Proč se tak často zamilováváme do našich šéfů, instruktorů a učitelů?

Láska si nevybírá, a tak se často zamilujeme do mužů, kteří by pro nás měli být spíše tabu. Dost možná jsi i ty obdivovala svého učitele nebo jsi vzplála k nadřízenému v práci či prostě k někomu, kdo tě měl vést, ať už profesně, nebo ti měl jen dělat instruktora například v autoškole. Rozhodně nejsi divná. Je totiž zcela logické, že nás přitahují muži, co se o nás mají starat a něco nás učit.

vztah-se-sefem-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Proč nás tak moc přitahují nedostižní muži?

Mohla bys chodit se svým spolužákem nebo s kolegou, ale ty se zapleteš s někým, kdo ti vlastně velí. My ženy zkrátka chceme vyzkoušet, kam až můžeme zajít a zdolat i toho, kdo by pro nás měl být nepřístupný. Z jakých dalších důvodů hledáme v těchto kruzích?

Zakázané ovoce

Když něco nemůžeme mít, tak to prostě chceme. Vztah s učitelem na střední škole nebo se šéfem, kterého se všichni bojí, je už zkrátka nad rámec běžného partnerství. A proto nás to tolik láká. Jde o zakázané ovoce, které toužíme ochutnat. Zatímco je zcela normální vodit se za ruku po škole se svým spolužákem, tajně se líbat s učitelem někde v parku je už větší dobrodružství.

Nedostupnost a nevinnost

Podle psychologů je zcela normální, když se dívky zamilovávají do mužů, které vlastně nemohou mít. Jde zejména o slavné herce či zpěváky. Je to jakýsi obranný mechanismus, kdy nám dotyčný nemůže zlomit srdce. To samé platí u chlapů, kteří jsou o nějaký ten level výše a my o vztahu s nimi jen sníme. Když se nám líbí učitel dějepisu, který je ženatý a má tři děti, tak musíme počítat s tím, že z toho žádná velká láska pravděpodobně nekouká. Jde tedy o formu bezpečného vztahu a nehrozí, že nám zbudou oči pro pláč.

Lítání si ve fantazii

S tím také souvisí, že my ženy často a rády sníme. A nejlépe se sní o mužích, kteří jsou v našich očích něco víc. Pokud si budeš tajně dělat zálusk na svého spolužáka nebo kolegu, může se klidně stát, že začne chodit s tvojí kamarádkou a sen splaskne jako bublina. Ale nedostupný šéf, který si drží odstup od všech svých podřízených nebo učitel, kterého ani nenapadne se zaplést se studentkou, ve tvých očích zůstává stále sám. Jeho manželka v tom jiném světě, kam ty nepatříš, jakoby ani neexistovala.

Zkoušení hranic

I když si to my ženy nerady připouštíme, tak si v lásce dokazujeme to, že máme na každého chlapa, kterého chceme. A právě takový učitel je určitě někdo, u koho budeme muset zapojit všechny ženské zbraně, abychom zvítězily. Zkrátka potřebujeme překračovat hranice, zkoušet si, co si můžeme ještě dovolit, a co už ne. To, že dokážeme ulovit kolegu z vedlejšího oddělení, už víme, ale dokážeme zaujmout šéfa? To už je jiný oříšek, že?

Chtějí ho všechny

Jeden z důvodů, proč se zamyslíme nad tím, jestli by chlap nestál za hřích, je ten, že o něm sní naše kamarádky. A když je kolektiv holek na horách, tak je jasné, že se téma točí okolo jejich instruktora. I když se ti zpočátku nelíbil, tak se ti najednou rozbuší srdce, když mrkne zrovna na tebe. Pozvání na večeři neodmítneš, protože idola všech přece nepošleš k šípku. A tam se třeba právě ukáže, že je to fajn chlap, který stojí za hřích.

Přečti si také:

Vzhlížíme

Hlavní příčina, proč chceme tento druh mužů, je ta, že vyhledáváme silné chlapy. Je to dědictví z pravěku, kdy alfa samec byl zárukou toho, že nám dá nejen silné a zdravé dítě, ale hlavně že se o nás a naše ratolesti dokáže postarat a my tak máme větší šanci k přežití. K mužům, co něco dokázali, vzhlížíme a tajně o nich sníme. A kdo jiný v našem okolí by měl být silnější než ten, kdo nás vede, ať už ve škole, ve firmě či jinde.

Vztah s učiteli či nadřízenými má ale úskalí

Je těžké lásku ukočírovat a ve většině případů to nedopadne. Přečti si příběhy tří našich čtenářek, které tuhle zkušenost měly:

Adéla (33 let): „Na střední škole jsem zažila románek se svým učitelem fyziky. Ani nevím proč. Žádný krasavec to nebyl, ale já ho prostě chtěla. Možná proto, že jsem si přála mu dokázat, že ta jeho fyzika není vše. Tu jsem totiž z celého srdce nenáviděla a on mi několikrát naznačil, že jsem hloupá. Tak jsem ho na truc sbalila. Vydrželo nám to rok a já se po celou dobu cítila výjimečná,“ vzpomíná Adéla.

Hanka (37 let): „Kdysi jsem spala se svým šéfem. Říkám, že spala, protože vztah to nebyl. Šlo jen o sex a myslím si, že jsem ho chtěla právě kvůli té jeho pozici. Imponovalo mi, že on, který je v práci velké zvíře a každý se ho bojí, přede mnou v posteli zkrotne jako beránek,“ usmívá se Hanka.

Ilona (28 let): „Já si tedy nemyslím, že vztah s někým, kdo je nad námi, je kvůli tomu, že si chceme něco dokazovat, nebo kvůli tomu, že je náš šéf nebo učitel. Před třemi roky jsem se zamilovala do chlapa, který není přímo můj šéf, ale je to nadřízený mého šéfa a jsem s ním proto, že je to upřímný a hodný muž. Rozhodně toho nijak nevyužívám a náš vztah tajíme. Ale chceme se v budoucnu vzít, tak s tím asi půjdeme ven,“ prozradila Ilona.

 

4.9.2023 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist