Láska, nebo spíš plýtvání času? Jak poznáš, že to nemá budoucnost?

Nejsi si pořádně jistá, zda s ním doopravdy chodíš? Máš sice vztah, ale cítíš se daleko hůře, než když jsi byla single? Chce to jediné: co nejrychlejší řešení. Často ale právě tohle bývá to nejtěžší. Jak poznáš, že tvůj vztah nemá budoucnost?

je-to-ten-pravy-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Je obtížné uvědomit si, že vlastně nemá cenu pokračovat dál. Až postupem času možná zjistíš, že to přece budoucnost mít nemohlo. „Chodila jsem několik měsíců s přítelem, který se choval hodně sobecky a já se mu vždy musela podřizovat. Často jsem se uklidňovala, že je to tak vlastně v pořádku a hledala důvody, které jeho chování omlouvaly. Nebylo to v pořádku, ale to jsem pochopila až několik měsíců po rozchodu,“ říká osmatřicetiletá Jarka.

Když je člověk ve vztahu, je mnohem zranitelnější, vše bere mnohem emotivněji, chybí mu prostě potřebný nadhled. Často si přeje, aby se něco změnilo, a tak moc se oddává svým představám, až propadne iluzi, že se tak skutečně děje. Říká se tomu stavění vzdušných zámků. Jenže ono tomu tak ve skutečnosti vůbec není. Jak poznat, že vztah nemá budoucnost? Pokud si nejsi úplně jistá, zkus se na něj podívat střízlivě a bez příkras.

Fenomén „breadcrumbing“

Pod tímhle divně znějícím anglickým výrazem se skrývají drobečky chleba. A právě tohle, tedy jen drobty, má pro tebe tvůj partner z celé pomyslné hostiny. Jinými slovy – nedopřává ti tolik pozornosti, kolik si ve skutečnosti zasluhuješ. A zájem, který ti věnuje, tak tak stačí na udržení kontaktu. Je to ten typ, který je denně na sociálních sítích, kam každý den přidává svá selfíčka. Jsi s ním často v kontaktu přes Facebook, občas ti možná i brnkne. Nicméně, když s ním chceš strávit čas, najednou se mu nechce a vymyslí si vždy nějakou výmluvu.

Rande bylo, ale pak už nic

Možná jste si užili pěkný večer. Jenže pak byl konec. Čekala bys, že tě pozve na další rande, ale ono nic. Možná i ty se teď uklidňuješ řadou výmluv, kterými tě šálí tvá fantazie: má prostě jen spoustu práce, je příliš nesmělý, potřebuje se zotavit z dřívějšího vztahu… Anebo se už dokonce začínáš obviňovat z toho, že jsi příliš nudná, že špatně líbáš, že máš malá prsa… Skutečnost? Celkem prozaická. Strávil s tebou sice pěkné chvilky, bylas mu sympatická, nicméně vázat se nechce. Jak prosté.

Jde mu jen o sex

Volá tě jako trosečník záchranný člun a ty vždy přijdeš a utěšíš ho. Sexem. Ale co když zrovna není k sexu příležitost? Ještě o tebe stojí? Pokud si vůbec nejsi jistá, zkus si s ním domluvit schůzku v kině, divadle nebo si s ním dát večeři s připraveným důvodem, proč zrovna dneska noc nebude tak žhavá, jak si představoval.

Čtěte také:

Jako Jekyll a Hyde

Tedy plný protikladů. Někdy něžnost sama, jindy zase chlad. Tak se to pořád střídá. Baví ho pozorovat tě, hrát si s tebou. Baví ho tvá vděčnost, když projeví svou lepší stránku. Tento typ muže si zřejmě vůbec není jistý, zda s tebou chce chodit a pravděpodobně má vedle tebe ještě další známosti, ke kterým se dost často nečekaně vytratí. Pokud se tak chová, je lepší to ukončit, než se zbytečně trápit.

Nespolehlivý

Pokud nezavolá, ačkoliv to slíbil, pokud nikdy nepřijde včas, nebo se dokonce ani neukáže, znamená to bohužel jediné. Nestojíš mu za to. Je dobré mu říci, že tvůj čas je drahý a nebudeš mu podobné chování tolerovat. Jestli to s tebou myslí vážně, poznáš velmi rychle.

Bez budoucnosti

Plány do budoucna zahání jak hejna komárů? Odmítá tě představit svým rodičům? Měla bys zbystřit. Samozřejmě přemýšlet o budoucnosti je vhodné až po nějaké době ve vztahu. Pokud spolu chodíte už pár měsíců, ale stále nehraješ v jeho plánech důležitou roli, je něco špatně.

Nerozvedený

Tvrdí, že jsi největší láska jeho života, nicméně stále ještě žije se svou manželkou. Slibuje hory doly, ale kde nic tu nic. Svou manželku nechce opustit a vždy na tebe vychrlí tucet výmluv: kvůli dětem, kvůli psovi, kvůli své matce, kvůli penězům, které by ho rozvod stál… Chce mít prostě obojí, vzrušující vztah s tebou, ale také rodinné zázemí s manželkou. Odpověď na to, zda to s ním má cenu, pravděpodobně znáš už teď. A bohužel se ani časem měnit nebude.

 

7.8.2023 2:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist