Proč předstíráme orgasmus a co s tím?

Jistě s námi budeš souhlasit, že sex je důležitou součástí každého partnerského nebo manželského vztahu. Ale to, jak si jej jako partneři mezi sebou a spolu užijete, je již druhá věc. V mnoha případech žena vůbec nedosáhne orgasmu, nebo jej přímo předstírá. Proč?

predstirany-orgasmus-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Ano, bohužel dle čerstvého průzkumu australských odborníků více než dvě třetiny osob někdy předstírají své vyvrcholení a další cca pětina jej takzvaně přehrává. A nejvíce častá je tato skutečnost právě u žen. Víš, proč se to děje?

To, že téměř devět z deseti žen hraje orgasmus, je bohužel fakt. Případně jej zveličí a pořádně nafouknou. Partnerky se tak snaží chránit mužské ego svých protějšků, ale také rozdráždit je a povzbudit své muže k lepším postelovým výkonům. A mimoto také mnohé dámy chtějí odbourat otázky po sexu typu „Jaký jsem byl?“ nebo „Už jsi byla?“ a také „Co, jen jednou?!“ Ty se jim totiž zdají dost nevhodné a raději by se přitulily a jen tak mlčky s protějškem ležely. To má rovněž svůj důvod.

Jaký? No prostě to, že ať řeknou a odpoví na danou otázku cokoli (třeba i negativního, nebo ne úplně uspokojivého), muži se tak jako tak vyhýbají další diskuzi k tomu. Absenci orgasmu při sexu u své ženy berou jako mužské selhání. Přitom mnohá žena sex ukončený orgasmem nepovažuje za úplně zásadní, ale milování samo ano. Užívá si něžnosti, blízkost a vzrušení i bez té orgasmové tečky. A když nedosáhne orgasmu s partnerem, mnohdy si později dopomůže sama.

Začarovaný kruh

A tak se vytvoří díky reakcím mužů na ženské odpovědi začarovaný kruh, v němž hlavní roli hraje předstírání. Je jednodušší hrát orgasmus, než se pak doslova omlouvat, proč jsi jej vlastně neměla, když on se tolik snažil…Je to lež, jako věž a falešná hra. Vlastně si partneři takto lžou navzájem do kapsy. Což určitě není nejlepší.

Ovšem nejen toto je důvod, proč mnozí z nás předstírají. Muži své vyvrcholení často předstírají proto, aby nemuseli svému protějšku vysvětlovat, proč se jim to nedaří. Muži i ženy rovněž vše při manželském či partnerském sexu hrají, aby zkrátili co nejvíce nudný a nezáživný sex, anebo aby zakryli nespokojenost ve vztahu případně dokonce nevěru. Mají prostě pocit, že musí protějšku ukázat, že je vše v pořádku, a to za každou cenu. Jen aby nebyli odhaleni. Další faleš a lež. Přitom nedokonané vyvrcholení, nudný sex i nespokojenost ve vztahu lze změnit, jen je k tomu zapotřebí o tom mluvit. Nevěru, tu už změnit ale nelze. To je už ale jiný příběh. Vraťme se k orgasmu.

Nejeden průzkum dokázal, že je skutečně předstírání orgasmu a vyvrcholení značně rozšířenou záležitostí. Podle studie odborníků z Western Sydney University se k tomuto jednání při sexu s partnerem uchýlí až téměř 70 % lidí, dalších 20 % procent pak svůj orgasmus nebo vyvrcholení zveličí. Když si to sečteš…je to katastrofické číslo, protože celých 90 % lidí není v otázce svého orgasmu a vyvrcholení férových.

Milosrdná lež

Předstírání orgasmu a vyvrcholení je sice jakási milosrdná lež, k níž se lidé uchylují, aby partnera neponížili nebo neodradili, ale není to v pořádku. Možná tě napadá, jak takto mohou jednat i muži, když při vyvrcholení přece dochází k výronu semene. Není to tak úplně pravdou. U mužů nemusí být vyvrcholení mokré, ale jen tzv. suché. I takto muži raději vyvrcholení předstírají, než aby si o problémech museli s partnerkou promluvit. A mnohdy to také dělají ve snaze společný sexuální prožitek vylepšit, což je paradox.

Pravdiví a promiskuitní

Zajímavé dle četných studií je, že se k předstírání téměř neuchylují promiskuitní lidé. Těm na citech protějšku moc nezáleží a snaží se sex si za každou cenu užít. Takto orientovaní jedinci totiž moc nehledí na to, aby jim vztah vydržel, a protože své sexuální partnery často střídají, předstírání nepotřebují. Pokud však je i pro ně sex nudný, předstírat začnou i oni, ale jen jednorázově. Jednoduše chtějí brzký konec sexuálních hrátek, a pak prostě daný protějšek již k dalšímu sexu nevyhledají.

Orgasmus chce čas…

Svět je hodně orientován na muže. A mužské zaměření světa se promítá i do sexu, jelikož ten je více zaměřen na muže a na to, aby si jej užili především oni. Ženský orgasmus je přitom od mužského vyvrcholení diametrálně odlišný. Ženy k němu potřebují více času, a častěji, než se zdá nedosáhnou orgasmu vaginálně, ale spíše povrchovým drážděním klína, i dalších erotogenních zón na těle. A když toto dráždění od partnera chybí, je sex nudný, nezáživný a orgasmus kdesi v dáli…

Chybí komunikace

Jak již bylo řečeno, vše je to o komunikaci, vůli k ní a snaze vyjít jeden druhému vstříc. A tyto rozhovory prostě hodně často chybí. A proč? Jelikož především muži hovory na toto téma nemají rádi, a někdy se i stydí o tom mluvit. Proto se raději rozhodují pro předstírání. Mezi další důvody mužů i žen patří obava, že se partner bude zlobit, že s ním nebude řeč, nebo že je opustí. Patří sem ale i touha předvést se jako dobrý milenec či milenka.

Předstírání je past

Od předstírání je již malý krůček k nespokojenosti. Člověk se dostává do začarovaného kruhu. Když někdo předstírá orgasmus či vyvrcholení, zavírá si zároveň dveře k hledání, zkoumání a objevování. Po čase už pak nelze svému protějšku přiznat, že u sexu něco hraje, a tak nezbývá než v tom pokračovat. Sex a milování se stává rutinou, není vychutnáván a předstírající nemá ze všeho dobrý pocit. Časem se proto objevuje nespokojenost, od níž je již malý kousek k frustraci, rozladění i hádkám a citovému ochlazení.

Stojí to za to?

Zdroj foto: Shutterstock.com

11.7.2019 4:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist