Odkládání mateřství může ohrozit sex i vztah aneb Když se sex stane povinností

Neplodnost se stává čím dál palčivějším problémem, podle posledních výzkumů nemá v pořádku spermie více než polovina mužů planety. A tak v mnohých ložnicích nahrazuje erotické hrátky zoufalá snaha o početí.

„Přestala jsem brát antikoncepci a začala jsem se těšit, až otěhotním. Jenže do jiného stavu jsem nepřišla ani po roce. Miminko jsme moc chtěli, a tak jsme si říkali, že se musíme víc snažit, milovali jsme se sice častěji, jenže už z toho byla jen jakási nutnost posvěcená urputnou snahou. Nakonec jsme skončili na klinice asistované reprodukce,“ svěřuje se dvaatřicetiletá Monika.

„Milujeme se jen, když mám ovulaci a je jakás takás šance, že by se mi mohlo podařit otěhotnět, nechci, aby se síly plýtvaly zbytečně,“ říká devětadvacetiletá Lenka.

Sex z povinnosti

A tak nějak podobně to vypadá i u ostatních párů, které se neúspěšně pokoušejí o mimino: sice více sexu, ale zároveň méně radosti, o orgasmu nemůže být řeč… Téměř polovina anonymních respondentů jednoho průzkumu přiznala, že neplodnost ovlivnila jejich vztah, většinou se častěji hádají a 24% z těch, co se marně snaží o početí, se rozejde. Je to důsledkem stresu a deprese. Většina párů, které se dlouhodobě pokoušejí o dítě, také uvedla, že je pořádně dokážou rozhodit soudy okolí, většinou nic netušících „tetiček“, které je odsuzují za to, že ještě nemají děti. Začínají se pak vyhýbat konkrétním lidem i konkrétním místům, například nechodí tam, kde je příliš malých dětí, třeba do nákupních center nebo parků. Dříve lidé odsuzovali sotva zletilé matky-samoživitelky. A dnes? Doba se proměnila a s ní i odsudky, nyní jsou na paškálu stále častěji ženy po čtyřicítce, které ještě nemají děti…

článek

S věkem plodnost klesá

A právě čas hraje velmi důležitou roli. Odkládat těhotenství se totiž může velmi vymstít. Nejčastěji udávanými důvody, proč ženy ještě nechtějí mít děti, jsou: kariéra, nedostatek financí, příliš malý byt či partner, který ještě není na miminko připraven. Jednou z těch, která se snaží o to, aby ženy těhotenství neodkládaly, je i britská moderátorka Kirstie Allsoppová, která tvrdí: „Po čtyřicítce je vaše šance otěhotnět desetiprocentní. Univerzitu můžete dostudovat kdykoliv, kariéru taky můžete udělat později, ovšem přírodě se poručit nedá,“ říká otevřeně Kirstie, která je za své názory ostře kritizována feministkami. Jenže fakta hovoří jasně. Žena po třicítce má už jen 12 procent vajíček, zatímco po čtyřicítce se jejich počet sníží na pouhá tři procenta.

A právě nedostatek kvalitních vajíček může být závažný problém, i pokud se rozhodne pro asistovanou reprodukci. „Na klinice mi předepsali hormony, které mají stimulovat tvorbu vajíček. I tak jich ale v mém případě bylo velmi málo. A i když byl prvotní problém v tom, že partner nemá dostatek pohyblivých a kvalitních spermií, najednou tu byla další překážka. Po několika marných pokusech to nakonec vyšlo a já se v téměř čtyřiatřiceti stala mámou. A sex? Sice teď není tak častý, zato si ho konečně užíváme,“ uzavírá svůj příběh Monika.

Foto zdroj: profimedia.cz

30.10.2014 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist