Deset tipů proti podzimní „depresi“

Ubývající slunečné dny, konec dovolenkové atmosféry a vidina blížící se zimy mohou v citlivějších lidech vyvolat prudkou změnu nálady. Přestože se nejedná o depresi v pravém slova smyslu, není to nic příjemného. Jak proti tomuto jevu můžeme bojovat?

1. Vzhled – začněte sama u sebe, je důležité se cítit dobře nejen uvnitř, ale i navenek. Škody, které napáchalo léto (zesláblé vlasy od moře, pigmentové skvrny od slunění, vysušená pokožka, nějaké to kilo navíc), je dobré eliminovat co nejdříve. Naplánujte si proto nejlépe jeden celý víkend pro sebe a opečovávejte se. Začněte už třeba v pátek návštěvou kadeřníka, dejte si promasírovat celé tělo výživným krémem a naordinujte si odlehčující stravu. Uvidíte, že se vám hned zvedne nálada.

2. Zážitky – fotografie, suvenýry z cest, pohlednice a další drobnosti, které ve vás zaručeně vyvolají milé vzpomínky, můžete uspořádat tak, aby byly v případě krize ihned po ruce. Úplně nejjednodušším řešením jsou tzv. „zážitkové krabice“. Postačí vzít krabici od bot a naskládat do ní vše, co se k sobě tematicky vztahuje. Například krabice s názvem Výlety na hrady může kromě fotografií obsahovat i vstupenky, pamětní mince či turistické známky, které jste nasbírala. V případě blížící se špatné nálady se stačí s takovou sbírkou uvelebit do pohodlného křesla a vzpomínat.

3. Barvy – jednoduchý tip, obklopte se barvami. Platí to o oblečení i domácnosti. Ignorujte tradiční barvy podzimu (hnědá, béžová), nebo je alespoň zkombinujte s těmi veselejšími – oranžová, žlutá.

4. Strava – jídelníček, který nám postačuje v létě (ovoce, pizza, zmrzlina, grilování), je třeba s blížícím se podzimem více promyslet a obohatit o správné zdroje energie. Zkuste přímo doporučení na posílení organismu proti chřipkám a podobným podzimním nepříjemnostem (např. česnek, bylinky, dostatek zeleniny, přidejte luštěniny a kvalitní zdroje bílkovin).

[[related]]

5. Pohyb – zamyslete se nad vhodným pohybem pro nastávající období, pravděpodobně si již neužijete tolik sportu venku, ale zase se po létě otevírají nové lekce a kurzy ve wellness a fitness centrech.

6. Knihy – kdy jindy se zachumlat s dobrou knihou do postele než v sychravých večerech? Obnovte si průkazku do knihovny nebo si nakupte zásobu novinek v nejbližším knihkupectví.

7. Vzdělání – co takhle si rozšířit obzory a absolvovat jazykový, počítačový či jakýkoli jiný kurz? Určitě se vám bude lépe studovat, když venku prší a brzy se stmívá, než ve slunečných dnech na koupališti.

8. Přátelé – zapomínat na přátele by se nemělo v žádném ročním období, ale obzvláště v tomto vám ti dobří pomohou překonat únavu a povzbudí vás. Ať už u skleničky burčáku ve vinárně či při posezení doma, po delší době u roztopeného krbu.

9. Příroda – čerpejte sílu z krajiny. Ještě než stromy úplně opadají, nabízejí nepřekonatelnou barevnou pastvu pro oči i duši. Všímejte si ale i vůní a dalších jevů, které přírodu chystající se na spánek provázejí (padající kaštany sbírejte do kapsy jako malá holka).

10. Pro podzimní typy – a pokud jste se naopak těšila, až přejdou horké dny, dodávejte energii ostatním, vrátí vám to třeba zase ve chvíli, kdy budete padat únavou z třicetistupňových veder.

Máte i vy nějaký zajímavý tip proti podzimním chmurám? Podělte se o něj.

20.9.2012 10:00| autor: Lenka Šimková
Více o tématu: depresezimaŠkoda Auto

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist