Femina.cz » Magazín » Peníze » Prokrastinace: Problém, který se (ne)dá odložit

Prokrastinace: Problém, který se (ne)dá odložit

Prokrastinace: Problém, který se (ne)dá odložit

Magazín: Peníze | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 30. 07. 2014

Určitě jste to už někdy zažila. Máte před sebou velmi důležitý úkol. Víte, že byste se měla snažit a vydat ze sebe maximum. Jenže namísto toho děláte věci, které by vás jindy ani nenapadly.

Nejprve srovnáte všechny papíry na stole do velmi úhledných hromádek, pak si seřadíte tužky podle velikosti, poté zjistíte, že nutně potřebujete kafe, jdete si je uvařit do kuchyňky a přitom využíváte každé příležitosti poklábosit si s kolegy. Ten důležitý úkol nakonec řešíte pod tlakem a říkáte si, že ovoce ze sebe přece taky vydá nejvíce sladké šťávy, když se lisuje.

Zřejmě jste slyšela o prokrastinaci – tak se totiž to courání na kafe odborně nazývá a v dnešním věku představuje čím dál větší problém – to díky internetu, sociálním sítím, hrám apod. Dost možná, že i při četbě tohoto článku právě prokrastinujete.

Samozřejmě jsou na světě i daleko závažnější problémy, dalo by se říci, jenže... Už jste si někdy položila otázku: „To budu všechny důležité věci odkládat až do konce života?“ Nabízí se možná odpověď, že některé z nich nakonec vůbec nestihnete.

Fobie celebrit - Čeho se bojí slavní?

Fobie celebrit - Čeho se bojí slavní?

V záři reflektorů vypadají neohroženě. A čeho by se také měli bát, obklopeni osobními strážci a b...

Jak tedy zatočit s tím pomyslným rarachem na rameni, který nás nabádá odkládat vše důležité. "Lidé, kteří prokrastinují, jsou dost často velcí perfekcionisté, kteří na sebe kladou vysoké nároky, jenže ty paradoxně nikdy díky prokrastinaci stoprocentně nesplní," říkají odborníci na lidskou duši, kteří radí, dodržovat pravidlo 15 minut.

Je to prosté. Během této doby začněte řešit problém, který byste nejpravděpodobněji odložila na potom. Dá se to přirovnat například k běhu. Nikdo si nejde zaběhat na pouhých 15 minut, jenže pokud se už zvednete a odhodláte se, většinou běžíte alespoň půlhodiny, a co víc – začne vás to dokonce bavit. Nepříjemné věci, jako je například žehlení nebo třídění oblečení, věnujte rovněž 15 minut s tím, že si slíbíte malou odměnu, nebo je rovnou delegujte na někoho jiného v případě, že si to můžete dovolit. Důležité je nehonit soupeře (nepříjemný úkol), ale zlikvidovat jej co možná nejdříve. Jen tak vám totiž nepřeroste přes hlavu.

Jak to máte vy? Také umíte výborně prokrastinovat? A jak s tím bojujete?

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
03. 08. 2014 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 10. 2016 Horoskop Lev

Pokud ses rozhodla pustit do přestavby nebo výmalby bytu, pak dnes ti vše půjde krásně od ruky a s výsledkem budeš ná... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist