Holčičky chtějí být sexy už od šesti let

Kdy se v ženě probouzí touha být krásná a přitažlivá pro své okolí? Podle britských výzkumníků to v dnešní době nastává už okolo šesti let. Děvčata přitom ani tak nechtějí udělat dojem na chlapce, jako se snaží být oblíbené v dívčím kolektivu.

Přitažlivý vzhled vede k většímu úspěchu a oblíbenosti u druhých. O tom jsou prý přesvědčené už šestileté dívky, aniž si to uvědomují. Vědci to ukázali na testu, jemuž podrobili děvčátka z prvního stupně základní školy. Nabídli jim dvě panenky – jednu oblečenou do vyzývavých, těsných krátkých šatiček, které odhalovaly podstatnou část těla, a druhou zakrytou od hlavy až k patě volnějším outfitem. Většina dívek si vybrala tu více „sexy“. S odůvodněním, že takto by chtěly vypadat ony samy.

Podle vedoucí studie Christy Starrové je dost možné, že dívky věří v sílu přitažlivého vzhledu v sociálních vztazích. „I když touha být populární není pouze dívčí záležitostí, tlak vypadat přitažlivě, aby se popularity dosáhlo, je pozorován jen u dívek.“ Chlapci údajně svůj úspěch ve skupině s osobním vzhledem nespojují.

Výzkumníci si také položili otázku, zda volbu malých slečen ovlivňuje prostředí, ze kterého pocházejí. Zajímavé bylo zjištění, že dívky navštěvující taneční kroužek si vybíraly panenku zahalenou. „Je možné, že pohybové aktivity jako tanec nebo sport obecně zvyšují u dívek sebevědomí a pomáhají jím pochopit funkci těla. Jako by si lépe uvědomovaly, že lze tělo použít i na něco jiného než image vystavovanou druhým,“ míní Starrová.
[[related]]
Čím jsou ale ovlivněny holčičky, kterým se naopak líbila panenka vyzývavá? Není to tak složité vysledovat. Ženské celebrity se v médiích vystavují zásadně ve svůdných pozicích a v sexy oblečení, výjimkou nejsou ani protagonistky v reklamách na hračky. Na trhu jsou dostupné dětské panenky v minisukních, síťovaných punčochách a vysokých botách, vyzývavé slogany pronikají na dětská trička a kalhotky. Dívky pak vystavují na odiv svou sexualitu, aniž by si ji byly schopny ve svém věku vůbec uvědomit. Přitom to však nedělají kvůli klukům… chtějí se líbit samy sobě a prosadit se mezi vrstevnicemi.

19.7.2012 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist