Femina.cz » Magazín » Peníze » Chcete začít s podnikáním? Zkuste to jako Lady Gaga!

Chcete začít s podnikáním? Zkuste to jako Lady Gaga!

Chcete začít s podnikáním? Zkuste to jako Lady Gaga!

Magazín: Peníze | autor: El | vydáno 04. 01. 2011

Když začala Lady Gaga s podnikáním ve světě showbyznysu i ona se inspirovala svými úspěšnými kolegy, například Madonnou, skupinou Queen, Davidem Bowiem nebo Michaelem Jacksonem.

Dnes zná Lady Gaga celý svět, ale když v roce 2005 podepsala svou první smlouvu s nahrávacím studiem, po třech měsících dostala "padáka". První desku nahrála až v roce 2008 a dnes této divě leží u nohou celý svět populární hudby. A jaký je teda její recept?

1. Začněte ve velkém stylu
Když se Stefani Joanne Angelina Germanotta (ano, tak se ta 24letá dívenka jmenuje) objevila na obálce časopisu Rolling Stone v šatech z bublin, byl to jen začátek šíleností a outfitů ve stylu pure extravaganza.

Vážně si ta holka vzala šaty z bublinek?
Jako se mluvilo o jejích šatech, tak se bude mluvit i o vaší firmě, jen musíte vymyslet něco, co se zapíše napoprvé do podvědomí těch, kteří s tím sdělením přijdou do styku. Jak je to jen napadlo – tak se musejí ptát vaši první zákazníci. A ideálně o tom říct svému okolí.

2. Opakování – matka moudrosti
Texty jako "Po-po-po-poker face", "Papa-Paparazzi" a další se vám dostanou pod kůži. Opakování jednoduchých frází a sloganů mimochodem využívala již dávno například válečná propaganda.
Pokuste se v komunikaci své firmy nastolit několik takových sloganů, klidně i jediný, a ten všude opakovat – na webové stránce, hlavičkovém papíře, v logu, v public relations i na svých obchodních schůzkách v rámci mluveného projevu. Konzistentnost zaujme.

Povědomí o značce je téma na celé vysokoškolské studium, ale vaše značka musí být především tím, co chcete dělat. Jistě budete mít milion nápadů, "co by dělat šlo, kdyby...". Na ty zapomeňte a věnujte se jednomu hlavnímu sdělení. Že na vás samotné denně "útočí" plejády za každou cenu originálních brandů a nabídek? Můžete jít i některou z vyšlapaných cest.

3. Buďte houževnatí a nenechte se ukecat
S úspěšným začátkem podnikání je to podobné jako s kapelou jediného hitu (prvního a posledního). Na začátku ohňostroj, ale po něm ticho a ústup ze slávy. Pozor na to!

Dnes Lady Gaga po vzoru generací svých idolů z MTV nasadí další hit z aktuální desky, jakmile ten předchozí vyhraje všechny myslitelné hitparády ve všech myslitelných zemích (trzích). Chce to tvůrčí schopnosti, pracovitost a jasnou představu.

Lady Gaga má kolem sebe jistě tým manažerů, vizážistů, bodyguardů a poradců. Ale bez vlastní invence a tvrdohlavosti by skončila u první neúspěšné nahrávací smlouvy. Neskončila. Takže se v podnikání nenechte odradit, ani neusněte na prvních vavřínech.

4. Vdechněte firmě její vlastní život
Je pravděpodobné, že pan Germanotta říká své dceři Stefani. Co je podstatné, jeho malá Stefani dokázala do svých čtyřiadvaceti vybudovat značku Lady Gaga, v níž funguje jako jiná osobnost. Když zakládáte firmu, potřebujete obrovské osobní nasazení, jak své, tak možná i celé rodiny. Pokud se vám daří, dojdete do fáze, kdy začnete najímat zaměstnance, spravovat firemní majetek a budovat firemní kulturu, corporate identity.

A právě tato kultura by měla vydržet i v době, kdy firmu prodáte, nebo například spokojeně zemřete na přemíru stresu :-) Zkrátka, vaše firma už od určité fáze bude žít vlastním životem, který jí sice vdechnete a budete jej řídit, ale nebude se s vámi stoprocentně krýt. Musíte se naučit delegovat úkoly, zodpovědnost za jejich plnění a podobně. Čím dříve se jako zakladatel firmy dostanete do této fáze, tím lépe. Jde to i "bez vás", i když tomu je zpočátku těžké uvěřit.

5. Važte si úspěchu
Lady Gaga se nestydí za své vzory a nikdy neopomene zdůraznit a dát najevo, jak obdivuje jejich úspěch a schopnosti – jak umělecké, tak podnikatelské. Těžko od ní někdy uslyšíte hanobení Michaela Jacksona nebo Madonny.

Samozřejmě, s tučným kontem a vyprodanými halami se snadno skládají komplimenty. Ale na to se nevymlouvejte. Oceňte úspěch firem ve svém oboru.

Je pro vás motivací se mu alespoň přiblížit, když ne rovnou překonat. Strategie vašich konkurentů může být zkrátka někdy lepší než ta vaše. Nebojte se jí nechat inspirovat, možná ji vylepšit. Důležité je, že ji budete znát!

Pokud nerozeznáte, co je ve vašem oboru skvělé a neodrazíte se od toho, jen těžko (ačkoli to nelze zcela vyloučit) dosáhnete vlastní výjimečnosti.

Podívejte se i na článek 11 tipů pro úspěšné hledání práce v roce 2011

Připraveno ve spolupráci s investicniweb.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
15. 06. 2013 janíčka hadička :s (reakcí: 0)
27. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
10. 08. 2011 Knifey ... (reakcí: 0)
20. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
10. 04. 2011 aknela11 hezky (reakcí: 0)
09. 03. 2011 Lucka258 .. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist