Barvy, které vám pomohou: l. díl.

Nepochybně jste již slyšeli nebo četli o tom, že barvy mohou léčit. Sílu těchto účinků přitom ve své životě určujete vy sami.

Zcela určitě máte svou oblíbenou barvu. Možná, je to červená, nebo modrá, každopádně když zapátráte ve své paměti, určitě zjistíte, že tomu tak nebylo vždycky. Kdysi jste třeba tíhla k zelené, nebo jste možná prožila období, kdy jste sebe i vše kolem sebe „oblékala“ do žluté.

Energetické  vyzařování  barev

Je to dáno tím, že každá barva k nám vysílá jinou energetickou frekvenci. Tyto vibrace jsou u všech barev stále stejné, ale my lidé na ně reagujeme pokaždé jinak, podle našeho momentálního rozpoložení – týká se to těla i ducha.

Jak působí barvy na naše tělesné pohodlí

Tak například, je-li nám zima, určitě se nebudeme chtít schoulit v místnosti, která je zařízena v převážně chladném modrém odstínu. Tam bychom se totiž samou zimou roztřásli. Instinktivně a z větší části zcela nevědomě vyhledáme prostředí , ve kterém bude převládat teplá škála barev – žlutá, oranžová, červená… Tohoto psychologického účinku barev si byli lidé vědomí již velice dávno –  je to např. pravý důvod toho, proč je řecká architektura téměř celá modro-bílá – tyto barvy přináší v dusném a parném prostředí úlevu, bez ohledu na skutečně naměřené hodnoty teploměru.

Jak působí barvy na naši psychiku

Představte si situaci:  přijdete vyčerpáni z práce, ze schránky vyberete složenky a odbelháte se do bytu. Zajdete do kuchyně, aby jste si uvařili čaj, nebo kávu, ale zjistíte, že v nádobě na tento lahodný mok někdo zanechal jen několik posledních, téměř prachových částic, ale vůbec se nenamáhal nahlásit, že káva došla. Dáte si tedy vodu a jdete do obývacího pokoje. Tam vám bez pozdravu kdosi vmete do tváře, že …… určitě si umíte představit co. Jaká bude vaše reakce?  Vůle, s jejíž pomocí jste v sobě až dosud potlačovali vyčerpání a potřebu klidného načerpání nových sil, vám začne vypovídat službu. Máte toho dost a rozhodnete se povědět světu, co si o něm dneska vlastně myslíte.

A teď pozor – pokud je váš obývací pokoj převážně zelený, modrý,nebo třeba hnědý, nezačnete křičet. Zvýšíte hlas a zrychlíte tempo řeči, aby to světu už konečně došlo, ale nestane se z vás řádící tornádo. Je-li ale váš obývací pokoj oranžový, žlutý, nebo dokonce červený, je velká pravděpodobnost, že už při vstupu do této místnosti pocítíte neovladatelné nutkání vykřičet ze sebe všechny běsy a nejspíš to dříve, nebo později uděláte – bude to pouze otázka vašeho povahového typu / cholerik, melancholik, sangvinik a flegmatik /.

To je moc, kterou nad námi barvy mají a my to bohužel většinou nevíme, nebo víme, ale nic s tím neděláme. Což  je škoda.

Aby barvy pracovaly pro vás

Ve chvíli, kdy znáte působení barev na člověka, nemusíte být jejich „obětí“, ale můžete barvy donutit, aby pracovaly pouze a jen ve váš prospěch.

Dejme tomu, že jste velice přátelská, klidná a vyrovnaná povaha. Tenhle váš klid vám nejspíš všichni závidí, ale jen vy víte, že tento váš pověstný klid občas přerůstá až v pasivitu a podivnou apatii. Takže vy zase závidíte Hance z obchodního, protože: „ Ta holka v jednom kuse svítí jako žárovka…“. Pomoc je přitom snadná. V místnostech, kde se chcete vybudit k co největší aktivitě, vymalujte zeď proti které nejčastěji sedíte na červeno a kupte všechny možné, levné drobnosti v červené barvě – tahle nová výbava vás bude stimulovat lépe, než zakázaný doping. Důležité ale je, zůstat sám sebou – pokud by jste červenou zařídili všechny vaše prostory, vaše klidná povaha by tím utrpěla, váš klid by zmizel,  nahrazen neznámou nervozitou, neklidem a pocitem vnitřní rozpolcenosti. Proto při zařizování jednotlivých prostor vždy dobře přemýšlejte nad tím, jak by jste se v těchto prostorách chtěli v budoucnu cítit a podle toho volte barvy.

Bílá – neutrální, ale působící kladně, čistě a svěže
Béžová – neutrální, s veselým a svěžím podtónem
Žlutá –  velice povzbudivá, veselá a komunikativní
Oranžová – podněcující, aktivizující, sytá ve velkém provedení až agresivní
Růžová – v jemných odstínech něžná a přívětivá, v sytých sladká a extravagantní
Rudá – velice dynamická až agresivní
Purpurová – neutrálně slavnostní, ve velkém vzbuzuje neklid
Světle modrá – jasná, svěží, zklidňující až pasivní
Tmavě modrá – věcná, noblesní až přísná, zklidňující
Žlutozelená – přátelská, přívětivá, veselá
Zelená – vyrovnaná, uklidňující, snižuje napětí
Hnědá – přívětivá, zklidňující, snižující napětí
Černá – neutrální, ale ve velkém silně negativní

Není to věda,  je to zábava.

Pokud vás to jednou chytne, nepustí. Je to levná zábava – můžete svůj domov měnit s minimálními náklady, třeba 4x ročně. Časem možná připojíte další rozměr- jako vzory, použité materiály apod. Barvy jsou přirozenou součástí světa, tak s nimi zamalujme šeď, neměnnost a nudu!

10.12.2007 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist