Femina.cz » Magazín » Wellness » Nechte se hýčkat: Vyzkoušejte masáž chodidel

Nechte se hýčkat: Vyzkoušejte masáž chodidel

Nechte se hýčkat: Vyzkoušejte masáž chodidel

Magazín: Wellness | autor: Jana Hlavatá | vydáno 02. 07. 2013

Pokud jsou oči zrcadlem duše, pak chodidla jsou zrcadlem vašeho zdravotního stavu. Ukrývají se na nich totiž četná nervová centra, tzv. reflexní body, jejichž stimulací můžeme mimo jiné zmírnit napětí svalů či regulovat bolest. Reflexní masáž chodidel si navíc můžete dopřát i v pohodlí domova.

Reflexní masáž vychází ze starověkých akupunkturních map a z nauky o tělesných meridiánech a energetických drahách. Vychází tak z předpokladu, že orgány a tkáně organismu jsou prokrvovány nervovými vlákny. Ta jsou navíc vzájemně propojena. Na chodidlech existuje spousta nervových center. Její pozitivní přínos je ověřen staletími. Místo vzniku není přesně známo, spekuluje se o Číně, Egyptě nebo Indii.

Chodidla odhalí skryté zdravotní problémy
Reflexní masáž nenahrazuje tradiční lékařské vyšetření a léčbu. Využívá se zejména jako doplňková léčba u funkčních, degenerativních či revmatických onemocnění pohybového aparátu.  Pokud jsou reflexní zóny na chodidlech správně stimulovány, mohou odhalit skryté zdravotní problémy, zmírnit bolest či uvolnit svalové napětí a ztuhlost. Masáž chodidel má nejen léčebnou, ale i diagnostickou funkci. Pokud v těle nefunguje něco tak, jak má, ucítí pacient po stlačení příslušného reflexního bodu nepříjemný tlak, ba dokonce bolest. Reflexní bod je nutné odborně uvolnit masáží, bolest se bude postupně zmenšovat, nakonec úplně zmizí. Bolestivost reflexního bodu může však zapříčinit také nekvalitní obuv nebo špatné pohybové návyky.

Změnil se váš partner k nepoznání? Víme proč!

Změnil se váš partner k nepoznání? Víme proč!

Seznámila jste se s princem a do dvou let se z něj stal žabák – proměna, kterou většina mužů v pa...

Každý orgán má na chodidle své místo
Lidské orgány a jim odpovídající reflexní zóny dělíme na párové a nepárové. Párové orgány mají své reflexní body na ploskách obou nohou, ty nepárové jen na jednom konkrétním místě, které odpovídá s anatomickým umístěním (levá či pravá polovina těla). Vnitřní orgány, jež se v těle nacházejí blíž k páteři, mají své tlakové body umístěné na chodidlech. Vnitřní orgány uložené ventrálně (v dutině břišní a okolí) mají odpovídající nervová centra umístěná v nártech.

Volba masážních technik odpovídá komplikacím

Reflexní masáž má účinky místní či vzdálené. Mezi místní účinky řadíme prokrvení a zvýšení teploty v místě působení, vzdálené účinky se vyznačují tím, že fyzioterapeut působí na nervové centrum, které je spojeno s cílem působení – například zmírnění napětí svalů, ovlivňování bolesti, změny prokrvení apod. Hmaty jsou buď uklidňující nebo povzbuzující. Je však možné, že na obě techniky bude postižené místo reagovat velmi bolestivě, v takovém případě se používají jemné prstové techniky, kterým se někdy též říká hladivé.

Veronika Žilková: Herec si stěžuje pořád

Veronika Žilková: Herec si stěžuje pořád

Je sice malá vzrůstem, ale jakmile někam vstoupí, její energie zaplní celou místnost! S Veronikou...

Masáže chodidel mají svá pravidla
Reflexní masáž se provádí v klidném, tichém a příjemném prostředí. Utišující masáž je lehká a pomalá, zmírňuje tlak. Stimulační masáž, která je účinná například v boji proti depresi a únavě, je rychlá a intenzivní. Při masáži je důležité dodržovat následující postup: masáž začíná u konečků prstů a postupuje se směrem k patě. Namasírují se obě plosky, vždy se začíná pravou. Zapomínat by se nemělo ani na masáž kolem kotníků a na hřbetu nohy. Masáž se provádí nasucho, zásadně se nepoužívají žádné masážní olejíčky či emulze. Hmaty musejí být pomalé a soustředěné. Jedna masáž trvá přibližně 25 minut.

Nehodí se pro každého

Ačkoliv je reflexní masáž chodidel pro lidský organismus přínosná, existují situace, kdy je lepší se tomuto typu masáží vyhnout. Omezení se týkají těhotných žen a osob s nádorovým a jiným akutním onemocněním. Nehodí se ani pro lidi trpící vyššími stupni cukrovky, osteoporózou nebo při horečkách.

Foto zdroj: profimedia.cz, puristat.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
31. 07. 2014 pola re (reakcí: 0)
06. 02. 2014 Lucka Pedikúra Praha 9 - Tel.; 602 644 715 (reakcí: 0)
08. 08. 2013 Kombihs Domácí masáž (reakcí: 0)
03. 07. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)
02. 07. 2013 IVANKA294 ... (reakcí: 1)
02. 07. 2013 viki11 chodldla (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Korektor pro sametově jemnou a zdravou pokožku!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 28. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

28. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Blíží se k tobě změna. Život, který se ti v posledních dnech zdál trošku v chaosu, se uklidní a ty s ním. Dopřej si č... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist