Jak zvládnout svátky, když jsi macechou?

Osud ti do života přivál novou lásku, která kromě životního nadhledu a hromady zkušeností má navíc ex manželku a dvě malé děti? Svátky jsou za dveřmi a ty se děsíš toho, jak tuhle premiéru jako macecha zvládneš? Nestresuj se předem a mrkni na rady, jak si svátky s nově získanými dětmi užít bez zbytečných roztržek.

macecha-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pokud mezi sebou ti dva, co se kdysi milovali, nejsou schopni komunikovat, je to předzvěst hrozících konfliktů, které se s příchodem svátků vystupňují. Matka totiž jen tak nepřenese před srdce, že by otec také velmi rád trávil Vánoce se svými ratolestmi. Ženy se tak nějak prvoplánově domnívají, že role matky je něco víc, a tak automaticky počítají s tím, že děti budou mít o Štědrém dnu výhradně ony.

Jednou u tebe, pak zase u mě?

Učiněné peklo začíná ve chvíli, kdy své právo začne uplatňovat také otec. Existují páry, které se rozumně domluví tak, že Vánoce budou děti trávit u jednoho z rodičů s roční obměnou. Mezi další alternativy patří dopoledne s tátou, a večer usednou děti s mámou ke štědrovečerně prostřeném stolu. Otázkou však zůstává, co je v tomto směru pro dítě nejlepší. Snad každý rodič umí nejlépe odhadnout, co jejich potomek potřebuje a co je pro jeho zranitelnou duši nejlepší.

„S Petrem praktikujeme střídavou péči a Vánoce byly vždy největším problémem. Nikdy jsme se nemohli domluvit tak, abychom byli oba s výsledkem spokojeni. Nejednou proto také došlo k tomu, že jsme Vánoce slavili všichni i s našimi novými partnery pěkně pospolu. Stálo nás to hodně přemáhání, ale tím nejdůležitějším v tu chvíli byly naše děti,“ popisuje docela hezky vyřešený problém Jana. Chtěla bys to zkusit taky?  Drahý pozval na svátky nejen jeho děti, ale i jeho ex? Než dojde na finální verdikt, vše si důkladně promysli. Pokud předem víš, že si s tou „nádherou“ vjedete do vlasů, raději tento návrh odmítni.

Co si počít, když budou jeho děti s vámi?

Na první polovinu svátků jsou jeho děti u vás, a ty tak nějak nevíš, jak vykouzlit onu pohodovou atmosféru, kterou znají z domova? Počínej si podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, hlavně se nepřetvařuj a zůstaň svá. Nemá cenu se jim zbytečně vnucovat do přízně, hrát si na jejich „novou“ matku. Jednu už mají. Ideálním řešením je stát se jejich kamarádkou, ke které si pomalými krůčky vybudují kromě důvěry také určitý respekt. Není vůbec špatné vysondovat, jakým způsobem probíhaly svátky v jejich rodině a průběh Vánoc dětem ušít na míru, ať těch novinek není zbytečně moc.

Rozhodně není rozumné se od dětí distancovat či snad dávat na odiv tvůj vzdor k panující situaci, právě naopak. Tvojí devízou by mělo být přání trávit čas pěkně pohromadě. Jedině tak tě děti snáze přijmou mezi sebe a počáteční ostych bude pryč. Rodinné aktivity jsou v tomto směru klíčové.

Co dělat?

Koukejte na pohádky, jděte nakrmit zvířátka do lesa, společně ozdobte vánoční stromeček, připravte mísy s cukrovím a každý druh společně ochutnejte, povídejte si o tom, co si přejí od Ježíška. Děti jsou velmi citlivé, proto se v jejich přítomnosti nechovej k jejich otci dvakrát důvěrně. Malé koumáky by totiž mohlo napadnout, že jim tatínka chceš odludit a oni se začnou pochopitelně dětskými lstmi bránit. Takto nějak začínají rozbroje mezi nevlastními dětmi a macechou.

„Když teď vzpomínám na svou roli macechy, tak i já jsem často chybovala, a to hned zpočátku. Účelně jsem Romanovým dětem kupovala nové hračky, brala je do cukrárny, do kina a myslela si, že takto na situaci spolehlivě vyzraji. Spletla jsem se, děti dost dobře pochopily, o co mi jde, a začaly mé štědrosti využívat. Jakmile rozmazlování přestalo, nic se nezměnilo, neměly mě o nic radši a naše vztahy jsou dodnes na bodu mrazu,“ vzpomíná na své poklesky ve výchově Martina.

Úloha macechy není vždycky jednoduchá, žádá si dostatek trpělivosti, laskavosti, taktu a také rozumného nadhledu na mnohdy vypjaté situace. Uvidíš ale, že dřív či později, pokud vytrváš, tě jeho tlupa přijme mezi sebe.

Jak to máš ty? Také tě čeká letos role macechy? Jak to zvládáš a co u tebe funguje? Jak sis našla k dětem z předchozího vztahu tvého partnera cestu? Napiš nám své zkušenosti i rady do diskuze. 

Foto: Shutterstock.com

20.12.2017 4:00| autor: Lenka Zelnitiusová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist