Bolí a je to navždy. Největší mýty o odstranění tetování i permanentního make-upu

Máš jako památku na mládí nebo prohýřenou noc ne úplně povedené tetování? Naštěstí pro tebe už dávno neplatí, že tetování je navždy. Dnešní medicína dokáže divy, takže si poradí i s tetováním. Pojď se společně s námi podívat na největší mýty, které kolem odstranění tetování nebo permanentního make-upu kolují.

odstraneni-tetovani-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jak se zbavit tetování a permanentního make-upu

Rozhodnutí pořídit si tetování občas bývají velmi unáhlená a často také pod vlivem emocí nebo určité situace. A tak se stane, že ti tělo zdobí obrázek, se kterým se nedokážeš ztotožnit, nebo který se moc nepovedl, případně hrdě nosíš jméno partnera, ze kterého se časem stane ex. Je jasné, že v takovém případě tetování na těle mít nechceš. Co s tím? Řešení naštěstí existuje. „Mezi zájemci o odstranění tetování často máme lidi, kteří zjistí, že se s tetováním navzdory očekávání necítí dobře. Nedokážou si na svůj nový vzhled zvyknout a může to dojít až tak daleko, že je začnou pronásledovat psychické problémy,” říká dermatolog MUDr. Miloš Kravciv.

Tetování v číslech:

  • V současnosti je tetováno asi 25 % Evropanů
  • Nejčastější věk pro pořízení tetování je v průměru 25 let
  • Častými zájemkyněmi o odstranění tetováže jsou ženy kolem 30 let

„Ženy si také někdy chtějí nechat odstranit permanentní make-up, který se tak úplně nepovedl, přidává jim roky, nebo je prostě příliš výrazný a ony se v tom necítí,” přidává další možný důvod specialistka na ošetření pleti Martina Šmidrová. Tetování a jeho odstranění ale provází hodně mýtů. Pojďte spolu s námi některé odhalit.

Mýtus číslo 1: tetování máš už navždycky

V minulosti to snad platilo, ale dnes už medicína umí i proti barvě pod kůží zasáhnout. Tedy, většinou. „Černou a ostatní tmavé barvy odstraňujeme docela úspěšně. Potíž nastává s hodně barevným tetováním, které může zanechat na kůži stopy,” uvádí vše na pravou míru MUDr. Kravciv. Nejvíce komplikované na odstranění jsou barvy žlutá, fialová a bílá.

Mýtus číslo 2: odstranění tetování bolí

To je pravda tak napůl. Některé metody skutečně hodně bolestivé jsou, ale ty naštěstí většinou už patří minulosti. Moderní technika umožňuje odstranit tetování bez většího trápení, i když určitému diskomfortu a citlivé kůži se stejně jako při jiném kožním zákroku nevyhneš. „Působení speciálního laseru není úplně nebolestivé. Ale před ošetřením můžeme na pokožku aplikovat znecitlivující krém, takže samotný zákrok potom nebolí,” uklidňuje dermatolog.

Přečti si také:

Mýtus číslo 3: po odstraněném tetování zůstane jizva

Bojíš se, že laser nejen odstraní inkoust, ale také spálí okolní kůži, nebo zanechá jizvy? Nemusíš. Moderní alexandritové lasery jsou zkonstruovány tak, že projdou pokožkou a zasáhnou určené místo, kde zničí pouze barvivo. „Vznik jizev nikdy nelze zcela vyloučit, ale je ojedinělý, např. pokud se do místa ošetření zanese infekce. Pravděpodobnějším následkem je spíš zabarvení pokožky, tzv. hyperpigmentace, když klient vystaví ošetřenou oblast předčasně slunci,” potvrzuje doktor Kravciv.

Mýtus číslo 4: to zvládnu sama

Pokud máš problém s permanentním make-upem, který už se ti nelíbí, rozhodně si s ním neporadíš sama doma. „Na internetu najdete rady, jako potírat si potetovaná místa peroxidem vodíku nebo bělicími pastami na zuby a podobně. Tyto experimenty nemůžu doporučit, mohou napáchat víc škody než užitku,” varuje Martina Šmidrová. Raději se i v tomto případě svěř do rukou odborníka. A jak tedy tetování nebo permanentní make-up odstranit?

Laser a spol.

Nejčastěji používanou metodou, která ti obrázky z kůže vygumuje, je laserové ošetření. Účinnost a způsob provedení se liší podle typu používaných laserů, v každém případě si vyber kvalitní a dobře vybavené pracoviště. Před ošetřením se s lékařem sejdeš na úvodní konzultaci, kde z rozsahu a podoby tetování odhadne, kolik sezení můžeš očekávat. „Buďte připraveni na nejméně dvě návštěvy, u velkých ploch to ale může být i přes deset sezení. Počet opakování je vždy individuální. Mezi sezeními má být asi 6 týdnů přestávka, aby se kůže stihla zhojit,” popisuje MUDr. Kravciv.

Během zákroku na tebe působí laser, který je zaměřen na barvu pod kůží. Speciální lasery přímo na odstranění tetování mají velmi krátké pulzy a mohou vysílat až tři vlnové délky. Zjednodušeně lze říci, že pigment rozbijí na miniaturní částečky, které poté tělo vyloučí. Po zákroku je nutné místo chladit a důsledně chránit před slunečními paprsky. V době rekonvalescence nesmíš chodit do bazénu a sauny.

Hojení po odstranění tetování:

  • Kůže se hojí asi týden až dva
  • Mohou se objevit stroupky nebo puchýřky – stačí na ně běžné ošetřování
  • Může se objevit krátkodobá ztráta pigmentu v pokožce (bílá místa)

Další metody

Kromě laseru existují i další metody, kterými se obrázku na kůži zbavíš.

Dermabraze

Jde o různé metody výbrusu. Je to způsob starší, dnes už se téměř nepoužívá. Hodně bolí a poškozuje i zdravou okolní kůži, takže pokud si zrovna nepotrpíš na bolest, dermabrazi moc nedoporučujeme.

Excize

Tedy vyříznutí obrázku z kůže, podobně, jako se zbavuješ třeba mateřského znaménka. Hodí se jen na malá tetování a dá se provést jen na některých místech. Výhodou je, že obrázek zmizí kompletně, bez ohledu na barvy. Nevýhodou je vznik jizvy.

Přetetování

Je to vhodné řešení, když se ti omrzí motiv nebo se chceš zbavit neoblíbeného jména, ale tetování jako takové ti nevadí. Pak je stačí jednoduše zakrýt něčím jiným. Můžeš zvolit i překrytí motivu tělovou barvou, takže to bude vypadat, jako bys žádné tetování neměla.

Prevence i v tetování? Ano!

I zde, jako u mnoha jiných věcí, platí, že špetka prevence je lepší, než kilo léčby. Než si pořídíš tetování, ne dvakrát, ale raději třikrát si to rozmysli. Obzvlášť obezřetně vybírej místo, kde budeš obrázek mít, a samozřejmě motiv. Ať se ti hned neomrzí. A vyber si kvalitního tatéra, abys pak nesplakala nad výdělkem.

A co ty? Nechala sis někdy udělat permanentní make-up nebo tetování, kterého ses chtěla zbavit? A podařilo se ti to? Napiš nám, jakým způsobem. 

Zdroj: Lékařský dům Praha 7, www.healthline.com/health/tattoo-removal-how#methods

5.6.2023 11:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist