Autismus a genialita

Vysloví-li se slovo autista, vzpomenu si na postavu ztvárněnou Dustinem Hoffmanem ve filmu Rain Man. Jenže televizní snímek a reálný život jsou dva rozdílné světy. Ale genialita těchto lidí ve filmu nastíněná existuje také ve skutečnosti.

Co je vlastně autismus? 

Jde o jednu z nejvážnějších nemocí mentálního vývoje, která děti postihuje. Porucha je vrozená a jejím následkem je to, že dítě nerozumí jinak zcela běžným vjemům – nechápe to, co vidí. Nerozumí stavům, které prožívá a ani tomu, jaké zvuky přicházejí z jeho okolí. Vývoj takto postiženého dítěte je silně narušen – nekomunikuje, nedokáže se sžít se společností.


Géniové

Jistě si vybavíte neustálé kývání, které k autistům patří. Podle studie australských vědců ale existují tzv. autističní géniové. Každý desátý autista má nějakou výjimečnou vlastnost a několik z nich je doslova „geniálních“. Otázkou je, kde se jejich nadlidské schopnosti vzaly. Jsou v tom geny, učení, mozková anomálie? Studie se v tom rozcházejí, ale tyto schopnosti nepopiratelně existují:

Výtvarný talent: neuvěřitelnou přesností se vyznačují kresby už hodně malých autistických dětí. Je to zvláštní i díky faktu, že tyto děti mají problém poznat tváře svých nejbližších.


Matematický talent:
tito lidé umí velice rychle řešit operace s celými čísly (násobení, dělení, faktoriál), určování prvočíselnosti, počítání velkého množství objektů atd.

Hudební talent: někteří autisté mají dokonalý sluch (v běžné populaci tak jeden člověk z desetitisíce) a bezchybně si vybaví každá tón melodie.

Určení času: schopnost doslova kdykoli určit s přesností na vteřiny aktuální čas.


Toto je jen výčet malého množství neobvyklého talentu autistických géniů. Kéž by jejich vnitřní svět byl více dostupný okolní společnosti… Ale co není, může jednou být. 

31.10.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist