První pomoc pro zlomené srdce. Jak zvládnout nečekaný rozchod?

Mělo to být napořád. Už sis vlastně ani nedokázala představit jiný život, všechno dávalo perfektní smysl. Jenže pak se něco pokazilo. „Myslím, že bychom se měli rozejít.“ Věta, která může přijít náhle, bez varování. Co teď? V srdci obrovská díra, v hlavě zmatek. Člověk, který byl tvým největším parťákem, se pomalu mění na cizince. Neztrácíš jen partnera, ale také život, který jste doposud žili…

shutterstock-rozchod-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jak překonat bolest a smířit se s tím, že se naše dosavadní sny a plány úplně změnily? A jak vůbec žít a fungovat, když jediné, na co dokážeš myslet, je to, že už nikdy nic nebude stejné?

Vyzpovídali jsme psycholožku Michaelu Meichovou z on-line psychologické poradny Mojra.cz, jak se se zlomeným srdcem poprat a tady máš její desatero.

Máš zlomené srdce? Na toto si dej pozor!

1. Náplasti

Pozor si dejte na vše, co vaše zlomené srdce sice na chvíli zalepí, ale nevyléčí a v konečném důsledku vám to může přidělat ještě další trápení navíc. Mluvím teď především o alkoholu a dalších návykových látkách.

2. Náhrady

Někdy lidé nedokáží být sami. Prostě vedle sebe někoho potřebují. Nehledejte vztahy za každou cenu, nechte si čas a prostor na to, abyste poznali sebe. Kým jste, když jste sami? Co vlastně máte rádi? Jaké jsou vaše sny?

3. Tlak okolí

Nenechte si nikým namluvit, co máte zrovna cítit nebo dělat! Nejste na bývalého partnera naštvaní, jste jen smutní? To je v pořádku, nemusíte žádnou emoci vyvolávat násilím. Máte chuť se jít bavit a poznávat nové lidi? Běžte, ačkoli se vám třeba okolí snaží namluvit, že přece ještě máte smutnit. Vy sami víte nejlépe, jak se cítíte.

4. Růžové brýle

Když něco končí, máme tendenci vidět jen to dobré. A tak když skončí vztah, najednou máme pocit, že rozchod je zcela nesmyslný, vždyť přece všechno bylo dokonalé! Zkuste na chvíli tyto růžové brýle odložit a vzpomeňte také na to, co vás štvalo a co se vám ve vašem vztahu vlastně moc nelíbilo.

5. Něco mezi

Někdy zase partneři nezvládnou myšlenku, že by byl druhý s někým jiným a tak se definitivní rozchod postupně mění na prazvláštní vztah mezi přátelstvím a partnerstvím, což oběma partnerům velmi stěžuje hledání nového vztahu a znemožňuje jim posunout se dále.

První pomoc po rozchodu

6. Nebraňte se emocím. Ať jsou jakékoli

Chce se vám křičet a nadávat? Křičte a nadávejte! Derou se vám ven slzy – plačte. Potřebujete se pobavit s přáteli? Běžte ven a smějte se s nimi. Všechny emoce jsou v této situaci normální. Dejte jim volný průchod.

7. Neobviňujte se

Aby vztah fungoval, jsou potřeba dva. Stejně tak jsou potřeba dva na jeho ukončení. Nehledejte proto chyby v sobě a nesnažte se za každou cenu měnit. To, co se na vás partnerovi nezdálo, si může zamilovat někdo další.

8. Respektujte vlastní tempo

Jak dlouho smutnit? Kdy se jít bavit? Kdy začít hledat novou lásku? To je jen a jen na vás. Každý potřebuje jiný čas na to, aby vše zpracoval.

9. Nebuďte sami

Obklopte se přáteli, rodinou – zkrátka lidmi, se kterými je vám dobře. Mluvte o tom, jak se cítíte. A když už nebudete vědět kudy kam, nebojte se obrátit na psychologa a otevřít své aktuální pocity s ním.

10. Zaměřte se na sebe

Rozchod není jen koncem jedné etapy, ale také začátkem něčeho nového. Máte teď možnost investovat všechen čas do sebe, svých snů a plánů. Využijte to!

Přečti si také:

Věděla jsi, že

  • v posledním roce mezi nejčastější důvody k rozchodu patřily neshody mezi partnery a problémy v oblasti financí?
  • důvodem k ukončení vztahu jsou však stále častěji také drobné malicherné hádky nebo alergie na zlozvyky partnera?
  • v posledním roce se po rozchodu obrátilo na psychology víc mužů než žen?
  • po rozchodu procházíš několika fázemi? První je šok, poté přichází popření, vztek, následuje smlouvání, smutek a deprese.

To, že je nějaké rozhodnutí bolestivé, neznamená, že je špatné. Rozchod nemusí být jen smutným koncem, ale také výzvou pro nový začátek. Víme, že je to teď pro tebe nepředstavitelné  – ale neboj, zase bude dobře!

A jak jsi na tom s rozchody ty? Jak ses s ním vyrovnávala? Pomohl ti psycholog nebo spíš kamarádky? Napiš nám své zkušenosti do diskuze, těšíme se na příspěvky.

text: redakce ve spolupráci s psycholožku Michaelu Meichovou z on-line psychologické poradny Mojra.cz, foto: shutterstock

26.9.2022 2:00| autor: Redakce ve spolupráci s Mojra.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist