Femina.cz » Magazín » Peníze » Prokrastinace: Problém, který se (ne)dá odložit

Prokrastinace: Problém, který se (ne)dá odložit

Prokrastinace: Problém, který se (ne)dá odložit

Magazín: Peníze | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 30. 07. 2014

Určitě jste to už někdy zažila. Máte před sebou velmi důležitý úkol. Víte, že byste se měla snažit a vydat ze sebe maximum. Jenže namísto toho děláte věci, které by vás jindy ani nenapadly.

Nejprve srovnáte všechny papíry na stole do velmi úhledných hromádek, pak si seřadíte tužky podle velikosti, poté zjistíte, že nutně potřebujete kafe, jdete si je uvařit do kuchyňky a přitom využíváte každé příležitosti poklábosit si s kolegy. Ten důležitý úkol nakonec řešíte pod tlakem a říkáte si, že ovoce ze sebe přece taky vydá nejvíce sladké šťávy, když se lisuje.

Zřejmě jste slyšela o prokrastinaci – tak se totiž to courání na kafe odborně nazývá a v dnešním věku představuje čím dál větší problém – to díky internetu, sociálním sítím, hrám apod. Dost možná, že i při četbě tohoto článku právě prokrastinujete.

Samozřejmě jsou na světě i daleko závažnější problémy, dalo by se říci, jenže... Už jste si někdy položila otázku: „To budu všechny důležité věci odkládat až do konce života?“ Nabízí se možná odpověď, že některé z nich nakonec vůbec nestihnete.

Fobie celebrit - Čeho se bojí slavní?

Fobie celebrit - Čeho se bojí slavní?

V záři reflektorů vypadají neohroženě. A čeho by se také měli bát, obklopeni osobními strážci a b...

Jak tedy zatočit s tím pomyslným rarachem na rameni, který nás nabádá odkládat vše důležité. "Lidé, kteří prokrastinují, jsou dost často velcí perfekcionisté, kteří na sebe kladou vysoké nároky, jenže ty paradoxně nikdy díky prokrastinaci stoprocentně nesplní," říkají odborníci na lidskou duši, kteří radí, dodržovat pravidlo 15 minut.

Je to prosté. Během této doby začněte řešit problém, který byste nejpravděpodobněji odložila na potom. Dá se to přirovnat například k běhu. Nikdo si nejde zaběhat na pouhých 15 minut, jenže pokud se už zvednete a odhodláte se, většinou běžíte alespoň půlhodiny, a co víc – začne vás to dokonce bavit. Nepříjemné věci, jako je například žehlení nebo třídění oblečení, věnujte rovněž 15 minut s tím, že si slíbíte malou odměnu, nebo je rovnou delegujte na někoho jiného v případě, že si to můžete dovolit. Důležité je nehonit soupeře (nepříjemný úkol), ale zlikvidovat jej co možná nejdříve. Jen tak vám totiž nepřeroste přes hlavu.

Jak to máte vy? Také umíte výborně prokrastinovat? A jak s tím bojujete?

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
03. 08. 2014 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 02. 2017 Horoskop Střelec

Zaměř se na své tělo a zamysli se, jakou stravu přijímáš. Nezapomínej, že i malá plíseň může znamenat zdravotní probl... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist