Vánoce u rodičů. Ale kterých? Takhle nikoho neurazíš!

Potkali jste se teprve nedávno, takže je trochu ve hvězdách, pod kterým stromečkem si předáte dárky. Odmítneš svoji rodinu a na Vánoce dáš přednost té partnerově? Nebo radši neporušíš tradice a zůstaneš doma? Tohle dilema má jednoduché rozuzlení!

christmass-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Sváteční období je romantické a magické, ale také ti dává zvláštní příležitost k pochopení toho, jak tvůj nový partner Vánoce přijímá. Je tu však jedna věc, o které se často nemluví. Když jste spolu dva, tři měsíce, pravděpodobně bez sebe nechcete udělat ani krok. Jenže to je v rozporu s tím, že ses každý rok na vánoční svátky vracela domů. Máš to teď odmítnout?

Smělý nápad s možnými následky

Rodiče jsou rodiče. I když už máš svůj život, vždy tě u vánoční tabule rádi vidí a přivítají. Pokračují tak v rodinných tradicích, sounáležitosti a jakémsi stereotypu, na který jsou zvyklí. Vždyť rodina má být na svátky spolu! Tvoje nová láska jim tak trochu kazí plány.

Ne, že by ti nepřáli, abys byla šťastná, ale zatím tvého partnera moc neznají – a navíc není jisté, že s ním strávíš zbytek života. Proto je pro ně trochu komplikované, že spíš dáš přednost jemu nebo dokonce jeho rodině, jenž je pro tebe v porovnání s nimi v podstatě ještě cizí. A ty stojíš na prahu rozhodování, neboť nemůžeš být na dvou místech najednou.

S čím rozhodně počítat?

Cítíš-li vinu za myšlenku, že rodičům dáš košem, je to v pořádku. Ukazuje to, kam směřují tvé hodnoty. Navíc se od tebe očekává, že jsou pro tebe vánoční svátky důležité. Jenže tady už jde o očekávání ze strany tvé rodiny. Mezi nejjednodušší způsoby, jak tuhle patálii rozlousknout, je náhled do vlastního nitra.

Když stojíš na křižovatce

Zeptej se sama sebe, kolik času skutečně chceš strávit u svých rodičů a zároveň si to odůvodni. Je to proto, že se po zbytek roku nevídáte? Chybí ti? Nebo snad na tebe naléhají a argumentují, že nemáš jinou možnost, než zaklepat na jejich dveře? Polož si tyhle otázky a zaměř se na to, co chceš ty, ne oni. Je to tvůj život a tvoje rozhodnutí.

Jestli máš chuť být na Vánoce se svým partnerem, lze se dohodnout na kompromisu. Štědrý den jinde, první či druhý svátek vánoční u nich. Rodina to nakonec pochopí, i když samozřejmě záleží na tom, jak jim danou informaci podáš.

Jak to je a jak to není?

Je třeba nechodit kolem horké kaše a vyznávat čestnost. „Vím, že se tradičně scházíme, ale zvažuji, že letos budu s Petrem. Bylo by v pořádku, kdybych hlavní večeři vyměnila za sváteční oběd?“ Buď otevřená a upřímná. A taky se své nové lásce svěř, že pro tebe takový krok představuje stres, byť je „jen“ emocionální.

Poděl se s Markem, Karlem nebo Johanem o svoje pocity a požádej o podporu a objetí. Měl by vědět, že máš úctu k rodinným tradicím a rozhodně to neznamená, že pro tebe takové rozhodování bylo lehké. Minimálně se u prvního chodu vánoční večeře nebude divit, proč ses trochu zasnila či zavzpomínala na loňské Vánoce u rodičů. A jak je to s tím, když si někdo s někým v rodině vyloženě nesedne?

Život v jedné domácnosti

Vztahy bývají komplikované. Partner nemá rád tvoji maminku, tobě zase nesedí jeho tatínek. Jak vztah pokračuje, je třeba dohodnout se na nějakém kompromisu, který nikoho neurazí. Vždy je ideální zůstat na Štědrý den u sebe doma a první a druhý svátek vánoční rozdělit mezi návštěvy vašich a jeho rodičů. Druhou část Vánoc ber jako „pohyblivou položku“. Každý rok se s partnerem můžeš střídat, ke kterým rodičům půjdete dříve. Jedná se o spravedlivé rozdělení, vůči kterému ty a ani tvůj protějšek nemůže nic namítat.

Jaké mají zkušenosti naše čtenářky?

Pavla (37 let): „My to s manželem dělíme hezky spravedlivě, jeden rok trávíme s jeho rodiči a druhý rok zase s mými. Všichni jsou spokojení.“

Denisa (29 let): „S partnerovými rodiči jsem trávila Vánoce jednou a už nikdy více. Mají úplně jiné zvyky než my, atmosféra tam byla spíš jako na fotbale a hrozný hluk, hromady lidí, úplně mi to zkazilo celé svátky. Od té doby k nim jezdíme vždycky až na některý ze svátků a přemluvit se ke společným Vánocům nenechám, i když tchyně nadává.“

Karla (35 let): „My zveme na Vánoce rodiče k nám domů. Užijí si vnoučat a jsme všichni pohromadě. Stal se z toho hezký zvyk, který nehodláme měnit.“

A kde budeš na Štědrý den právě ty?

foto-zdroj: shutterstock.com

9.12.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist