Čeká tě první setkání s rodiči tvého partnera? Na tyhle věci si dávej pozor

Jsi zamilovaná, prožíváš lásku jako z romantického filmu a tak je jasné, že tě brzy čeká seznámení s rodiči tvého miláčka. Jak to ustát, aniž by ses ztrapnila nebo si znepřátelila jeho rodinu už navždy? Máme pro tebe pár tipů, co dělat i čemu se raději vyhnout.

setkani-s-rodici-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Co když se mě budou ptát na to, kolik jsem měla vztahů nebo jak vidím budoucnost? Tohle všechno se ti honí hlavou, zatímco si to kráčíš k domu rodičů tvého vyvoleného. Taky máš strach, jestli jim budeš připadat pro jejich syna dost dobrá anebo jestli neuděláš nějaký trapas? Neuděláš, stačí, když se budeš držet základních pravidel. Připravili jsme je pro tebe.

Menší pozornost potěší

Asi by nebylo úplně v pohodě, kdybys na první setkání s rodiči tvého miláčka přinesla nějaký drahý dárek. Ale nějaká maličkost není od věci. Klidně se na tom dopředu se svým partnerem domluv, abys udělala opravdu radost. Pokud jeho máma bojuje s váhou a je rozhodnuta do jara zhubnout, bonboniérou si ji asi nezískáš. Zato hezkým hrnkem nebo svíčkou určitě.

Neříkej o sobě vše, ale ani nedělej tajemnou

Je jasné, že některé věci rodiče tvého miláčka nemusí vědět. A když ano, tak určitě ne na první schůzce. Rozhodně si nepouštěj pusu na špacír ohledně tvého milostného života, který jsi vedla, než jsi poznala jejich syna. Taktické ale také není zatlouct vše, co se zatlouct dá. Rodiče mají prostě nějaký radar či šestý smysl a brzy vycítí, že někdo lže. Tvrdit, že jsi panna a že jsi měla na vysvědčení vždy samé jedničky, když to není pravda, se nevyplácí. Falší a neupřímností si je určitě nezískáš. Nikomu také není příjemné, když na každou jeho otázku odpovíš neurčitě a budeš ze sebe dělat slečnu záhadnou. Buď přímá a rovná, tím si je získáš na svou stranu docela určitě.

Politiku nechej spát

Tak nějak tě nenapadá žádné téma a tak se rozhodneš pro záložní plán, a sice vytáhnout politiku. To je přeci námět k hovoru jako hrom, říkáš si. Ale pokud nevíš, jak jsou jeho rodiče politicky ladění, raději si tenhle druh konverzace odpusť. Nechceš se přeci s nimi pohádat hned při prvním setkání. A co si budeme povídat, jakmile mají dva lidé opačný názor na to, co se týče našich zákonodárců, oheň je vždy na střeše.

Nevyzvídej o jejich synovi

Možná si říkáš, že setkání s rodiči tvého nového partnera je výbornou příležitostí, jak se o něm dozvědět co nejvíce. A máš pravdu, jeho domácí půda na něj může ledacos prozradit. Ale rozhodně netlač na pilu a zbytečně se nevyptávej a nedoluj z nich, jaký tvůj miláček je, a jaké špatné vlastnosti má. Určitě ti to neřeknou a nezapomínej na to, že na pranýři jsi tady spíše ty, oni svého syna milují a nebudou o něm na potkání někomu vykládat, jaká má negativa. Spíše si udělají špatný obrázek o tobě. Absolutní tabu je se ptát jeho rodičů na bývalé přítelkyně.

Tulení si nechejte na doma

Chodíte spolu teprve pár týdnů a tak není divu, že se na každém kroku líbáte, držíte se za ruce a pořád se nějak osaháváte. Je nám jasné, že před zraky jeho rodičů mu nezajedeš rukou do rozkroku, ale i drobné dotyky můžou lézt na nervy. Jednou je to pusa na tvář, podruhé zase pohlazení po noze, potom si mu položíš hlavu na rameno nebo si mu dokonce sedneš na klín a začneš na něj šišlat, že on je tvůj největší „milášek na švětě“. Tobě to tak nepřijde, protože jsi zamilovaná, ale těm okolo to nemusí být příjemné a obzvlášť jeho matce, která v něm pořád vidí to své děťátko. Takže tyhle důvěrnosti si nechejte na doma.

Neplánuj ihned svatbu

Ber to jako přátelské setkání. Možná to jednou bude tvůj tchán a tchyně a možná také ne. A takhle k tomu přistupuj. Necpi se jim hned do rodiny jen proto, že jsi až po uši zamilovaná a ve skrytu duše doufáš, že tohle je konečně ten pravý. Rozhodně nemluv o zásnubách ani o svatbě, tedy pokud jste jim nepřišli s nadšením říct, že čekáte miminko a budete se brát. Oslovuj je jmény, žádné „drahá maminko a drahý tatínku“. Jo a s týkáním počkej, až s tím přijdou oni sami.

O budoucnosti opatrně

Buď opatrná také při plánování budoucnosti. Je pravda, že tady je to vždy těžké. Protože říct jim, že za dva roky třeba budeš single nebo s jiným chlapem není úplně v pohodě, ale počítat s tím, že se vy dva po měsíci chození vezmete a budete mít spolu kupu dětí, taky není to pravé ořechové. Nejlepší je se těmto tématům vyhýbat nebo mluvit jen o sobě. Tedy například, že ty plánuješ být jednou doktorka. Ovšem problém může také nastat, když na sebe prozradíš, že jednou práskneš do bot a budeš bydlet někde v zahraničí. Automaticky je pak napadne, jestli si do té ciziny odvezeš i jejich milovaného synáčka. A co teprve až jim řekneš, že tvoje děti rozhodně nikdy nenecháš očkovat a budou od malička vegetariáni. Tohle dávkuj postupně. Začni třeba tím, že ty sama maso nejíš, ale že ti nevadí, když někdo jiný ano.

Zkušenosti čtenářek:

Zuzana (39 let): „Mě můj muž svým rodičům představil až měsíc před svatbou. Důvod byl jasný. Jeho rodiče prostě o mě nestáli. Tedy ne že by proti mně něco měli, ale David měl přede mnou řadu lásek a ani s jednou to nevyšlo a jednou mu jeho matka řekla, že už nemá zájem se vždy s nějakou jeho slečnou seznámit, když to s ní nemyslí vážně. Ale podle mě nebyl sukničkář, jen měl na lásku smůlu a vyšlo mu to až se mnou,“ směje se při vzpomínce na první setkání s rodiči svého muže Zuzana.

Jolana (34 let): „Na jedno setkání s rodiči jednoho svého kluka nevzpomínám ráda.  Bylo mi tenkrát dvacet a jemu jen o dva roky více a ještě bydlel s mámou a tátou. Vlastně to vůbec nebylo plánované seznámení, protože jsme se k němu domů vkradli v noci a mysleli si, že se vzbudíme ještě dříve než oni a já potichu jejich byt opustím. Ale spali jsme jak zabití, a když jsem pak ráno vylezla z jeho pokoje jen v kalhotkách a tričku, že si dojdu na záchod, tak jsem je potkala. Jeho otec byl docela přísný, ani mě nepozdravil a zavolal směrem k pokoji, kde spal můj kluk, že si příště své holky má tahat jinam. Bylo to dost nepříjemné,“ svěřila se Jolana.

Tereza (28 let): „Já mám opačný příběh, a to ze seznámení jednoho mého partnera s mou mamkou. Vyrůstala jsem jen s ní, a tak jsme spíše jako kámošky. A jeden můj kluk z toho byl docela vyplašený. Protože se ho moje máma narovinu zeptala, co říká na moje nové kalhotky, které mi dala k svátku. Hrozně jsem se za ni tehdy styděla,“ přiznala nám Tereza.

Dana (30 let): „Ke mně se vždy rodiče mých partnerů chovali slušně. Vlastně možná až moc. Pořád mi nutili zákusky a ptali se, jestli mě ten jejich kluk nezlobí a tak podobně. Nemám žádnou negativní zkušenost. Ale pravda je, že já jsem byla vždy slušná, bála jsem se, abych neudělala faux pas, takže jsem se možná i trochu přetvařovala, abych vypadala líp,“ přiznává Dana.

Někdy takové první setkání s rodiči může být pořádný trapas:

A jakou máš zkušenost s prvním setkáním s rodiči tvých partnerů ty? Šlo vždy vše jako po másle, nebo se někdy něco nevyvedlo? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

3.1.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist