Děsivá pravda: Půl světa si nemyje ruce! Které státy platí za největší špindíry? Budeš v šoku!

Po použití toalety si vždycky umyj ruce. Už v dětství nám rodiče tohle vtloukali do hlavy. Zdá se, že onou cennou radou se zdaleka neřídí všichni. Průzkum napříč světem odhalil, kterému cizinci bys rozhodně ruku podávat neměla, a začíná to Holandskem a Itálií!

Neumyté ruce jsou nejčastějším zdrojem infekční žloutenky neboli hepatitidy typu A. Je nechvalně známá jako „nemoc špinavých rukou“. Mytí po použití WC je velmi důležité a nemělo by se za žádných okolností podceňovat. Co všechno hrozí těm, kteří na to kašlou? Není toho zrovna málo!

Neviditelná hrozba v akci

Pouhým dotekem se vražednou rychlostí přenáší infekční průjmy, jako například úplavice, nebo již zmíněná žloutenka. Celou zkázu doplňuje ještě bezcitný útok virů, bakterií a bacilů. A přitom stačí tak málo, aby člověk nešel nepříjemným chorobám naproti. Před odchodem z toalety nezapomenout na banální věc – strčit dlaně pod vodovod a pomazlit se s mýdlem.

Je to pro tebe naprostý základ existence a přirozená denní rutina? Pak budeš překvapená z toho, že ostatní ve světě s tím takové cavyky nedělají. Kam na dovolenou fakt radši nejezdit?

Holandsko, Itálie, Španělsko? Čuníci! 

Vědecký tým složený z odborníků na hygienu se zaměřil na mytí rukou po vykonání malé nebo velké potřeby. Nikdo nečekal, že zrovna civilizovaná a pokroková Evropa to projede na celé čáre. Konec iluzím. Starý kontinent je semeniště breberek! Zkrátka nahoře huj a dole fuj.

Ukázalo se, že 50 % Holanďanů se po odchodu z WC neumyje. I 40 % Italů na tuhle nutnost úplně klidně zapomíná. Ve Španělsku a Francii žije 35 % obyvatel, kteří to taky nedělají. Portugalsko a Turecko naopak trochu napravilo evropskou reputaci. (Když přihlédneme k tomu, že tento stát ležící v Malé Asii se menší části nachází právě v jihovýchodní Evropě.) Tam se umyje 85 % lidí. Jedna vlaštovička ale jaro nedělá… Takže?

Čech versus Němec. Kdo je víc?

Trochu úlevy přinesly výsledky z Česka. 71 % našich na hygienu dbá. Lehce zaostáváme za sousedním Německem, tam je to 79 % těch, kteří by bez mýdla neopustili prostor toalet. Nejlepší hodnocení získala překvapivě Bosna a Hercegovina. 96 % čistotných. Jak to vypadá ještě o kus dál? Bída s nouzí.

Světová hitparáda špíny

V Rusku se umyje 65 % lidí. V Číně ale pouhých 23 %. To je hnus! Ani Japonsko si nemůže nijak vyskakovat. 30 % rozumných, co nehazardují s osudem. Mexiko dostalo nálepku 25 % jedinců, kteří se kamarádí s umyvadlem. Jedničku s hvězdičkou obdržela Kolumbie, tam se díky bohu opláchne 93 % lidí. Takhle by to ale mělo vypadat všude! Jelikož mnoho turistů cestuje k nám, nebo my naopak do ciziny, nebylo by na škodu udělat jistá opatření.

Naděje na lepší zítřky?

V Česku se za rok 2015 nakazilo žloutenkou typu A 346 lidí. Nákaza se samozřejmě šíří. Některé zdravotní pojišťovny nabízí příspěvek na očkování. Tuto možnost už využilo tisíce lidí. Vakcína funguje dva týdny po aplikaci, a co si budeme povídat, lepší nějaká ochrana, než žádná. Jdeš do toho?

V čem myslíš, že vězí celosvětový problém nemytí rukou? Je to o výchově, sociálních rozdílech, nebo jen o lenosti? Napiš nám svůj názor do diskuze!

Foto: shutterstock.com

30.12.2015 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist