Spáleniny od sluníčka? Zkus čaj a ocet. Babské rady, co fungují

Spáleniny od slunce nejsou v létě nic neobvyklého, a teď, kdy jeden slunečný den střídá druhý, je šance, že se spálíš, poměrně vysoká. A kdo by někdy neusnul na sluníčku? Co nejlépe funguje na popálenou pleť?

spaleniny-od-slunce-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

První pomoc při spálení sluncem hledej doma ve spíži

Opalování má svá pro i proti.  K pozitivům patří tvorba vitaminu D, který si tělo jinak neumí vytvořit samo, nebo podpora tvorby serotoninu – hormonu dobré nálady. Na druhou stranu odborníci velmi intenzivně varují před jeho nebezpečími. Tím hlavním je zhoubný nádor melanom. Pak samozřejmě spáleniny.

Běžné spáleniny většinou nebývají vážné a snadno si s nimi poradíš sama, pokud jsou ale rozsáhlé, kůže zarudlá až purpurová a tvoří se na ní pupínky, vyhledej dermatologa. Silnější popáleniny jsou často provázené bolestí hlavy, únavou a zvýšenou teplotou.

Z dlouhodobého hlediska vznikají na pokožce, která někdy v minulosti prošla spálením, různé pigmentové skvrny, navíc je spálení kůže považováno za rizikový faktor pro vznik kožních nádorů, především melanomu.

Prostředky z lékárny

Jako první pomoc se doporučuje ochlazení těla sprchou nebo vlažnou koupelí. Můžeš také přikládat ručník namožený ve studené vodě.

Z komerčně prodávaných přípravků nejlépe fungují přípravky s obsahem aloe vera, které mají protizánětlivé účinky a chladící efekt. Pokožku také dobře uklidní mléka a gely po opalování s přídavkem sóji či ovesných vloček.

Jako první pomoc se doporučuje panthenol, který spálená místa ochladí a urychlí regeneraci kůže. Rychlou úlevu při silnějších popáleninách poskytne též kalciová mast.

Babské recepty, co fungují

Popáleny neplánujeme a tak se může stát, že v případě akutní potřeby na ně není naše domácí lékárnička připravená. V tom případě ale můžeš sáhnout do spíže či ledničky, kde se některý z přípravků, co přinesou rychlou a účinnou úlevu, najde.

Mocná aloe

Tento sukulent se vyznačuje chladivým a uklidňujícím účinkem, regeneruje, zvlhčuje a vyživuje pokožku. Lepší než komerčně prodávané šťávy bude použít čerstvou přímo z rostliny. Stačí uříznout list a vytékající šťávu nanést na zraněné místo.

Mléčné výrobky

Kyselina mléčná obsažená v mléčných výrobcích pomáhá zklidnit zarudnutí pokožky a ulevuje od bolesti. Bílý jogurt, tvaroh rozředěný trochou mléka, kefír či syrovátka chladí a posilují lokální imunitu kůže a urychlují hojení. Doporučuje se nanést obklad a po patnácti minutách jemně setřít.

Úlevný čaj

Připrav silný zelený čaj a po vychlazení nanášej na ránu formou obkladů. Třísloviny a teobromin obsažené v čaji pomáhají proti bolesti. V případě rozsáhlejších popálenin můžeš namočit ručník či prostěradlo a zabalit se do něho. Stejně dobře zafunguje i odvar z heřmánku.

 Přečti si také:

Chladivá zelenina

Okurka má úžasné chladivé účinky a zmírňuje záněty, proto tak dobře funguje i jako pleťová maska. Stejné účinky prý má i na plátky nakrájené rajské jablko či syrový brambor.

Všemocný ocet

Zředěný ocet je takřka zázračný lék, škoda, že tak nedoceněný. Na popáleniny funguje po aplikaci téměř okamžitě – zastaví bolest i pálení.

Koupele pomohou hojení

Může trvat několik dní, než se pokožka zahojí. Během této doby by ses měla držet ve stínu a pít hodně tekutin. Nejlepší jsou  minerálky se zvýšeným obsahem draslíku a sodíku, které tělo v horku nejrychleji ztrácí.

Během léčení si dopřávej koupele, které můžeš obohatit o některou z pokožku regenerujících přípravků – může to být zmíněný ocet, podmáslí či jogurt nebo také jedlá soda.

 

30.6.2023 11:00| autor: Jana Truksová | zdroj: ireceptar.cz, mojezdravi.cz, zdrave.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist