Přátelství s ex! Jde to vůbec? A jaká dodržovat pravidla?

Rozešli jste se v dobrém a tobě přijde škoda, že byste se měli přestat vídat i jako přátelé. Po dohodě jste si řekli, že sem tam na kafe zajdete a zasmějete se jako za starých časů. Tak jasně, byl to pro tebe svého času nejbližší člověk, a tak o něj nechceš přijít, ale na druhou stranu je potřeba dodržovat určitá pravidla. Jaká?

vztah-s-byvalym-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jestli ses rozhodla, že se svým bývalým přeci jen budeš kámoška, měla bys dodržovat jistá pravidla. Důležité je se od něj odpoutat citově. Doufat, že jednou se k sobě vrátíte, když si tak skvěle jako kamarádi rozumíte, je sebetrýznění. Jako partner pro tebe skončil, a pokud to pořád nedokážeš přijmout, raději udělej tlustou čáru. Pokud se pro přátelství přeci jen rozhodneš, tyhle kroky ti to usnadní.

Chce to čas

Přátelství s tvým bývalým není samozřejmě nemožné, ale rozhodně není dobré si zajít na večeři či na procházku okamžitě poté, co jeden z vás práskne do bot. Emoce jsou ještě hodně zjitřené a je velká pravděpodobnost, že jeden z vás chce ve vztahu ještě pokračovat. Navíc jste do té doby byli pár, a zvykat si na to, že se pak večer vydáte každý svou cestou, že se nemůžete chytnout za ruku nebo si naplánovat společný víkend, je dost těžké. Nějaký čas po rozchodu, i kdyby proběhl hladce a bez konfliktu, si dejte pauzu a raději se s ním nijak nestýkej. Musíš začít nový život a nejde ze dne na den ze svého partnera udělat kamaráda.

Spát s ním či nespat?

Někteří partneři, kterým nevyšel vztah, spolu i nadále spí. Obzvlášť pokud důvod rozchodu byl třeba v tom, že si už příliš nerozumí nebo mají jiné představy o budoucnosti. Ale v sexu jim to klapalo, navíc se za tu dobu, co spolu byli, v milostné oblasti sžili, a najednou se jim po intimnostech stýská. Asi ti nemusíme říkat, že pokud chceš být s tvým bývalým kamarádka, bylo by dobré se společnému loži raději vyhnout, ale je nám jasné, že v tomhle si asi člověk neporučí. Pokud ale spolu přeci jen sem tam hupsnete do postele, mluvte o tom. Protože jinak si jeden z vás začne dělat plané naděje, že se přes sex k sobě vrátíte. I to je sice možné, ale není to stoprocentní, a je spíše pravděpodobné, že jednomu z vás zbudou jen oči pro pláč.

Upřímnost nade vše

Jestli ses rozhodla se stýkat se svým bývalým, budeš muset začít být k němu upřímná. A to obzvlášť v případě, kdy cítíš, že on by ještě ve vztahu rád pokračoval. Jasně stanov pravidla a řekni mu, že ty se k němu rozhodně vracet nechceš. Možná ti dělá dobře, že o tebe ještě nějak bojuje, ale proč ho zbytečně trápit. Ale buď upřímná i k sobě a zeptej se sama sebe, jestli důvod, proč se s ním stýkáš, není ten, že ho chceš zpátky. V tomhle si udělej jasno, jinak přátelství s tvým ex nedopadne dobře.

Jestli ho ještě miluješ, přátelství zvaž

A možná dojdeš k závěru, že ho i přes to vše miluješ a v koutku své duše doufáš, že se k tobě vrátí. A říkáš si, že když tě bude vídat jako kamarádku, nezapomene na tebe, navíc se před ním můžeš nakrucovat v mini sukni a s novým účesem. Tak to raději hoď zpátečku. Jestli jste spolu chodili, nějaká mini sukně ho nerozhodí, a to že tě bude vídat jako kamarádku, ho nedonutí k tomu, aby se k tobě vrátil. Raději mu dej pořádný sbohem a možná mu opravdu začneš chybět. Ale spíš počítej s variantou, že je mezi vámi konec. Zbytečně se netrap společnými večeřemi a předstíráním, jak jsi v pohodě. Je sice možné, že ti na jedné z večeří nabídne, ať se k němu vrátíš, ale je také možné, že ti coby kamarádce začne vyprávět o novém objektu. A tohle fakt poslouchat nechceš.

Zkušenosti čtenářek

Katka (34 let): „S Hynkem jsem chodila téměř osm let. Když jsme se rozešli, měla jsem pocit, že je konec světa. Bylo nemyslitelné, že bychom se nějak dál scházeli. Potřebovala jsem za tím vším udělat tlustou čáru. A dobře jsem udělala. Nyní už mám jiný vztah, ale přeci jen jsem si uvědomila, že Hynek pro mě mnohé znamenal, navíc jsme spolu byli v době, když jsem dospívala, a tak mě ve spoustu věcech ovlivnil. Takového člověka ze svého života už nesmažete. Ale trvalo dva roky, než jsem s ním šla na čaj. On už měl taky jinou partnerku, nový život, a tak jsme se mohli setkat jen jako přátelé. Krátce po rozchodu to nikomu nedoporučuji,“ varuje Katka.

Martina (28 let): „Já na svého ex nedám dopustit. Kamarádíme se spolu od chvíle, kdy jsme se rozešli. Nedokázala bych bez něj být. Ale jako partnera si ho už nedokáži představit. Máme to tak stejně, alespoň doufám. Nerada bych se někdy dozvěděla, že mě třeba tajně miluje. Podle mě, pokud si to ti dva vyjasní, tak nedivím důvod, proč by měli pálit mosty,“ má jasno Martina.

Iveta (37 let): „Já se nikdy s bývalými nepřátelila. Nedělá to dobrotu. Vždy jedna strana doufá, že se k sobě vrátí. Stačí mi, že musím jednou za dva týdny vidět svého bývalého manžela kvůli dětem. Nemám si s ním co říct, to hezké, co mezi námi bylo, je pryč a kamarádi z nás nebudou,“ svěřila se nám Iveta.

A jak to máš se svými bývalými láskami ty? Vídáš se s nimi nebo pálíš mosty? Napiš nám do diskuze, jaká pravidla podle tebe mají bývalí milenci dodržovat, když se chtějí i nadále stýkat.

Foto: Shutterstock.com

14.8.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist