Těhotenství po 40?

Výraz „starší maminka“ vás nejspíš šokuje. Očastují vás jím lékaři ve chvíli, kdy si svoje těhotenství budete užívat už jaksi za všeobecně uznávaným zenitem, tedy ve věku kolem čtyřiceti let. Je to opravdu tak trochu jako když nasednete do posledního vagónku ve vlaku vašeho mateřství, který se zrovna řítí životem.

Nutno podotknout, že takové nasednutí může být i velmi příjemné a dokonce přínosnější, než mateřství ve velmi raném věku. Ovšem skrývá i jistá rizika.

Výhody? Jistota!!!

Prošla jsem si několik diskuzí, kde si o svých pocitech povídaly maminky „staršího věku“ a vesměs to byla optimistická debata. Samozřejmě je trápí zdravotní problémy, jenže ty trápí i maminky mladší, ale tyto ženy mají před svými mladšími vrstevnicemi obyčejně jednu velkou výhodu – bývají emočně vyrovnané, mají fungující rodinné zázemí a oporu a těhotenství si umí více užívat. Snad právě proto, že vědí, že je to naposledy. Určitý stres se může vyskytnout u žen, u kterých je to první těhotenství (Vyjde to? Budu mít vůbec dítě?), maminky s více dětmi – často již ve věku dospívajícím – berou tu poslední možnost na dítě jako bonbonek na dortu života více s lehkostí, protože děti již mají. Životní vyzrálost je tu jistě brána jako velká výhoda.

Omladí nebo naopak, dá pocítit stáří?

A určitě si můžete pohrávat i s myšlenkou, že vás dítě „omladí“, protože vás opět hodí do víru plenek, chrastítek, bodýček, nejnovějších vymožeností pro miminka, zase do poradny, kde budete v prostředí více či méně mladých maminek… Ovšem nemusí to tak být vždy a všude, protože se snadno může stát, že případné nevyspání a vyčerpání kojením budete díky vyššímu věku nést hůř. A to vám může dát nepříjemně ochutnat sílu svého věku…

Udělejte se co nejmladší – fyzicky!

Navíc máte-li ráda jistotu, buďte si jistá, že lékařská věda se o vás dobře postará. Chronické problémy, vrozené vady miminek či jiná rizika dokážou pravidelné kontroly včas odhalit a řešit. Pokud budete minimalizovat rizikové faktory pro budoucí otěhotnění, je to, jako byste odečítala roky ze svého mateřského věku. Mezi tyto faktory patří např.

 • Kouření
 • Požívání alkoholu
 • Důkladné vyléčení všech gynekologických problémů (záněty, cysty, myomy…)
 • Držet pod kontrolou jiná chronická onemocnění (vysoký krevní tlak, srdeční choroby)
 • Obecně dodržovat zdravý životní styl, prostě se cítit dobře.

Fyzická kondice je důležitá

Víc než kdy jindy ovšem platí, že i v těch čtyřiceti byste měla být v dobré tělesné kondici. Pak máte naději na více pohodové těhotenství, alespoň co se týče vašeho vnímání fyzického.

článek

Downův syndrom jako strašák

Výskyt Downova syndromu se s věkem zvyšuje. Budete-li však v šuplíku starších rodiček, bude vám lékaři věnována zvýšená pozornost.

 • 20 letá matka – riziko 1:10 000
 • 35 letá matka – riziko 3:1 000
 • 40 letá matka – 1:100

Toto jsou údaje z níže uvedené knihy Co čekat v radostném očekávání“…

 • 30 letá matka – riziko 1:900
 • 35 letá matka – riziko 1:350
 • 40 letá matka – riziko 1:100
 • 45 letá matka – riziko 1:45
 • 49 letá matka – riziko 1:10

A toto jsou údaje z knihy Maminkou ve čtyřiceti?“

Ačkoliv se v prvních údajích maličko liší, nic to nemění na tom, že z nich poznáváme velmi výrazně se prohlubující riziko vzniku této vážné chromozomální poruchy. Metody zjištění postižení (krevní testy, ultrazvuky, případné amniocentéza) jsou na vysoké úrovni, přesto existuje jen velmi malá možnost, že se na vadu nepřijde. Je to vzácné, ale stává se to.

Jak brzy otěhotníte?

Otěhotnět bohužel nelze na povel. Ve vyšším věku to samozřejmě trvá ještě déle. Určitě se nejdříve poraďte se svým gynekologem, musí posoudit váš individuální zdravotní stav a patrně určí i nějakou tu prognózu, tedy, jak dlouho vám to asi bude trvat…

 • Ve 30 letech – otěhotníte po 3 až 4 měsících
 • Ve 35 letech – otěhotníte po 7 až 8 měsících
 • Ve věku 38 let – otěhotníte po 13-14 měsících
 • Ve věku 42 let – otěhotníte po 2 letech… plodnost tedy rapidně klesá. Ve čtyřiceti vám statistika předloží tato čísla. Máte-li za partnera plodného muže a budete se pokoušet tři měsíce o otěhotnění, máte 15% procentní šanci, že se vám to podaří.

Nemusíte se bát

Určitě se nemusíte bát zvýšeného rizika, že porodíte předčasně, že nezvládnete porod, nebo že vás stihne nějaká nepředvídatelná těhotenská komplikace. Při dobrém startu, tedy při vašem dobrém zdravotním stavu a dobré lékařské péči, je toto riziko i v tomto věku stejné (z opatrnosti řekněme, třeba jen lehoučce zvýšené) jako u mladších matek. Výhod a rizik je samozřejmě mnohem více, rizika se týkají obyčejně jen zvýšeného výskytu chromozomálních vad, případně zhoršení vašich stávajících chronických onemocnění, jinak si může vaše tělo těhotenství skvěle užít.

Foto zdroj: profimedia.cz, Zdroje: Murkoffová, Eisenbergová, Hathawayová: Co čekat v radostném očekávání (Slovart, 2004), Biermann, Raben: Maminkou ve čtyřiceti? (Portál, 2006)

2.10.2014 8:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist