu, že už nebudete tak perfektní jako doposud. Co by se změnilo? Co by se v nejhorším případě mohlo stát?
Jak se vám bude dařit?
Jak by na to asi reagovali ostatní?
Kdy a v jaké situaci se vám stalo, že jste nebyli zcela dokonalí? Jaké to mělo následky?
Za jakých podmínek by se vám podařilo odložit perfekcionismus u nedůležitých věcí?
V kterých oblastech bude nutné za daných okolností předefinovat své cíle?

Jak se zbavit perfekcionismu

► Uvědomte si, že dokonalost neexistuje.
► Soustřeďte se na to, abyste „optimálně“ zvládli tři až pět věcí za den.
► Mějte radost, když se vám podaří nechat nějaký úkol prostě jen tak ležet (neodpovíte okamžitě na e-mail, delegujete kopírování na někoho jiného, zeptáte se, zda se to nedá udělat později, nebo včas odejdete z práce domů).
► Soustřeďte se na pozitivní výsledky (vaše podklady pro prezentaci byly dobře přijaty, přestože jste na jejich přípravu neměli dost času, a nebyly tudíž tak perfektní, jak byste si představovali).
► Zabývejte se svými úkoly, a ne tím, co ostatní zanedbali nebo zanedbávají (ať si kolega svůj pracovní stůl uklízí sám).
► Maličkostmi se prostě nezabývejte.
► Ptejte se ostatních, co od vás skutečně očekávají, nepředpokládejte u nich tytéž nároky, jaké máte vy. Teprve potom se rozhodujte, zda a jak můžete nebo chcete jejich skutečným nárokům dostát.
► Nebojte se úsměvu a smíchu! Smích dělá dobře vám i ostatním a uvolňuje atmosféru.

Změňte své vnitřní příkazy, které vás neustále ženou k perfekcionismu.
Místo „Nesmím se dopustit žádné chyby“ si raději říkejte: „To zvládnu.“ „To se mi určitě podaří.“ „Je to v pořádku.“ „Tohle stačí udělat tak na 80 procent.“ „To vypadá v pohodě.“

Zdroj: Spokojeně v zaměstnání (Portál)

15.9.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist