TOP 10 nejhorších rad a mýtů pro nastávající maminky

V těhotenství, ale i těsně po porodu si každá novopečená maminka hledá co nejvíce informací. Jenže najednou se na vás ze všech stran valí rady kamarádek, rodičů, tchýně a odborníků – často diametrálně odlišné. Jste zavalená chytrými knihami a s množstvím informací si nevíte rady? S námi můžete být v pohodě. Přinášíme vám desítku těch nejhorších rad a mýtů, na které jste možná narazily.

Pro začátek je důležité říct, že každé těhotenství je jiné, každá žena je jedinečná, stejně tak rozdílná jsou čerstvě narozená miminka. Není ani nic výjimečného, že stejná žena může mít dvě úplně jiná těhotenství. V případě, že si nebude s nějakým problémem jistá, nejlepší je vypnout internet, zaklapnout knihy, neptat se kamarádek, ale rovnou vyrazit za doktorem, který vaše problémy objektivně uvede na pravou míru. Protože jinak můžete zabřednout do nesmyslů a mýtů. Do jakých? Tady máte Top 10 těch nejčastějších.

článek

Mýtus číslo 1: Jezte za dva
Krmíte přece vyvíjející se dítě. Jenže uvědomte si, že na začátku je toto dítě velké asi jako malý oříšek, takže dvojitá dávka masa a přílohy či snad čokolády není vůbec nutná. Metabolismus se zrychluje a možná cítíte větší hlad, ale pomůžete si pestrou stravou bohatou hlavně na zeleninu a ovoce.

Mýtus číslo 2: Zanevřete na kadeřníka
A přestaňte si barvit vlasy. Tak to je rada, kterou si určitě neberte k srdci. Naopak, čím více se v těhotenství budete zabývat sama sebou a budete se zkrášlovat, méně vás budou potkávat deprese, strach ze ztráty partnera, úzkost a těhotenství si budete více užívat.

Mýtus číslo 3: Nezvedejte ruce nad hlavu
Nebo se vašemu dítěti obmotá pupeční šňůra kolem krku. Této pověry využijte v případě, že se vám nechce umývat okna nebo věšet záclony a chcete tuto nemilou povinnost přehodit na partnera. Uvidíte, že vaše tchýně vám to potvrdí. Ale nebojte se, opravdu je to jen pověra. Komplikace závisí na délce pupečníku a pohyblivosti plodu. Omotání je věc náhody, nemůžete mu zabránit ani jej nijak podpořit.

článek

Mýtus číslo 4: Nekupujte výbavičku před porodem
Jinak to mamince i dítěti přinese smůlu. Jak vznikla tato pověra, se neví, ale každopádně je v ženských hlavách až příliš zakořeněná, aby ji někdo dokázal vyvrátit. Přesto se nebojte mít doma kočárek, nebo kompletní výbavičku, tohle je totiž jen nepodložený mýtus.

Mýtus číslo 5: Porod vyvoláte ostrým jídlem
No, tak maximálně si vyvoláte pěkné žaludeční křeče nebo přinejmenším pálení žáhy. Ostré jídlo totiž s porodem nic nenadělá, jen vám třeba přidělá problémy při vyprazdňování, které je na konci těhotenství samo o sobě dost složité.

Mýtus číslo 6: Nikam nechoďte, ležte a jezte. Jste přece těhotná!
Ano, čtete správně, stále si někdo myslí, že těhotná žena je nemocná a tak by měla celých 9 měsíců ležet, jíst a pro jistotu nic nedělat. Pokud nemáte klidový režim nařízený lékařem, pak určitě nezanevřete na zdravý životní styl a hlavně pohyb. Pravidelná aktivita se vyplatí i u porodu, kde budete potřebovat pořádnou dávku kondice.

článek

Mýtus číslo 7: Lepší je porodit v sedmém než v osmém měsíci
Tento mýtus rozhodně neplatí. Čím blíže je miminko termínu porodu, tím má větší šanci na bezproblémový počátek života. Ideálně by se miminko mělo narodit po 38. týdnu gravidity.

Mýtus číslo 8: V šestinedělí nesmíte chodit ven!
Pověra, která vznikla v dřívějších dobách hlavně ze strachu před infekcí, která by mohla ohrozit zdraví ženy oslabené porodem. Ale nebojte, v šestinedělí nemusíte zůstávat zavřená mezi čtyřmi stěnami, v dnešní době zdravotní péče a antibiotik, šestinedělce nic fatálního nehrozí.

článek

Mýtus číslo 9: Kojte pravidelně po třech hodinách
To možná uslyšíte v porodnici od sester nebo si to přečtete v knihách. Tento interval je čistě orientační a rozhodně neplatí pro každé miminko. U kojení stále platí a bude platit, že každé dítě je jiné a vyžaduje jiný interval i délku samotného kojení. Některé děti budou chtít cucnout každou hodinku a půl, jiné si pospí v kuse klidně několik hodin. Řiďte se proto svým vlastním miminkem.

Mýtus číslo 10: Ženy s malými prsy mají s kojením problém
Tak tomu určitě nevěřte. Velikost prsou nemá vliv na množství ani kvalitu mateřského mléka. Takže i když máte stále jedničky, svoje dítko můžete nakojit stejně jako maminka s obrovskými prsy.

Foto zdroj: profimedia.cz

5.6.2013 8:00| autor: Tereza Líbalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist