Doba večírků je tady. Co dělat, aby to přežila tvoje pleť? Drž se bílého pití a dej si kvasnice

Vánoční večírky startují a ty už se možná předem děsíš, jak ten letošní zase dopadne. Moc dobře totiž víš, že alkohol není zrovna tvůj nejlepší kámoš, a to nemluvíme o tom, jak bude druhý den vypadat tvá pleť. Nezoufej a na večírek se klidně vydej. Poradíme ti, co pít, abys zmírnila následky alkoholu na minimum, a to jak na tvé tělo, tak i na tvou pleť.

vanocni-vecirek-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Čas adventu s sebou přináší i období společenských akcí a firemních večírků. Naskýtá se ideální příležitost k posezení s přáteli. Tak proč se občas „neutrhnout ze řetězu“ a nedopřát si trochu zábavy? Abstinovat přitom dokáže jen málokdo. Ale přesto bys měla mít na paměti pár pravidel. Jejich dodržování ti usnadní následující ráno.

A zaměříme se zejména na pleť, které konzumace alkoholu příliš neprospívá. Nicméně škody, co pár skleniček navíc napáchá, se dají zmírnit. Není asi tajemstvím, že alkohol pleť vysušuje. Pokožka pak může vypadat zašedle a mdle. Jedno obecné pravidlo říká – čím tmavší alkohol, tím hůř. Jenže to nemusí být až tak jednoduché. Neplatí to zejména u vína. Podle dermatologů se nedá jednoznačně říci, jestli je lepší pít bílé víno než červené.

„Červené víno roztahuje cévy, způsobuje zarudnutí a záněty pokožky,“ říká dermatoložka Natasha Cooková, která druhým dechem dodává: „Bílé víno obsahuje více cukru, což vede k inzulínové nestabilitě. Inzulín působí na hormony a výsledkem může být skvrnitá, narušená kůže.“

Proč se držet bílé?

Co tedy dělat, jestliže si chceš večírek užít, aniž by sis ničila pokožku? „Bílý“ nebo lépe řečeno bezbarvý alkohol, jako je například vodka, nenapáchá takovou škodu, protože v něm není tolik cukru. Zapomenout bys ale rozhodně měla na všechny míchané drinky, ve kterých je nejen spousta cukru, ale také aromat i barviv. Pokud už musíš alkohol kombinovat, dopřej si jednoduchý mix, třeba alkoholu s vodou a citronem či tonikem. Doktorka Cooková by všem těm, kteří trpí zarudnutím kůže, doporučila tequillu, po jejímž požití nedochází k podráždění pokožky.

Jak zmírnit účinky alkoholu?

Někdy to ale prostě nevyjde a touha uvolnit se předčí i pevnou vůli. Co tedy dělat, když už je jasné, že jsi to trochu přepískla? Vyplatí se předzásobit se dostatečným množstvím pitné vody a před ulehnutím do postele jí vypít 750 ml – 1 litr. Pleť je samozřejmě nutné před spaním důkladně odlíčit a vyčistit. Poté dermatoložka doporučuje použít sérum obsahující niacinamid (vitamin B3), který pokožku hydratuje, zmírňuje záněty a zarudnutí a pomáhá ji čistit.

A ještě jeden možná trochu nečekaný tip na nadcházející večírkovou sezonu. Jmenuje se Kvasnicová pomazánka. Kvasnice jsou známým zdrojem „béček“ – tedy vitaminů, které tvá pokožka žádá. Pokud to jen trochu půjde, dej si jednu lžičku před ulehnutím do postele. Nechutná ti nic, co voní po droždí? V tom případě si v lékárně kup B-Komplex obsahující spektrum vitaminů B.

Přečti si také:

A co dalšího pomůže? Osvědčené tipy proti kocovině

  • Česnečka: Připrav si ji už dopředu, česnekem nešetři. Ráno tě postaví na nohy.
  • Káva: Podporuje zažívání, ideální je turek.
  • Zázvorový čaj s medem: Pokud nemáš chuť na kafe, dej si čaj, skvělý je zázvor čerstvě nastrouhaný. Žaludek zklidní také mátový či heřmánkový. Dosladit můžeš medem.
  • Mléko: Studené mléko zneutralizuje notně překyselený žaludek.

 

4.12.2023 2:00| autor: Marta Dostoupilová | zdroj: dailymail.co.uk/femail/article-4791404/How-lifestyle-impacts-skin-according-expert.html, dermatoložka Natasha Cook, drnatashacook.com/blogs/the-skin-blog/the-skin-ageing-exposome

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist