Pro a proti: Jedináček nebo více dětí?

Přemýšlíte, jestli vašemu dítku pořídit sourozence nebo mít pouze jedno dítě? Obě varianty mají své výhody a nevýhody, ale záleží pouze na vás, pro jakou se rozhodnete.

Některé ženy mají dopředu jasno. Chtějí mít alespoň dvě děti. Jiné vědí, že jim postačí jedno dítě, aby naplnily své ženství. Jak jsou na tom ale naše děti. Je pro ně lepší být sám nebo mít sourozence?

Jedináček (ne) rovná se rozmazlenec

Také jste jistě slyšely, že jedináčci jsou rozmazlení. Někdy tomu tak opravdu je, ale vězte, že za to jakou má dítě povahu, jsou většinou zodpovědní rodiče. Stejně jako si můžeme rozmazlovat jedno dítě, můžeme si rozmazlovat tři děti, pokud na to máme. Že je jedináček chudáček, který je pořád sám? Pro jedináčka je důležité, aby měl pravidelně kontakt s jinými dětmi a to jak na hřišti, ve školce nebo ve škole. Doma je zvyklý, že je vše jeho a právě mezi ostatními dětmi se naučí dělit o hračky, povídat si s dětmi, a také i to, že mezi dětmi existuje určitá rivalita, boje nebo hádky. Jedináček tráví většinu času mezi dospělými a může od nich předčasně pochytit i dospělácké návyky. Proto je kontakt s ostatními dětmi prioritní. Výhodou jedináčků je, že se jim můžete naplno věnovat mnohem více, než kdybyste měli více dětí. Výhodnější je zajisté i finanční stránka.

článek

Dvě a více dětí

Říká se, že jedno dítě a dvě jsou rozdíl. Dvě a více dětí už ne. Jestliže se rozhodnete pro druhé dítě, ne vždy to musí sourozenec přivítat s radostí, zvlášť pokud jste se dlouho věnovali pouze jemu. Hodně záleží na věkovém rozdílu mezi sourozenci. Starší děti vám s mladším pomůžou nebo ho i pohlídají. Sourozenci, kteří jsou od sebe věkově málo, si zase spolu hrají. Mladší napodobuje staršího, učí se od něj mluvit, starší dítě je zase od malička zvyklé na povinnosti. I když se vám to občas nemusí zdát, zvlášť pokud se vaše děti  často perou, mezi malými sourozenci vzniká již velké pouto a často bez sebe neudělají ani krok.

Máte nebo nemáte doma jedináčka? Je lepší mít jedno dítě nebo více dětí? Napište nám své názory do diskuze.

Foto zdroj: profimedia.cz

7.7.2014 8:00| autor: Marie Vendelbergerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist