Bolesti zad

Téměř osm lidí z deseti v životě pozná bolest zad. Jakoby se páteř dodnes těžko vyrovnávala s tím, že byla původně uzpůsobena k pohybu "po čtyřech"… Ale spíš to bude tím, že se ke své páteři špatně chováme.

Prevence je nejlepší:

Roky strávené stáním s boky vytočenými na stranu, s vystrčeným břichem nebo zády shrbenými nad stolem mohou změnit tvar vaší páteře. Obratle se mohou posunout a bolestivě přiskřípnout sval nebo nerv. V takovémto případě kolem 90 procent bolestí zad přejde samo nejdéle do měsíce. Studené nebo horké obklady či pár profesionálních masáží pomůže, aby bolest odešla dříve. JENŽE: Bolest se často vrací, a s postupující dobou čím dál tím častěji. Nejlepším způsobem, jak těmto opakovaným bolestivým stavům zabránit, je prevence. Takže, co tedy ano a co ne?

ANO:

 • Vhodným způsobem posilujte svalstvo, několik cviků vám přineseme v samostatném článku.
 • Choďte denně svým běžným tempem alespoň 15 minut.
 • Při dlouhém sezení si udělejte přestávku každých třicet minut nebo alespoň často měňte pozici.
 • Používejte pevnou židli s nastavitelným opěradlem a rovným sedadlem. Úhel zad by měl být při posedu přibližně 90 stupňů.
 • Pokud trávíte hodně času v autě, dbejte na to, aby vaše sedadlo mělo rovné opěradlo a záda nekřivilo.
 • Chůze po tvrdých a nerovných chodnících páteři neprospívá. Na delší chození po městě si pořiďte speciální obuv, která tlumí otřesy při chůzi.

NE:

 • Nečtěte si v posteli nebo při sezení, když vaše záda nemají pevnou oporu.
 • Neškubejte se zadrhnutými dveřmi nebo zásuvkami. Tyto pohyby jsou častou příčinou posunutí obratle a „vyhození plotýnky“. Raději se snažte působit tlakem (a následně je nechte opravit, aby se otvíraly snadno).
 • Vyvarujte se jednostranné fyzické námahy a dlouhodobého ohýbání se. Pokud nemáte jinou možnost, alespoň dělejte přestávky, při kterých se protáhnete.
 • Nahřívací dečku nepoužívejte déle než deset minut v kuse. Vhodné je prostřídat ji s něčím chladnějším v pořadí teplo – chlad – teplo. Dlouhodobé nahřívání může způsobit otoky nebo záněty.
 • Věnujte pozornost vaší posteli a hlavně matraci. Neměla by být příliš měkká ani příliš tvrdá.

 

Jak ulehčit vašim zádům při práci u počítače?

Seďte rovně a blízko pracovního stolu. Nehrbte se a neohýbejte se dopředu.

Kolena byste měli mít o maličký kousek výš než kyčle, bude se to líbit vašim nohám i páteři.

Věnujte pozornost výškám a úhlům. Lokty byste při volně spuštěných rukou měli mít na úrovni pracovní desky a horní část monitoru v úrovni očí.

Měňte svoji pozici a dělejte krátké ale pravidelné přestávky každých třicet minut. Vstaňte od práce a protáhněte se. Postavte se, nohy mírně rozkročte a jemně se prohýbejte dozadu s rukama na bedrech. Kolena držte napjatá, prohněte se v pase dozadu tak daleko, jak můžete a v této pozici dvě sekundy vydržte.

Pořiďte si vhodnou židli. Nespoléhejte se na to, že výrobek je označen jako „ergonometrický“, poraďte se raději s odborníkem.

První pomoc při bolesti zad:

První pomoc nám poskytne zejména teplý obklad na postiženou část zad. Teplo má relaxační účinky a uvolní stažené svalstvo. Uvolnění se dá napomoci i šetrnou masáži. Poté je nutné záda opatrně protáhnout a vědomě se snažit uvolnit si svalstvo. Podívejte se někdy, jak se protahuje kočka :-). Při masáži i protažení dejte dobrý pozor na prochladnutí.

Kdy navštívit lékaře?

Je-li bolest provázena vysokou teplotou, křečemi nebo výpadky vědomí, vyhledejte lékaře. Pokud jste po nedávném úrazu, rovněž vyhledejte lékaře. Pokud poprvé pocítíte středně silnou až silnou bolest zad, doporučujeme vám rovněž nejprve navštívit ortopeda, aby vyloučil možné zranění nebo vadu páteře. Pokud vám potvrdí, že vaše bolest zad do jeho oboru nespadá, je vhodná návštěva u fyzioterapeuta, který vás naučí správné rehabilitační cvičení, abyste se mohli vrátit do práce a k jiným pohybovým aktivitám.

Poznámka nakonec:

Pravidelné preventivní cvičení je lepší než všechny zaručené způsoby, které vám někdo nabízí za drahé peníze.

27.3.2008 12:00| autor: Blanka Málková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist