Blíží se konec roku. Udělej si soukromou inventuru

366 dní roku 2020 uteklo jako voda a už se nám hlásí jeho nástupce. Ještě než „dvacítce“ zamáváme na rozloučenou, není až tak úplně od věci si ji zrekapitulovat. S trochou nostalgie a zároveň s nadějí, co přinesou nové zítřky se spolu s námi vrhni na menší inventuru. Třeba až teď zpětně zjistíš, že to nebyl vůbec špatný rok.

inventura-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jak to bylo s láskou?

Měly tvé lásky ryze jepičí charakter a tak se u tebe dveře netrhly? Neber to jako šťourání se ve starých ránách a s odstupem času zapátrej, v čem mohlo být jádro pudla. Mnoho žen chybuje v jednom zcela zásadním aspektu – vybírají si stále dokola ty stejné typy mužů. Pokud toužíš po vážném vztahu, musíš najít někoho podobně smýšlejícího. Týpci s pekáčem buchet, sobeckým přístupem a životním krédem užívat si, jsou sice možná sexy, ale na zářnou budoucnost to s nimi nevypadá. Dej raději přednost pohodáři každým coulem, co má v kapse úsměv a ví, co od života chce. Jakmile na takového mužského natrefíš, nikam nespěchej, užívejte si společné chvíle, poznávejte se a nechtěj ho za každou cenu uhnat stůj co stůj. To, co mezi vámi je, nikam neuteče a věčným vyptáváním bys ho akorát zaplašila. Pánové jsou prostě zbytečně lekaví.

To pěkné i nepěkné

Život není jen černobílý, rezonuje v mnoha barvách, prožitcích a pocitech. Vypiš si na papír ty hezké okamžiky a zároveň i ty, co nestály za moc. Jakmile je zaznamenáš, zavzpomínej, co tomu či onomu předcházelo. Mnoho událostí navazuje na ty, co se udály předtím. Ale ani nad bolestivými momenty se nevyplácí mávnout rukou, sice nebyly příjemné, ale zase nás v lecčems zocelily a udělily nám cennou lekci. Tušíš, co značí grandiózní hloupost? Opakovat stále a dokola ty stejné chyby. Proč? Bolí to i napodruhé a ve skutečnosti vždycky za ně platíme víc.

Sny, přání a cíle

Do roku 2020 jsi vstupovala s pořádně nadupaným wish listem a vypadá to, že nadcházející rok bude v tomto směru na vlas stejný? Jenže ruku na srdce, moc snů se ti nepodařilo splnit? Hlavní je se neutápět v zoufalství. Mnohdy se více soustředíme na povinnosti, než na radosti, schází nám odvaha jisté kroky realizovat a jindy jsme prostě pohodlní. Zjistit pravý důvod, proč tomu tak bylo, ti pomůže se do budoucna umět lépe zařídit. Musíš ale být k sobě upřímná. Odborníci se také shodují, že jít si za svým má přímou souvislost s budováním sebevědomí, sebelásky a také s přijetím sebe samé. Takže začni snít a přát si a snaž se, aby ten nový rok byl konečně rokem, kdy si své sny splníš.

Přelouskej si zápisky z deníků

Vypnout, neřešit vůbec nic a přitom mysl zásobovat něčím tak parádním, jako jsou tvé osobní zážitky a emoce. Žádná jiná knížka než ta, co jsi napsala ty, tohle neumožňuje. Vklouzni pod deku a užij si listování minulostí. Leckdy se pobavíš nad tím, že tě stresovaly tak naprosto nedůležité věci a že ses nad nimi dokázala tolik trápit. Tohle vědomí ti dává jasnou zpětnou vazbu o tom, že ses v životě posunula o pořádný kus dál. A přesně toto zjištění je tím, co potřebuješ.

Co udělat proto, aby byl nový rok tím lepším?

  • Je potřeba mít jasno v tom, jaký by měl nadcházející rok být. Všechny rozhodnutí jsou na nás. Proto naše očekávání a představy musí být za jedno s našimi plány.
  • S optimismem nejdál dojdeš. Tak hlavně stopni věčné malování čerta na zeď. Sýčkování tě akorát rozhodí.
  • Se sebeláskou souvisí i ta partnerská. Když se vyléčí první, ta druhá na sebe nenechá dlouho čekat. Ověřeno praxí života.

Co na to naše čtenářky?

„Inventuru si dělám každý rok a každý rok se zase namotivuju, že ten nový bude lepší, že si konečně začnu užívat a plnit své sny, ale ještě se mi to nepodařilo. Většinou mě pak semelou pracovní povinnosti a na nic jiného nemám čas,“ krčí rameny Lada ( 29 let). „Tak snad ten nový rok bude konečně ten zlomový.“

Já si sice inventuru dělám, ale od nového roku nic neočekávám, nejsem potom aspoň zklamaná, když se něco nepovede a hlavně jsem nadšená, když se naopak něco podaří a nečekala jsem to. Plánování je k ničemu,“ myslí si Nikola (30 let).

„Já se snažím žít tak, abych se právě na konci každého roku mohla ohlédnout a říct si, že jsem si zase splnila jeden z mých snů,“ přiznává Petra (35 let). „Chci mít život plný zážitků, poznávat jiná místa i jiné lidi a ne se jen honit za kariérním postupem. Pro mě inventura význam má, vždycky děkuju za to, že si můžu plnit své sny.“

A jak to máš ty? Děláš si pravidelnou inventuru, nebo raději ne? A co se ti v tom letošním roce opravdu povedlo a co bys chtěla zažít v tom novém? Napiš nám do diskuze, budeme se těšit na příspěvky. 

Foto: Shutterstock.com

29.12.2020 2:00| autor: Lenka Zelnitiusová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist