Jak se pozná workoholik?

Závislost na práci je již fenoménem doby. Žijeme uspěchaný život, vpřed nás žene touha po penězích, úspěchu, uznání… Práce a pracovní uplatnění se stávají nejdůležitějšími aspekty našeho života – společností akceptovaná závislost je najednou pro mnohé životním stylem!

Co k workoholismu směřuje?
Začíná se to nevinně! Dostanete vytouženou práci, o kterou jste se dříve snažili. V dnešní době pomalu zázrak! Konečně. Chcete udělat dojem a všem ukázat, co ve vás je! Přece přijaly toho správného člověka, který je zodpovědný, pracovitý, spolehlivý…

Zůstáváte v zaměstnání déle, vždyť toho třeba tolik udělat. Berete si na odpovědnost stále více povinností, které postupem času nestíháte plnit, nejednou proto pracovní problémy řešíte doma ve volném čase a během víkendů.

Postupně vás zaměstnání pohltí celého, a na nic jiného nezbývá čas. Práce se staví na první místo vašeho života, vše ostatní je druhořadé. Bokem zůstává stát dokonce i vlastní rodina, děti, nejlepší přátelé, zájmy, které jste dosud dělali a naplňovali vás radostí a štěstím.

Důležitějším se stává: být neustále na příjmu a vždy připravená – v plném nasazení!

Následky
Nenechají dlouho na sebe čekat! K stresu, nervozitě, celkové podrážděnosti se přidruží občasná bolest hlavy, zad, která postupně narůstá na své intenzitě. K tomu začnete špatně spát a energii, kterou jste mohli na začátku rozdávat, najednou nemáte. I přesto, že vám okolí radí trochu „vypnout“, uvolnit se a odpočívat, vy jaksi nechcete poslouchat a problémy se jen zhoršují.

Výbuchy zlosti, poruchy soustředění, prudké kolísání nálad až deprese nejsou ničím výjimečným a stávají se nezvanými každodenními společníky.

Jak ven ze začarovaného kruhu?
Nejhorší a zároveň nejdůležitější je přiznat si, že máte problém. Pokud si to workoholik sám neuvědomí, léčba není možná! Bohužel v mnoha případech jedinou cestou k pochopení problému je až těžce poškozené zdraví. V důsledku vyčerpanosti organismu, nesprávné životosprávě, nedostatku spánku, dochází ke zvýšení krevního tlaku, žaludečním vředům a neustálý stres nejednou vede k infarktu či mozkové příhodě.

Statistika
Závislost na práci postihuje více muže než ženy. Ty ve „vražedném pracovním tempu“ brzdí většinou odpovědnost k rodině, péči o děti a domácnost. Plně je však může zastihnout, když děti dospějí, nebo se jedná ještě o mladé svobodné nezávislé dívky, které si chce vybudovat kariéru.

Jak rozpoznat rozdíl mezi pracovitým, odpovědným člověkem a workoholik?

Pracovitý člověk:
* Čas si systematicky dělí na práci a odpočinek
* Ví, kdy „vypnout“
* Dbá o své zdraví
* Je oblíbený v kolektivu
* Má plnohodnotný soukromý život

Workoholik:
* Práce ho zcela pohlcuje, na jiné nezbývá čas
* Bokem stojí rodina, přátelé, záliby
* Vytváří kolem sebe stresové prostředí
* Bere si příliš povinností
* Soukromí zcela ustupuje do pozadí
* Nedokáže plnohodnotně odpočívat
* Zanedbává své zdraví

Váháte, zda i vy nejste závislí na práci? Otestujte se!
Pravdivě odpovídejte na uvedené otázky: ano / ne

1. Práce je pro vás velmi důležitá!
2. Neprojde delší čas, abyste na ni nemysleli.
3. Máte pocit, že musíte neustále pracovat?
4. Stále a často se bezdůvodně spěcháte.
5. V práci slibujete více, než dokážete splnit!
6. Nemáte jiné zájmy mimo zaměstnání.
7. Dbáte jen o kontakty související s prací!
8. Cítíte se provinile, když zrovna nic neděláte?

Pokud jste alespoň na pět z uvedených otázek odpověděli kladně, jste pravděpodobně závislá na práci! Zamyslete se a dobře zvažte, co dál! Člověk by měl znát hranice svých sil a přehodnotit své životní priority! Uvědomit si výhody a nevýhody enormního pracovního zatížení a to, jestli to opravdu stojí za to. Je docela možné, že si jen potřebujete udělat ve svém životě pořádek. Naučte se plánovat a rozlišovat, co je opravdu důležité udělat hned, a co chvíli počká.

Připraveno ve spolupráci s diva.sk

11.12.2010 12:00| autor: El

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist