Femina.cz » Magazín » Wellness » Nekvalitní sluneční brýle? Tak to raději žádné, zničí vám zrak!

 Nekvalitní sluneční brýle? Tak to raději žádné, zničí vám zrak!

Nekvalitní sluneční brýle? Tak to raději žádné, zničí vám zrak!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 05. 08. 2013

Slunečný den bez slunečních brýlí? Tak to si asi umí představit jen málokdo. Brýle jsou naším doplňkem, ozdobou i pomocníkem při řízení nebo obyčejných procházkách prosluněnou ulicí. Brýle jsou prostě fajn. Tedy alespoň některé. Ty špatné vám mohou zničit nenávratně zrak. Jak je poznáte?

Znáte to. Jdete přes tržnici a upoutá vás nápis: Brýle za polovic! Necháte se zlákat nízkou cenou? Pokud ano, věřte, že onen laciný úlovek vám k ničemu nebude. „Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, primář oční kliniky, který zdůrazňuje fakt, že při výběru slunečních brýlí je důležitý právě kvalitní UV filtr, který však nesouvisí s barvou skel brýlí! Tak se nenechte zmást a vsaďte na čísla!

Jak nakupovat brýle?

„Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři,“ řekl Pavel Stodůlka s tím, že pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů.

článek

Číslo máte správné, ovšem nějak se ve svých „sklech“ necítíte? Pak jste opomenuli ještě účel používání a pohodlí. Brýle by měly dobře sedět, krýt oči ze všech stran, netlačit na spáncích ani za ušima a pozor, ani řasy by se neměly skel dotýkat. Říkáte si, zda stojí za to tak dlouho hledat správné obroučky?

Chránit zrak se vyplatí!

Někdo by mohl namítnout, že je to moc starostí kvůli jednomu výběru, a tak se brýlí radši vzdá. A to je špatně! Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může být spouštěčem šedého zákalu i poškození sítnice, dále je v sázce vznik rakoviny kůže očních víček, výskyt vrásek a časná pigmentace. Rozhodně se tedy brýle nedají označit za zbytečnost.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
12. 09. 2013 Sylfida ... (reakcí: 0)
05. 08. 2013 viki11 ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

04. 12. 2016 Horoskop Štír

Jsi postavená před volbu, do které se ti vůbec nechce, můžeš se rozhodovat nad novou nabídkou práce nebo budeš nucena... Celý horoskop

Karta dne

Dva poháry
Máš před sebou nádherný den naplněný radostí a láskou. Přestože jsi sama, budeš velmi intenzivně řešit vztahy kolem sebe a také své srdíčko. Jestli toužíš po lásce, má...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Módní policie

TOPlist