Spokojený vztah? Podle vědců jej zaručí podobný smysl pro humor

Smějete se s partnerem stejným vtipům? Pak si můžeš gratulovat, protože máte všechny předpoklady k tomu, že se vám rozchod vyhne obloukem. A zdaleka nejen kvůli tomu, že jste oba psychicky odolnější!

smysl-pro-humor-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jaký vliv má smích na vztah?

Smysl pro humor je atraktivní vlastnost. Třeba americký evoluční psycholog David Buss zastává názor, že vtipný člověk je nejen inteligentní a empatický, ale také oblíbený, neboť bývá příjemným společníkem s bystrým úsudkem a pohotovými reakcemi. Jenže myslí si tohle o vtipálkovi, který dokáže bavit celé davy, i jeho protějšek? A jakou roli v moderních vztazích vlastně hraje rozpustilé laškování?

Šprýmy jako záruka zářné budoucnosti

Tématem žertování a jeho vlivu na kvalitu dnešních svazků se intenzivně zabývají i vědci. Američtí experti ze Sandiegské univerzity oslovili více než 3000 sezdaných dobrovolníků, přičemž se jich formou dotazníku vyptávali na charakteristické vlastnosti jejich polovičky i celkovou spokojenost v soužití. Ze získaných poznatků následně vyplynulo, že ti, kteří po svém boku mají veselého partnera, bývají šťastnější. To se pochopitelně pozitivně odráží na vzájemném souznění, harmonii a samotné stabilitě manželství. Z jakých důvodů? Pro odpověď šli výzkumníci ještě o něco hlouběji.

Dobrý sex je alfa i omega všeho

Odborníci ze jmenované vzdělávací instituce se na základě své studie domnívají, že muži s přirozenými rysy komika jsou v porovnání s upjatými jedinci daleko šikovnější milenci. Rovněž zjistili, že ženy, které uléhají vedle humoristy, častěji iniciují fyzické projevy lásky a těší se z bouřlivějších orgasmů. Takže ano, svým způsobem tedy důvtipnost zajišťuje optimální frekvenci milování, což je, jak známo, jeden z hlavních atributů vyrovnaného spojení. Jenže, co když se nějaký problém přece jen objeví?

Hádky. U těch je potřeba nadhled

Vztahů, v nichž si oba aktéři sem tam „nevjedou do vlasů“, je jako šafránu. Americká terapeutka a koučka Stephanie Sarkis ovšem poukazuje na to, že není umění se pohádat, ale spíš situaci ustát. Ostatně, podle ní je občasná „Itálie“ jen ku prospěchu, protože si tak dva dokáží, že jim na sobě pořád záleží. Jak se v této situaci může uplatnit humor? Výše zmíněný výzkum odhalil, že dvojice s podobným smyslem pro „srandu“ se po konfrontaci rychleji usmiřují, čímž se snižuje riziko rozvodu. A pozor, špatně z toho nevyjde ani zdraví obou účastníků!

Přečti si také:

Stres? Ten nemá šanci

Do třetice všeho dobrého, respektive k výčtu blahodárných účinků smíchu nepochybně patří i to, že dávka legrace zabojuje proti stresu. Díky tomu jsou dlouhodobě zadaní lidé psychicky odolnější, zatímco vykazují nižší pravděpodobnost arteriální hypertenze, kardiovaskulárních chorob, depresí a dokonce i rakoviny. Sluší se dodat, že upřímný úsměv zároveň tiší bolesti, zlepšuje kreativitu, reguluje hladinu cukru v krvi a podporuje správné okysličování orgánů. A jen tak mimochodem, dají se při něm spálit i dvě kalorie za minutu.

A pokud ti zrovna dneska není do smíchu, pobav se s vtipy ve videu:

21.9.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: brightside.me/articles/couples-who-argue-more-love-each-other-more-science-says-812829/, mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress-relief/art-20044456, pnas.org/doi/10.1073/pnas.1917036117

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist