Nezávazné randění: Zábava, která může zlomit srdce

Nejprve si ujasněme pojmy. Nezávazné randění neznamená nezávazný sex. Randění samo o sobě nemusí být doprovázeno intimnostmi, jde spíš o chození do kina, posezení u kávy a vzájemné „oťukávání“ charakterů. Co když ale jeden z dvojice očekává něco víc?

Když přijde v dnešní době na vztahy, na nic se nespěchá. Oddaluje se svatba, oddaluje se rodičovství a po hlavě se neskáče ani do vážného vztahu jako takového. Příležitostné randění se proto stalo oblíbeným trendem nezadaných. Máte k dispozici milou duši, se kterou můžete chodit do restaurací nebo na kulturní akce, ale přitom s tímto člověkem neplánujete společnou budoucnost. Není ani neetické, pokud máte takových duší víc najednou. Nic neslibujete, nikomu nevyznáváte lásku, nikoho nepodvádíte. Vzájemně se oťukáváte a posuzujete, zda byste v budoucnu mohli vytvořit perspektivní pár. Není ale přesto zraňující, když se jeden z vás rozhodne takový kontakt ukončit?

Čtěte: Jak ho neodradit hned na prvním rande

Americký autor Ashleigh Frank napsal o nezávazném randění celou knihu. Uvádí v ní pravidla, která by se měla dodržovat, aby tento typ vztahu udržel svůj smysl a funkci:

1. Buďte upřímná. Ujistěte se, že váš objev od začátku ví, na čem je.

2. Nebojte se experimentovat. Pokud jste dosud vyhledávala jeden typ partnera, máte příležitost vyzkoušet někoho ze zcela jiného soudku.

3. Neprozrazujte dotyčnému, že občas zajdete na kafe s jiným mužem. Zbytečně to vyvolá nezamýšlenou žárlivost.

4. S nezávazným randěním může (ale nemusí) být spojen i nezávazný sex. Je to na vás.

5. Přesto spolu pobývejte hlavně na veřejných místech. Večery trávené doma u videa jsou vlastní spíš vážným známostem.

6. Nepředstavujte se navzájem rodičům.

Zdá se to být velmi rozumné, jen tak s někým chodit a poznávat, kdo by se k vám nejvíc hodil. V praxi to ale nemůže moc fungovat. Já třeba při randění neumím používat mozek a nešla bych s klukem jen tak do kina, kdyby mě k němu něco nepřitahovalo,“ říká 20letá Zuzka. „Jednou jsem byla na kafi s člověkem, který mi na rovinu řekl, ať nečekám, že mezi námi vznikne něco vážného. Měl hodně plánů se školou a cestováním a nechtěl se vázat. Upřímně, spíš mě to urazilo, než abych to rozumně pochopila.“

„Jednu takovou známost jsem měla, byl to moc milý kluk, ale zamilovaná jsem nebyla. Vysvětlovala jsem mu, že je fajn jezdit na výlety a chodit na koncerty, ale že nesmí doufat v něco víc. Zdálo se, že to pochopil. Nakonec jsme to celé ukončili. Od jeho kamaráda se ke mně totiž doneslo, že celou dobu jenom trpělivě čeká, až změním názor a začnu s ním oficiálně chodit,“ popsala svoji zkušenost Klára (22).

A co vy? Myslíte si, že nezávazné randění může být prospěšné, nebo spíš uškodí?

10.10.2011 12:00| autor: Jana Rysková
Více o tématu: kinokávarandesex

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist