Jednoduchý způsob, jak zabránit pocení bez drahých deodorantů

V horkých dnech se většina z nás místo v bazénu koupe za psacím stolem ve vlastním potu a tiše nenávidí kolegy, kteří životem procházejí se suchou pletí za všech okolností. Bereme si na pomoc antiperspiranty či deodoranty, které naše trápení alespoň trochu zmírňují. A to i za cenu, že nejsou tím nejlepším pro naše zdraví. Ale co zkusit něco nového, vlastně starého, fungujícího a zaručeně přírodního?

proti-poceni1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pocení je přirozený proces řízený nervovým a hormonálním systémem, proto stačí trocha stresu, pokárání od nadřízeného nebo náročná schůzka, abychom na sobě pocítili nepříjemné účinky pocení. A pak samozřejmě vedro. Navíc je velmi nehezké a nepříjemné, že propocené kruhy v podpaží či mokré ruce prozradí, že nejsme právě v pohodě. Nejhorší je ovšem zápach, který způsobují bakterie, kterým pot poskytuje živnou půdu.

Nejjednodušší je sáhnout po deodorantu, který zápach překryje, nebo po antiperspirantu, který  mechanicky uzavře potní žlázy a tak pocení v místě omezí. Ne všechny ale fungují, a další nevýhodou je, že do většiny komerčně prodávaných se přidává hlinitá sůl, která je dávána do souvislosti s některými vážnými chorobami jako je rakovina prsu či Alzheimerova choroba, což potvrdila i Světová zdravotnická organizace. Navíc často obsahují parabeny – látky často dávané do spojitosti se vznikem rakoviny.

Ochránit své zdraví můžeš buď důkladným studiem etiket (před tím by to ale chtělo pár semestrů vysoké chemické), nebo vsadit na čistě přírodní produkty!

Jak to dělaly prababičky?

Na internetu najdeš mnoho receptů na výrobu přírodních antiperspirantů, zajímavá je i nabídka v obchodech. Na jeden způsob se ale pozapomnělo. Kromě bylinek jako mateřídouška, jitrocel, šalvěj či podběl je tu ještě jeden velice účinný pomocník a tím je obyčejný kamenec, tedy síran draselno-hlinitý v přírodní formě. Vzniká zvětráváním žulových skal v teplém a vlhkém prostředí.

My ho máme spojený hlavně jako účinný způsob zastavení krvácení po holení, ale na středním východě se dodnes používá jako deodorant. Také naši předkové ho za tímto účelem úspěšně používali.

Léčivý kámen

Jeho výhodou je, že neucpává póry, ale pouze zužuje vývody potních kanálků, takže nebrání přirozenému pocení jako přípravky s obsahem hliníkových solí. Ale má výrazné antibakteriální účinky a tím zahraňuje množení bakterií v potu a výrazně omezuje zápach. A jako bonus zjemní pleť příznivým pH.

Kamenec nepálí, neštípe, pokožku nijak nedráždí. Nemá žádné negativní vedlejší účinky ani při dlouholetém používání. Dokonce ani nezpůsobuje skvrny na oblečení.

Čtěte také:

Jestli máš rodinu, využijí ho všichni. Manžel na poranění a na zklidnění podrážděné pokožky po holení. Děti na ošetření drobných ranek na kůži, úžasně funguje i na podráždění vzniklé po bodnutí hmyzem. V případě, že ho použiješ na zastavení krvácení, ho nech na ošetřovaném místě přiložený déle, rána se jeho působením stáhne.

Jaký koupit?

Kamenec dostaneš v každé lepší drogerii, nejlevnější stojí asi 60 korun, narazíš ale i na dražší v řádech několika stokorun. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ty levnější jsou slisované z několika menších krystalů, ty dražší se vyrábí z jednoho kusu, a proto vydrží o mnoho déle. Jde o investici, která ti bude sloužit roky, proto doporučujeme pořídit druhou variantu.

Jestli se rozhodneš tuto přírodní metodu vyzkoušet, můžeš ho použít v jeho krystalické formě a po namočení jím několikrát přejet po kůži. Po aplikaci nezapomeň kámen opláchnout. Také můžeš sáhnout po některém z deodorantů, který kamenec draselný obsahuje. V každém případě získáš účinný a přírodní deodorant, který je navíc pokožce prospěšný!

Jaké přírodní prostředky proti pocení se osvědčily tobě? Napiš nám do diskuze pod článkem.

Text: Jana Truksová, Foto: Shutterstock.com

26.7.2022 2:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist