Jak vybrat dobrý tábor

Jak vybrat z obrovské nabídky táborů takový, aby bylo spokojené vaše dítko a vy jste měli záruku, že o něj bude dobře postaráno?

Této problematice se již po mnoho let věnuje občanské sdružení Pionýr. V roce 2005 Pionýr odstartoval projekt „Opravdu dobrý tábor„, jehož cílem je zvýšení povědomí veřejnosti o obecných pravidlech, která by měl splňovat každý tábor a nepřímo tak zvyšovat kvalitu nabízených táborů.

O výběru dobrého tábora jsme hovořili s Mgr. Martinem Bělohlávkem, místopředsedou Pionýra.

Na co by rodiče měli při výběru tábora myslet?

Jedním z nejzákladnějších pravidel při výběru tábora je konzultace s dítětem. Tedy vybírat podle toho, co dítě baví, jaké jsou jeho koníčky, ale i schopnosti. Často se stává, že rodiče několika sourozenců vyberou tábor podle zájmů jednoho dítěte a automaticky s ním „pošlou“ i dítě druhé, ale to má často zcela jiné zájmy. Pokud je pak dítě na táboře z donucení, vznikají z toho velmi nepříjemné situace, jak pro děti, tak pro táborové vedoucí.

Dalším, velice důležitým faktorem, je takový kontakt s organizátorem tábora, který rodičům zabezpečí dostatek informací – jak o přípravě, tak o vlastním průběhu. Kontakt by neměl být jen písemný, ale měla by se konat i schůzka rodičů, kde můžou položit otázky, protože tak je možné rozptýlit všechny nejasnosti, které mohou vyplynout.

Vedoucí tábora by měli být kvalifikováni a neměli by se ostýchat na otázku týkající se jejich kvalifikace odpovědět.

Tábor by měl být bezpečný, takže rodiče by se měli ptát, kde je ten tábor umístěný. Např. je-li umístěný u řeky, jestli je v povodňovém pásmu, atd. Pakliže dostanou jednoduchou, rychlou, věcnou odpověď, tak jsou na správné adrese. Pokud je ta odpověď jakkoli „mlžená“, tak tam bych doporučoval zvýšit míru zájmu a opatrnosti.

Naštěstí ale již velmi velký počet organizátorů přijal naše Osmero dobrého táborajako svoje vlastní kritéria a snaží se jimi řídit. Takže když se toho rodiče přidrží a zeptají se na všech těch osm bodů a mají pocit, že mají dostatek informací, tak myslím, že můžou být spokojeni.

Které znaky naopak svědčí o tom, že konkrétní tábor není v pořádku (kromě absence již zmíněných pravidel)?

Prvním je extrémně vysoká cena. Nad velmi vysokou cenou bych se vždycky zamyslel, jestli ta nabídka, je opravdu odpovídající. Protože pokud je vysoká cena, např. 5000,- Kč za 7-denní tábor, zdůvodněna tím, že tam má dítě 5x denně stravu, což je nařízeno hygienickou vyhláškou a musí to tedy splňovat každý tábor, pak je otázkou, co tam ty děti opravdu dostávají.

No a dalším znakem je, když mají rodiče pocit, že nedostávají konkrétní odpovědi na své dotazy. Rodič jednoduše musí mít pocit otevřenosti.

Jak dlouhý tábor je podle vás ideální?

Nejběžnější jsou asi 2-týdenní tábory, i s ohledem na to, že řada vedoucích si pro tuto příležitost musí vzít dovolenou v práci, a uvolnění na 14 dnů bývá jednodušší, než na 3 týdny. Ale já myslím, že optimální je 3-týdenní tábor, protože děti se první týden „zabíhají“ v tom táborovém životě a skutečně si ho potom užívají. A když se týden zabíhají a pak už se vlastně skoro týden loučí, protože ta vidina konce táboru je pro většinu dětí smutná, 3-týdenní tábor je proto z tohoto pohledu určitě lepší.

Čtyři týdny už je zase celkem hodně – záleží pak hlavně na tom, aby to byl sehraný kolektiv, který se tak ještě víc stmelí, záleží i na věku dětí. Protože pro menší děti, dejme tomu do 8 let, je to hodně dlouhá doba bez rodičů. Ale nemusí to být problém, pokud jedou na tábor s kolektivem, který znají z celoroční, třeba zájmové činnosti.

www.dobrytabor.cz

23.4.2008 12:00| autor: Katka Landlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist