Jak vybrat terapeuta?

Dospěli jste ve svém životě někdy k rozhodnutí navštívit psychoterapeuta? Přemýšleli jste o tom, že byste se takto pokusili vylepšit svůj psychický stav, resp. zlepšit situaci s partnerem či v rodině? Jestliže ano, jistě vás napadla výše uvedená otázka.

Vybrat psychoterapeuta si můžete na základě doporučení známých, vyhledáním v telefonním seznamu, nebo na internetu.

V průběhu prvních sezení se rozhoduje o další spolupráci. Neočekávejte však, že někde dostanete přesný „návod“ jak si vybrat svého psychoterapeuta, stejně by taková pomůcka nemohla fungovat. Daleko důležitější je, aby jste se cítili dobře a měli důvěru v člověka, který sedí naproti vám.

Pokud vám terapeut předkládá své osobní problémy, případně řekne, že tak je to s mnoha lidmi, nebo bude ztrácet kontrolu nad svým chováním, raději terapii hned ukončete. Měli byste vnímat terapeutovo „pohodové“ nastavení, že je dostatečně sebejistý a dává vám dostatečný prostor k vyjádření.

Nemusíte se obávat ukončit spolupráci a vyhledat někoho jiného v případě, že se cítíte delší dobu nepříjemně a nedokážete hovořit otevřeně o vašich problémech. Na druhou stranu si musíte uvědomit, že je těžké otevírat některé citlivé okruhy problémů na prvních sezeních.

Spolupráci také ukončete ve chvíli, kdy budete cítit ze strany terapeuta, jakkoli neurčité, sexuální náznaky, případně vás začne zahrnovat svými problémy. Ani v tomto případě to nebude zmařený čas, protože již v procesu rozhodování o návštěvě terapeuta a následné spolupráci si můžete mnohem jasněji uvědomit, kam byste chtěli směřovat, co chcete.

Nezapomínejte, že jste to vy, kdo si vybírá. Stejně tak jako pro výběr daného terapeuta se můžete sami rozhodnout pro ukončení spolupráce.

Na druhé straně musíte být připraveni, že pro vás chvíle v terapii mohou být i velmi nepříjemné. Terapeut nemá být ten kdo vás bude jen chválit…

Otázka výběru pohlaví psychoterapeuta je dalším z vašich rozhodnutí. Služby v této oblasti mohou nabízet stejně kvalitně ženy i muži. Stejně jako v mnoha dalších oborech záleží především na osobnosti jedince a jeho předpokladech více než na pohlaví. V psychoterapii jsou ale jistě oblasti, ve kterých se ukazuje citlivější spolupráce se ženami (např. traumata po znásilnění), jindy je vhodnější spolupracovat s párovými terapeuty (např. rodinná terapie).

Zdroj: help24.cz

15.8.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist