Abstinence, způsob seznámení nebo televize. Kvůli čemu se dnes páry nejvíce rozcházejí?

Udržet vztah v chodu i harmonii je stále náročnější. Nebo nemáš ten pocit? Zatímco kdysi se páry nejčastěji loučily kvůli nevěře, dnes za rozkoly může hlavně prachovka, nekonečné seriály nebo internet!

rozchod1-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Jsi s tím svým už nějaký ten pátek a všechno nasvědčuje tomu, že vás čeká šťastná budoucnost? Holka, nesmíš usnout na vavřínech! Nebezpečí, které tvůj svazek může definitivně zničit, totiž číhá všude. Koneckonců, přesvědčit se můžeš sama. Zde je seznam překvapivých a zákeřných strůjců rozchodu, za kterými si odborníci skálopevně stojí!

Žádný alkohol? To je špatně

Že metla lidstva je největší zhoubou populace? Už ne. Stále častěji se objevují názory, že když se pije přiměřeně, zdraví to naopak prospívá. Jenže pozor, na dně sklenky prý nenajdeš jen lepší kondici, ale i záruku nehynoucí lásky. Alespoň tak to sdělují poznatky poslední americké studie, které byly publikovány v časopise Journals of Gerontology.

Z nich jednoznačně vyplývá, že dvojice, které spolu konzumují alkohol, jsou méně náchylné k milostným karambolům, neboť bývají stabilnější a harmoničtější – tedy v porovnání s páry, u nichž platí přísná pravidla abstinence. Zajímavé je, že ani autoři onoho vědeckého počinu nevědí, proč tomu tak je…

Seznámení na netu jako předzvěst katastrofy

Kde jsou ty doby, kdy člověk chodil „na lov“ někam do baru. Odvál je čas a minulé století! Nyní si totiž hledáme nové přátele i avantýry výhradně prostřednictvím internetu, což naprosto vylučuje možnost osobního kontaktu. Je to tak dobře?

Ani omylem. Závěry amerického průzkumu uskutečněného na Michiganské státní univerzitě sdělují, že milenci, kteří se seznámí na síti, mají třikrát větší pravděpodobnost rozkolu, přičemž necelých 30 % z nich neoslaví ani první výročí. Takže zpátky na stromy a oprášit staré dobré flirtovací manévry!

Televize. No jako vážně

Jen stěží bychom hledali domácnost, kde by „telka“ neměla své čestné místo. Tahle vymoženost se ale na manželských černých kronikách dokáže taky hodně podepsat. Proč? Odpověď je jasná. Nedává totiž moc prostoru k rozhovorům.

Já osobně se domnívám, že všechny problémy pramení z toho, že spolu lidé málo mluví. Mnozí svou pozornost nesměřují ke svému partnerovi, ale raději sledují televizi nebo se věnují mobilnímu telefonu,“ připouští americký rodinný terapeut Mitch Temple s tím, že tenhle způsob existence je začátek konce.

Přečti si také:

Domácí práce jako jablko sváru

Že chod příbytku zajištuje výhradně žena, protože „posláním“ muže je vydělávat peníze? Tahle pravidla už dávno přestala platit, neboť je vystřídala rovnoprávnost. Tedy, musí se tomu trochu pomoci…

Je důležité, aby se oba účastníci domluvili na tom, co a kdo bude dělat. Jeden může uklízet, zatímco druhý zařídí třeba nákup potravin. Jakmile domácnost stojí na jediné osobě, její vyčerpání a nervozita si časem vybere svou daň, čímž se pravděpodobnost hádek i rozchodů výrazně zvyšuje,“ domnívá se americká psycholožka Paulette Kouffman-Sherman. No tedy, tak i utírání prachu může s láskou udělat krátký proces!

Co si o těchto faktorech myslíš? Napiš nám to do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

27.1.2023 7:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: Journals of Gerontology, Mitch Temple, Paulette Kouffman-Sherman

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist