Femina.cz » Magazín » Wellness » Nákup levných potravin. Opravdu je tak výhodný?

Nákup levných potravin. Opravdu je tak výhodný?

Nákup levných potravin. Opravdu je tak výhodný?

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 16. 07. 2013

Maso v akci, na sýr taky sleva. Salám stačí ten nejlevnější… Zhubnete, když budete nakupovat takhle? Vyplatí se sáhnout hluboko do kapsy a vybírat z regálů kvalitnější produkty? Odborník na výživu odhaluje, zda pořizování dražších surovin má smysl!

Vyvážená strava dělá dobře lidskému tělu, shodují se odborníci. Cítíme-li se pohodově, lépe se hubne, žije i myslí. No jo, jenže opravdu je nutné pořizovat si na vaření dražší suroviny, kvůli kterým se naše peněženky ztenčují? Kde je pravda?

Všechno má svoji úspornější variantu

Když se podíváte na dnešní ceny, není jednoduché odolávat různým slevovým pokušením. Ovšem i bez těch je potřeba se každý den rozhodnout: obyčejný šunkový salám versus dvakrát tak drahá kvalitní šunka, oblíbený sýr mozzarela v odlehčené verzi, samozřejmě o pár korun dražší než mozzarela klasická, levný rostlinný olej naproti kvalitnímu olivovému. A tak a dále, a tak dále. 

Letní sandálky: Trendy botky do práce, na pláž i na party

Letní sandálky: Trendy botky do práce, na pláž i na party

Léto se nám krásně rozjíždí a vy si už určitě stejně jako my užíváte všech lákadel, které má pro ...

„Pokud se na stravování podíváme touto optikou, tak musíme dát kritikům za pravdu. Nacházíme však jedno velké ale, a to množství prázdné energie, kterou přijímáme v méně kvalitních a přitom levnějších potravinách,“ varuje nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek s tím, že nižší cenu považuje za útok na lidské zdraví, neboť nekvalitní suroviny se vyznačují především moukou a tukem jakožto náhrada za bílkoviny - a samozřejmě přesolením klasickou kuchyňskou solí či glutamátem sodným. Jen tak totiž produkt získá nějakou chuť a „výraz“, zároveň se zakonzervuje. To je ale špatně. 

Nejen silueta v ohrožení!

Problémem levnějších a tedy často méně kvalitních potravin je fakt, že ukládají do organismu zbytečné tuky, sacharidy i cukry. Místo vitamínů, minerálních látek, vlákniny nebo bílkovin pak konzumujeme velké množství živočišných tuků bohatých na nasycené mastné kyseliny,“ objasňuje Pavel Suchánek. Ty zvyšují nejen hmotnost, ale i riziko infarktu nebo mozkové mrtvice. V obchodě tedy ušetří vaše peněženka, ovšem kila navíc dolů jít nemusí, s únavou se můžete potýkat stále a velké množství soli se na vaší postavě podepíše ve formě zdravotních problémů i přibírání! Nevěříte? 

Mačingová dieta – hubnutí pro lenochy?

Mačingová dieta – hubnutí pro lenochy?

Potřebujete zhubnout do plavek a nedokážete se přinutit cvičit? Co takhle vyzkoušet dietu, podle ...

Podle posledních potvrzených výzkumů sůl a z ní odvozené sloučeniny podporují chuť k jídlu a tím i riziko nadváhy a obezity. Dokonce vyvolávají návyk na výrazně slanou chuť a podporují velmi rizikové chování, kdy se slanost kompenzuje velkým objemem sladkých nápojů nebo množstvím sladkostí. Spojitost s nadváhou, vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou je tak více než jistá. Co tedy můžete příště pro svoje zdraví a figuru udělat? 

Tipy pro opravdu výhodné nákupy:

 • Kupujte méně potravin - kvalitnějších.
 • Zaměřte se zejména na maso a masné výrobky, neopomíjejte ani mléko. 
 • Zeleninu vybírejte čerstvou, ideálně od místních pěstitelů. (Farmářské trhy mají své kouzlo!)
 • Přislazovanou balenou vodu vyměňte za tu z kohoutku. Je to jistější. A mnohem levnější.

Obecně platí, že v obchodě buď ušetříte za nákup, nebo později za léky. Co považujete za lepší? A nakupujete do svojí kuchyně nákladnější suroviny?

Foto: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
07. 01. 2014 Klara Setreni pri nakupu (reakcí: 0)
16. 10. 2013 martinnatr . (reakcí: 0)
17. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
17. 07. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)
16. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
16. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

26. 03. 2017 Horoskop Rak

Pokušení podvést partnera dnes bude velmi silné, ale nedělej to, pokud o toho svého nechceš přijít. Nevěra by se velm... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist