Hmyzí bodnutí

Co byste měli vědět, aby se letní idylka neproměnila v drama?

Nejčastějším projevem po poštípání je různě velké zarudnutí kůže v místě vpichu a svědění, které může být velmi nepříjemné. U dětí se sklony k alergickým reakcím se mohou objevit také puchýře a otoky – ty bývají velice bolestivé. Postižené místo se pak může zanítit a může také dojít k nebezpečnému anafylaktickému šoku.

Důležitá je prevence

„Lidem doporučuji, aby nechodili bosí v trávě a po hmyzu se neoháněli. V přírodě musíme být opatrní při pití z otevřených lahví a ostražití také při jídle. Když míříme do přírody, raději používáme jen neparfemované deodoranty a neoblékáme si jasné barvy s květinovými vzory. Nezapomeneme na repelenty. Pokud člověk žije v oblasti s větším výskytem komárů, pak se vyplatí investovat do okenních sítí a v sezóně doporučuji sítí zakrýt i kočárek. Malé děti venku nekrmíme ovocem a sladkostmi, které přitahují zejména vosy a včely,“ radí zástupkyně přednostky kliniky kožních a pohlavních chorob z olomoucké fakultní nemocnice MUDr. Renata Kučerová.

Když už jsme poštípaní – radí MUDr. Renata Kučerová  

 

► Bolestivost a svědivost pobodaných míst lze ovlivnit léky zmírňujícími alergické kožní projevy, například Fenistil gelem. Pokud jde o běžné poštípání komáry bez větších kopřivkových pupenů, stačí jednotlivé vpichy potírat vhodným tekutým pudrem. Otok v obličeji můžete mírnit přikládáním studeného obkladu, tekutý pudr se na kůži v okolí očí nehodí. Otoky po poštípání, zejména na končetinách, lze také chladit – podle receptu našich babiček – přikládáním studené tvarohové nebo jogurtové kaše. Stejnou funkci plní také vychlazená směs polysanu s olejem, který lze zakoupit bez předpisu v lékárně.

► U osob vykazujících po poštípání hmyzem výraznou místní reakci, je vhodné postižená místa ošetřovat přípravky s obsahem kortikosteroidů, které zmírní otok, zarudnutí i nepříjemné subjektivní pocity. Tyto léky jsou však vázány na lékařský předpis a měly by být na kůži aplikovány po předchozí poradě s lékařem.

► Celkově je vhodné podat léky zmírňující alergické projevy – antihistaminika (např. Dithiaden, Fenistil, Zyrtec, Claritin), protože opakovaným škrabáním se může zanést do kůže infekce. Některá antihistaminika (např. Zyrtec, Zodac) lze zakoupit ve volném prodeji v lékárně. U alergiků je potřeba antihistaminikum podat ihned po štípnutí, značně tím zmírníme následnou lokální reakci (platí zejména u štípnutí vosou, včelou, či dokonce sršněm) i reakci celkovou, jejíž nejzávažnější, život ohrožující formou, je anafylaktický šok. Lidé, kteří již v minulosti měli výraznou reakci na hmyzí bodnutí, by měli být navíc vybaveni adrenalinem v injekci pro laickou aplikaci, který obdrží v lékárně na lékařský předpis.

► Pokud jste se s výraznou reakcí na hmyzí bodnutí dosud nesetkali a nemáte ve své lékárničce potřebné léky, navštivte svého lékaře, který vám vše vysvětlí. Některé přípravky totiž lékárna bez předpisu nevydá.

Komplikace musí řešit lékař

„Hmyz může zanést do kůže infekci, což se projeví změnou zabarvení v okolí vpichu, kůže postupně mění barvu, může až zfialovět. Otok i bolestivost se stupňují, od místa vpichu se na kůži mohou táhnou zarudlé pruhy a pokud jsou v blízkosti mízní uzliny, mohou zduřet a začít bolet. V  tomto případě s návštěvou lékaře neotálejte,“ apeluje lékařka Renata Kučerová.

Své o tom ví paní Alena z Frýdku – Místku. Když si balila věci na dovolenou, netušila, že se za tři dny změní její idylický pobyt u vody takřka v horor. Večer před odjezdem ji štípla do nohy muchnička, ráno tam měla malé zarudnutí, které divně svědilo. Vzala si raději tabletku  antihistaminika a kůži natírala celý den gelem. První den se na dovolené celkem nic nedělo. Když se ale druhý den probudila, měla na stehně otok velikosti dlaně, který byl navíc tuhý a začínal bolet při jakémkoliv kontaktu. „Zavolala jsem do Čech mé kamarádce lékařce, která mi řekla, že bych raději měla začít brát antibiotika. Měla jsem ale sebou jen tabletky na angínu a zánět močových cest. Tak jsem se vydala za místním lékařem. Postižené místo mi natřel mastí a pečlivě zalepil s tím, že tam musím přijít hned ráno na převaz. Do rána to bylo ale ještě horší. Řekl mi, že tam je zánět a že by bylo nejlepší kůži rozříznout. To jsem ale nechtěla, měla jsem strach, co to udělá v tom vedru a daleko od domova. Dal mi silná antibiotika a kontroloval mě každý den. Léky do dvou dnů zabraly, vřed se naštěstí už nezvětšoval, ale stále hodně bolel. Doma jsem hned po příjezdu běžela na chirurgii, kde mi ránu otevřeli a vyčistili. Dodnes mám na stehně jizvu, památku na infikovanou muchničku. Určitě všem doporučuji, aby si před odjezdem na dovolenou zabalili do příruční lékárničky také léky na hmyzí bodnutí. Bez nich už na dovolenou nikdy neodjedu,“ svěřuje se Alena.

20.6.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist