Těhotenství: Přenášíte? Hlavně pevné nervy!

Přenášení miminka je velmi psychicky náročné. Jak vše zvládnout s nadhledem?

Jestliže pomine lékařem vypočítaný termín porodu a vy jste pořád ve stavu dva v jednom, začíná to být více či méně psychicky náročné. A tím nemyslím jenom případné dotěrné telefonáty vašich blízkých, kteří se stále dokola ptají, „jestli jste ještě celá“… Z nějakého záhadného důvodu si asi myslí, že byste jim svůj porod zatajila… Ne, ne, nemusíte se durdit, jsou prostě taky netrpěliví a jen si neuvědomují (nebo samy zapomněly, zejména dámy), jak vám v tuhle chvíli tyhle otázky mohou lézt na nervy…

Vcházíte do 40%…?

Podle studií a statistik je totiž známo, že až 40% dětí se rodí až o týden později, než je vypočítaný termín porodu. Více než polovina takto přenášených dětí se narodí ve 42. týdnu, 12 % v 43. týdnu a 3% až ve 44. týdnu. V Anglii je to jinak, ženám se nechává více volnosti. Nepodařilo se mi zjistit, jaká jsou statistická čísla z českých luhů a hájů, ale tyto anglické uvádím jen pro zajímavost…

Nám stačí vědět, že v termínu se rodí opravdu málo dětí, okolo 5%, zbytek se rodí v rozmezí dva týdny před termínem a dva týdny po termínu. Teoreticky tedy může i nás být 40% dětí přenášených, ale s tím rozdílem, že lékaři vám porod vyvolají, pokud neporodíte do dvou týdnů po termínu. Tedy nejpozději ve 42. týdnu a to se v této knize také dozvíte.

Opravdu přenáším?

Ani v případě, že máte 28 denní menstruační cyklus, nelze s jistotou tvrdit, že opravdu porodíte ten či onen den a že tedy den či dva poté již regulérně přenášíte. Ovulace mohla být posunuta o den, dva, někdy i o týden… Navíc každé dítě je jiné, každé těhotenství je jiné a počet dní těhotenství je pouze orientační. Zda jste opravdu přenášela, poznáte až ve chvíli, kdy se dítě narodí – obyčejně takové děti mívají svraštělou pokožku se sklonem k loupání, protože se déle máčela v plodové vodě a delší nehtíky.

článek

Rizika?

Přenášené dítě s sebou přináší jistá rizika, pro ně samé – bývá větší, což může komplikovat porod, lebeční kosti jsou také tvrdší, takže prostup porodními cestami bude těžší a po 43. týdnu těhotenství i stoupá riziko, že se dítě narodí mrtvé. To však u nás je poměrně nereálné, takto se tu těhotenství protahovat nenechává. Placenta také prochází změnami, v posledních týdnech a při přenášení již nemusí plnit svoji funkci tak, jak má a výživa dítěte a jeho zásobení kyslíkem může být nedostatečné. To vše však budou lékaři pilně sledovat… takže vás čeká…

Vysedávání po čekárnách

Po termínu porodu se praktiky jednotlivých ošetřujících gynekologů liší. Někdy budete již od 36. týdne převelena do porodnice, kde se chystáte rodit k registraci a k návštěvám, jinde vás lékař odešle do rizikové porodnické poradny až po termínu. Počítejte s častějšími návštěvami, frekvence se bude lišit podle zdravotního stavu vašeho i dítěte – někdy vás budou zvát jednou za týden, jindy bude další kontrola třeba již druhý den nebo jednou za dva či tři dny. Budete často napojena na monitor, což je přístroj kardiotokograf, který zaznamenává pohyby plodů, jeho srdeční činnost a vaši děložní činnost. Bude se zjišťovat objem plodové vody, ultrazvukové vyšetření, případně průtoky v pupečníku.

To vše dá lékaři obraz o tom, jak se daří dítěti, vám a jak je vaše děloha připravena na porod. Někdy vám může lékař pomoci tzv. Hamiltonovým hmatem, což je ruční odloupnutí části plodových obalů, to by mělo v těle ženy vyvolat hormonální reakci, po které byste měla začít samovolně rodit. Takže nezbývá, než věřit, že lékařské umělé vyvolávání porodu vás mine a v době přenášení začnete co nejdříve rodit sama…Důvodem k okamžitému vyvolání porodu pak mohou být akutně vzniklé potíže (vysoký krevní tlak, preeklampsie či komplikace ze strany dítěte).

Jak si vyvolat porod sama?

Mnoho maminek podlehne tlaku okolí a svému vlastnímu tíživému a nepříjemnému pocitu, které s sebou nevyhnutelně přináší tak pokročilé těhotenství a začne vyhledávat tipy na domácí vyvolání porodu. Co vám poradí gynekolog? Většinou se usměje a řekne vám, že dítě si samo řekne, chce-li vám udělat radost (není to ale radost škodolibá?), doporučí vám sex. Nic moc rada ve chvíli, kdy se cítíte jako velryba… často se říká, že porod umí vyvolat malá dávka svařeného, notně okořeněného vína nebo notně oskořicovaný štrúdl – v obou případech je na vině právě skořice jako provokatér porodu. Mezi podobné fígle patří také masáž bradavek, masáž kotníků, akupunktura, horká vana, dlouhá procházka…Různá projímadla se na těchto postech také vyskytují, ale raději je nezkoušejte, můžete si jenom podráždit střeva… Naopak neškodná je vizualizace, přemlouvejte miminko a představujte si okamžik jeho zrození…

Použitá literatura:
Miriam Stoppardová: Těhotenství od početí k porodu (Fragment, 2007)
Foto zdroj: profimedia.cz
12.11.2014 8:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist