5 zásadních chyb, kvůli nimž ti přibývají vrásky v obličeji

Čas nezastavíš, to je jisté, ale proč si zbytečně přidělávat vrásky, když nemusíš? Udrž svou pleť hladkou a jemnou dlouhé roky, stačí ti k tomu, aby ses vyvarovala následujících chyb.

vrasky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vrásky – strašák snad úplně každé ženy. Denně se snažíš jejich vznik eliminovat používáním nejrůznějších krémů, sér a pleťových masek, ale vůbec si nedáváš pozor na těchto 5 chyb, které určitě děláš:

1. Máš nesprávnou polohu při spaní

Spíš raději na břiše nebo na boku? Obojí je špatně. Tyto polohy jsou sice maximálně pohodlné, ale rozhodně nejsou vhodné pro naše záda či obličej. Když spíš na břiše či boku, nepřirozeně tlačíš obličej do polštáře, a tím se podporuje tvorba očních vrásek či rýh v dekoltu. Jaká je tedy nejlepší poloha pro spánek? Odpověď je jasná – na zádech. Vhodné je také, pokud již spíš na boku, zvolit ložní materiál, po kterém bude pokožka příjemně „klouzat“ – jako je hedvábí či satén. Bavlna je sice příjemná, ale obličej zbytečně krabatí.

2. Špatně se odličuješ

Pravidelné a důkladné odličování je pro krásně a mladistvě vypadající pokožku velmi důležité, takže na něj určitě nezapomínáš a každý večer se důkladně zbavíš nejen líčení, ale také nánosů make-upu a špíny, co ti ulpěla za den na obličeji. Proč je to nezbytně důležité?  Protože špatně odlíčená pleť nemůže dýchat, zanášejí se póry a tvoří se zbytečné vrásky. Během odličování rozhodně pokožku nedrhni, ale pouze jemnými tahy odličuj. Nejvíce si dávej pozor v okolí očí, které je velmi náchylné na vrásky. Drhnutí může způsobit zarudnutí a přispívá k tvorbě očních vrásek. Ideálně jen lehce přilož na několik sekund navlhčený tampónek, kterým zachycený obsah jemnými pohyby setřeš do stran. Stírat pokožku je dobré vždy směrem proti gravitační síle, abychom její účinek nepodporovali.

3. Podpíráš si bradu a obličej

Neustále podpírání obličeje rukou má špatný vliv nejen na zdraví pokožky, protože díky bakteriím, které máme na rukou, si můžeme zhoršit stav pleti a kromě vrásek tak bojovat i s akné, ale zároveň si můžeme přivodit i zbytečné vrásky, protože pokožka je kvůli podpírání pod tlakem a mohou se tak začít oslabovat její kontury. Stejné pravidlo platí, i pokud si často třeš oči. Způsobíš si tak nejen kruhy pod očima, ale můžeš si zapříčinit i časné vrásky. Pokud tě místa kolem oka svědí, tak stačí na místo pouze lehce poklepat.

Přečti si také:

4. Kouříš a piješ brčkem

Vrásky kolem úst vznikají především kvůli genetické dispozici, ale mimika má také nezanedbatelný podíl. Prohloubení vrásek se může urychlit častým a nepřirozeným „špulením“ úst. Nejvíce na ně trpí kuřáci. Pozor by sis ale měla dát, i pokud ráda piješ brčkem. „Kolem úst se pak mohou nepřirozeně prohlubovat mimické vrásky. Takže zahoďte brčka a pijte rovnou ze sklenice. Máte-li již viditelné vrásky, je vhodné zkusit aplikaci injekčními výplněmi kyseliny hyaluronové. S ní je možné efektivně vyplnit objem obličeje a modelovat kontury tváře a přirozeně zmírnit rýhy kolem úst,“ říká MUDr. Lucie Mansfeldova z Perfect Clinic Dermatology.

5. Sluníčko je s vráskami kamarád

„Největším spouštěčem vrásek je kromě věku i sluníčko. Sluneční paprsky mohou až z 80 % za předčasné stárnutí pleti. Všichni víme, že v létě se máme chránit UV krémy. Na ochranu nezapomínejte ale i v jiná roční období včetně zimy. Především pak na horách umí být slunce velmi agresivní. Rozhodně bychom neměli zapomínat, že i pod mrakem se propouští přes 50 % UV záření. Takže vždy volte pleťové krémy či jinou kosmetiku s ochranným UV faktorem. Mimo letní období stačí, při běžném životním chodu a ve městech, ochrana do 20 SPF,“ dodává dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová. I v podzimním či zimním období bys ve slunečním dni měla nosit sluneční brýle. Sluníčko způsobuje mžourání očí, a to pak vede ke vzniku zbytečných mimických vrásek. A to je to, co určitě nechceš.

Tak co říkáš? Děláš některou z těchto chyb? Pochlub se nám v diskuzi. Těšíme se na příspěvky.

text: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Mansfeldovou, foto: Shutterstock

14.10.2022 12:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist