Spotřební lhůta kosmetiky. Proč je důležité ji sledovat? Zabráníš infekci i návštěvě lékaře

Hlídáš si datum, do kterého spotřebovat nakoupené potraviny? Správně! A děláš to i v případě kosmetiky? Ne? Tak to děláš velkou chybu. I ta má totiž časovou lhůtu, po jejímž vypršení ohrožuješ nejen svoji krásu, ale i zdraví.

spotrebni-lhuta-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Čas od času je potřeba udělat malou revizi v kosmetickém kufříku a nekompromisně se zbavit (i když třeba s těžkým srdcem) všeho, co je dávno prošlé. Ostatně, tušíš, jak dlouho by se měla používat třeba řasenka nebo rtěnka? V rámci hesla „nic netrvá věčně“, si udělejme malou rekapitulaci našich kosmetických taštiček a kufříků.

Nekupuj zajíce v pytli!

Při každém nákupu, ať už jde o tělové mléko, nebo třeba obyčejné oční stíny, je nutné najít datum spotřeby. To je u některých výrobků vyobrazené buď jako symbol otevřeného víčka s velkým písmenem „M“ a číslicí, nebo napsané přímo na obalu. V obou případech to znamená jediné – počet měsíců, během kterých můžeš produkty bez obav používat od chvíle, kdy je poprvé otevřeš.

Bohužel není výjimkou, že informace o spotřební lhůtě chybí. V tom případě si takový nákup raději rozmysli, vyhneš se návštěvě kožní ambulance nebo dermatologa. Zanícená pleť, zánět spojivek, akné, vyrážky, zarudnutí pleti a celkové podráždění… To všechno tě může potkat, když už produkt neplní svoji primární funkci.

Kdy je čas na loučení? 

Hned se běžíš podívat do koupelny a studuješ obaly veškeré kosmetiky, kterou používáš, v horším případě narazíš na to, že informace o „čerstvosti“ je po delším zacházení těžko čitelná? A co teď? Jak poznat, že už je to „o zdraví“?

Pamatuj si, že jakákoliv změna patří mezi hlavní indikátory toho, že něco není v pořádku. Barva, konzistence, vůně. Samozřejmě, že aroma může postupem času vyprchat a není už tolik intenzivní, ale jestli produkt snad i zapáchá, je nejvyšší čas na kosmetickou revizi. A to nejen kvůli nelibé vůni.

V případě, že se obsah tuby nebo plastového uložiště rozdělí do dvou různých vrstev, které se ne a ne spojit dohromady, platí to samé. Objevují se na povrchu tmavé skvrny? To je příznak různých plísní. Do koše s tím! Zdraví máš jenom jedno. A příště už buď obezřetnější. Mimochodem, víš, co má nejdelší výdrž?

Trvanlivost 3 roky

Tak dlouho vydrží rtěnka. Ale pouze v případě, že není hydratační (její součástí je tuk, který může žluknout, což omezuje její trvanlivost na jeden rok).

Trvanlivost 2 roky

Pudrové oční stíny, lesk na rty, tvářenka. U té je dobré pravidelně prát aplikační štětce (postačí mýdlová voda).

Trvanlivost 1 rok

Balzám na rty, tužka na oči, make-up (čím menší otvor do něj, tím méně bakterií ho bude navštěvovat).

Trvanlivost ½ roku

Pleťové krémy, BB krémy a řasenky. Hlavně maskary by se měly co nejméně potýkat se zběsilým a častým namáčením kartáčku do barvy a tudíž stlačováním vzduchu, protože potom vysychají.

Přečti si také:

Kosmetika je osobní. Tečka! 

Když už teď víš, že i kosmetika podléhá zubu času, je nutné zmínit se i o jejím půjčování. Nedělej to! Je sice hezké, že chceš udělat dobrý skutek a někomu pomoct, ale můžeš se tímto způsobem snadno „obohatit“ o viry a bacily. Nehrozí to třeba u krému, který se jen vymáčkne z tuby, tam to tak hrozné není, ale co taková řasenka s rtěnkou? Ty si nech jen pro sebe!

Jak si udělat make-up během 5 minut? Mrkni na video:

24.10.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: fda.gov/cosmetics/cosmetics-labeling/shelf-life-and-expiration-dating-cosmetics, healthline.com/health/beauty-skin-care/does-makeup-expire

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist