Bude jednou dobrý táta?

Ne nadarmo se říká, že zamilovanost nasazuje lidem růžové brýle… Když pak zamilovanost přejde v lásku, když se dva rozhodnou, že spolu chtějí být a mít eventuálně i rodinu, měla by každá žena, která chce být správnou maminkou, růžové brýle odložit a zcela realisticky uvážit, zda její přítel bude dobrým tátou. Aby později nelitovala…

Bohužel se v psychologické poradně setkávám s tím, že je dítěti rok nebo dva a najednou přijde naprosto zničená maminka s tím „kam se poděl její princ na bílém koni?“. V tu chvíli si říkám: „Člověk se nemění ze dne na den, různými signály ve svém životě dává najevo, jaký je.“ Při povídání s maminkou sice zjistím, jakého vlastně má doma partnera, jenže už se s tím nedá nic dělat, dítě je na světě…

Dítě má být chtěné od mámy i táty
Nemám ráda, když žena zkouší přístup muže k dítěti tím, že mu řekne: „Miláčku, jsem asi těhotná“ … a není to pravda. Když však danou větu vyřkne žena, které se nedostavila menstruace v termínu a která už s přítelem chodí šest let a chtěla by rodinu, zjistí z jeho reakce hodně. Pokud jí dotyčný řekne, že situaci nechce řešit, protože má zítra fotbalový mistrák a potřebuje se vyspat – místo, aby řekl, jak je to bezvadné, třebaže neplánované – mělo by to pro ni být znamení: není to asi zralý otec, přestože je mu už osmadvacet. Ačkoli to byl třeba jen planý poplach a žena nakonec těhotná není, stejně jí dal přítel signál, že na otcovství není ještě připravený. Když s ním zůstane a třeba po půl roce, po roce ho přesvědčí, aby měli spolu dítě, tak přesně – když je dítěti rok nebo dva – žena zjistí, že je na dítě sama, protože manžel je většinu času na fotbale a s kamarády. Pořídit si dítě s mužem, jenž ještě není „vydováděný“, má potřebu chodit do party, užívat si, to je cesta do velkých problémů.

5 signálů jak poznat, zda bude váš přítel dobrým tátou
1. Vezměte svého přítele mezi cizí děti a pozorujte, jak se k nim chová – jestli na ně mluví, hraje si s nimi. Jako žena bezpečně vycítíte, zda to jenom hraje, či nikoliv.
2. Důležité také je, jak se váš budoucí partner chová ke svým rodičům, speciálně ke své mamince. Když má otec tendenci matku ponižovat, dělat si z ní otroka a syn se k ní chová v podstatě stejným způsobem, dá se předpokládat, že se jednou – až zamilovanost pomine – bude obdobně chovat i ke své partnerce.
3. Je také dobré zjistit, jaký má vztah se svým mladším – i když dnes už dospělým – bratrem. Jestli už „dospěli“ a třecí plochy se obrousily, nebo je mezi nimi ještě sourozenecká rivalita.

[[related]]
4. Další signály dávají televize a filmy. Měla byste si všímat, jak váš přítel hodnotí různé násilné kauzy, kde se ubližuje dětem – jak se k nim vůbec staví, jestli ho nenechávají chladným. Zjistěte, jaký má vůbec vztah k násilí. Pokud ho nějakým způsobem toleruje, nemůžete očekávat, že bude laskavý k dětem, které přirozeně občas zlobí.
5. Když jste unavená, nemocná, postará se přítel o vás, pomůže vám, uvaří vám čaj? To je veledůležitý signál. Když mu to přijde naprosto normální, dá se předpokládat, že se jednou postará i o vaše děti.

Připraveno ve spolupráci s Babyweb.cz

11.8.2011 12:00| autor: Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist