Barvy a psychika

…aneb jak působí barvy na člověka. Jaké barvy by měly být ve vaší kanceláři? A jaké rysy můžeme najít u lidí podle toho, do jakých barev se oblékají?

Zkuste změnit barvy! Podle odborníků totiž barvy silně ovlivňují psychiku člověka. „Barvy nás ovlivňují po stránce fyzické i psychické,“ říká Hedviga Pečená, která se zabývá barevnou typologií. Už v roce 1903 získal profesor Nils Finsen Nobelovu cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění, která procházejí lidským tělem, v něm mohou vyvolat výrazné reakce.

Vliv barev na člověka zkoumal v roce 1958 i vědec Robert Gerard. Zjistil, že na červenou reagují pokusné osoby zvýšením krevního tlaku, zrychleným dýchaním, potí se jim dlaně a jsou napjatí, úzkostní a rozčilení. Naopak, modrá je dokázala uklidnit, stejně jako zelená.

Barvy se dají obecně rozdělit na teplé a studené. Teplé, jako je červená, žlutá, hnědá nebo oranžová, navozují pocit tepla a dodávají energii. Například žlutá barva dokáže vnutit člověku pocit tepla až o dva stupně vyšší než ve skutečnosti a navíc povzbuzuje myšlení i aktivitu. Červená zase povzbuzuje chuť k jídlu, ale dokáže vyvolat silné emoce, které můžou skončit až agresivitou. Modrá vybízí ke klidu a zelená je skvělá pro duševní rovnováhu.

Šedá dělá z lidí lenochy

O tom, jak hodně člověka barvy ovlivňují, svědčí třeba i to, jak často se barevná přirovnání objevují v běžném hovoru. „Běžně používáme například spojení „vidím rudě“, když jsme rozčilení, nebo „že svět je růžový“, když se vše daří,“ podotýká Pečená. Odborníci už prokázali, že barvy ovlivňují i pracovní výkon. Lidé, kteří mají nudnou práci a navíc pracují v místnosti vymalované šedou barvou, podávají dlouhodobě nižší výkon, než jejich kolegové na barevně lépe řešeném pracovišti. Navíc šedá ve větším množství může vést až k depresi.

Nudné prostředí brzdí mozek

Chybí vám „šťáva“, zlenivěli jste a v práci se sotva ploužíte? Pak si nechte vymalovat kancelář pastelovými barvami. Pokud k tomu ještě navíc zvolíte trochu „ulítlý“ nábytek s nepravidelnými tvary, doslova se psychicky nakopnete. „Takový prostor probouzí a aktivizuje. Říká: tady se něco děje,“ radí specialistka na barvy Hedviga Pečená.

Jaké barvy se tedy nejlépe hodí?

Modrá
Pro místnost, která se využívá pro porady, se hodí světlé odstíny modré. Mají totiž nejen uklidňující vliv, ale zároveň i podporují komunikaci.

Žlutá, oranžová, zelená
Pokud chcete, aby vám mozek pracoval na sto procent a abyste začali chrlit nápady, zvolte syté odstíny žluté, oranžové nebo zelené. „Takové místnosti se dobře využijí tehdy, kdy je potřeba něco kreativně vymyslet,“ radí Pečená.

Světle žlutá, meruňková
Tyto barvy působí velmi optimisticky. Hodí se proto do ordinací lékařů nebo do operačních sálů.

Nejlepší barva pro vaši práci

► zasedací místnost – červená, oranžová, žlutá – vybičují aktivitu na maximum
► úřad – různé odstíny modré a zelené – vyvolávají pocity odpovědnosti a serioznosti
► banka – bílá, béžová – působí klidně a zodpovědně. Ve spojení s hnědým nábytkem pak působí solidně a vyvolávají podvědomý pocit zajištěnosti.
► dílny – zelená, modrá a bílá – napomáhají k soustředění a zvyšují výkon
► studené provozy (mrazírny apod.) – oranžová, žlutá – vyvolávají pocit tepla
► horké provozy (kuchyně, pekárny apod.) – modrá, zelená – „ochlazují“ psychiku
► studovna – ke studiu, kdy je potřeba se hodně soustředit, je nejvhodnější zelená barva

Co o vás říkají barvy

Ale barvy nejen „mluví“ ke každému člověku, ale zároveň vypovídají i o něco o něm. Podle vaší oblíbené barvy, se dá odhadnout, jací jste. „Každý z nás si podvědomě uvědomuje barvy, které se mu prostě líbí a cítí se s nimi dobře, a ty si potom vybírá,“ vysvětluje odbornice na barvy Hedviga Pečená. Obecně se dá podle ní říci, že barvy vyjadřují náladu a atmosféru.

Žlutá
Působí jasně a povzbudivě. Povzbuzuje paměť, podporuje čich, aktivizuje mysl. Lidé, kteří mají v oblibě žlutou jsou ale trochu chaotičtí.

Červená
Dodává nejvíce energie, je smyslná a v interiéru je velmi výrazná. V oblibě jí mají psychicky silní lidé, kteří jsou otevření a impulzivní.

Oranžová
Je mimořádně povzbuzující, podporuje zdravé prosazování, aktivní úsilí. Posiluje tělo, podporuje trávení, pomáhá překonávat depresi.

Růžová
Zklidňuje emoce, probouzí soucit, lásku. Kdo má v oblibě růžovou je citlivý, vřelý a přátelský.

Fialová
Podporuje chuť (není náhodou, že ji vídáme často v cukrárnách). Je ale také barvou ztišení mysli a meditace.

Modrá
Uklidňuje a uvolňuje. Otevírá mysl, aby byla přístupná inspiraci a intuici. Vyvolává pocit důvěryhodnosti. Lidé, kteří mají rádi modrou jsou věrní a přizpůsobiví.

Zelená
Pohled na zelenou posiluje smysly a oživuje oči. Má tišící účinky, uklidňuje nervovou soustavu. Pomáhá při únavě. „Zelení“ jsou přátelští a plní energie.

Hnědá
Barva země. Dodává pocit jistoty, tepla a bezpečí.

Bílá
Působí neutrálně, navozuje pocit čistoty. Lidé, kteří upřednostňují bílou jsou spolehliví a upřímní.

Černá
Působí tajemně. Ten, kdo má rád černou, touží po riziku.

MUDr. Zbyněk Mlčoch
www.zbynekmlcoch.cz

8.8.2008 12:00| autor: Redakce
Více o tématu: barvyNobelova cena

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist