Knižní tipy: Užijte si léto plné tajemna, napětí a lásky

Léto právě začíná a s ním i doba odpočinku, lenošení a dlouhých večerů, které si můžete zpříjemnit nejen grilováním, nebo posezením s přáteli, ale také dobrou knihou. Nechte se spolu s námi vtáhnout do příběhů, které vás pohltí a nepustí, dokud nepřečtete poslední stránku….

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem léto vždycky neskutečně milovala právě proto, že jsem měla spoustu času na čtení. A tak jsem zhltala během prázdnin vždy snad půlku knihovny. Knížky jsem milovala a miluji dodnes. Kolikrát jsem se přesvědčovala, abych už konečně zhasla a šla spát, ale četla jsem třeba do rána, jen abych věděla, jak příběh dopadne. A pak mě mrzelo, že už skončil. Jste také takoví nadšenci? Pak pro vás máme super zprávy. Na léto se můžete nabalit hned několika knížkami, které mají pokračování. A protože je léto čas kouzelný a plný lásky, sáhli jsme protentokrát právě do tohoto žánru.

Pro všechny milovníky tajemna je určena čtyřdílná sága Kronika prokletých zaklínačů. Na náš trh všechny čtyři knihy vydává společnost Euromedia k.s. V prvním díle Kroniky prokletých zaklínačů 1: Nádherné bytosti, jejímiž autorkami jsou Kami Garciová a Margaret Stohlová se sezámíte s hlavními hrdiny. Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně – tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba – kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí.

Ve druhém díle: Kronika prokletých zaklínačů 2: Nádherná temnota příběh pokračuje. Lena a Ethan přežili den, kterého se obávali celé měsíce – Leniny šestnácté narozeniny –, ale stálo je to hodně. Po smrti svého strýce, kterou si klade za vinu, je Lena sklíčená a ztracená a Ethan jí zjevně nedokáže nijak pomoci. Dívka se od něj začíná odtahovat a vrhá se po hlavě do nebezpečí, zatímco Ethan, který stále ještě nechápe, co se to s ním o Leniných šestnáctých narozeninách stalo, se pohrouží do studia zaklínačů a do výzkumu, který prováděla jeho matka, aby našel způsob, jak Lenu zachránit, než bude příliš pozdě. Jenže jakmile někdo vstoupí do světa zaklínačů, není cesty zpátky, a některá tajemství, která Ethan odhalí, ohrozí jeho i jeho blízké mnohem víc, než si vůbec dokáže představit.

Ani třetí díl: Kronika prokletých zaklínačů 3: Nádherný zmatek vás nenechá v klidu a spolu s hlavními hrdiny prožijete pořádně dramatická dobrodružství. Ethan Wate si myslel, že si už zvykl na podivné, nemožné události, které se poslední dobou dějí v jeho rodném Gatlinu, jižanském zapadákově. Jenže teď, když se Ethan a Lena vrátili domů, slova podivné a nemožné získala úplně nový význam. Gatlin sužují záplavy kobylek, rekordní horka a pustošivé bouře, zatímco se Ethan s Lenou snaží pochopit důsledky Lenina zásadního rozhodnutí. A s ubíhajícím časem začíná být jasná jediná otázka: Co – nebo koho – je třeba obětovat pro záchranu Gatlinu?

A poslední díl? Velkolepé finále vás nenechá na pochybách, že tenhle příběh si rozhodně zasloužil filmovou verzi. Kronika prokletých zaklínačů 4: Nádherné vykoupení přichází a s ním i hromující závěr Kroniky prokletých zaklínačů. Ethan má po tragických událostech Osmnáctého měsíce jeden jediný cíl: najít cestu zpátky ke své milované Leně. Ta se v Gatlinu snaží o totéž a chce Ethana zpátky za každou cenu. Ale nebezpečí číhá všude a jejich úsilí možná nebude stačit k tomu, aby opět změnili svůj osud…Zvládnou to?

Uff, pořádně napínavé čtení. Trochu vydechnout můžete u romantické knihy Johanny Lindseyové Dokonalá partie, kterou na náš trh vydává nakladatelství Ikar. A o co půjde? Julia má problém. Otec jí kdysi dohodl manželství se synem hraběte Manforda, jenže toho ona nikdy neměla ráda. A proto nemohla být šťastnější, když se rozneslo, že je nezvěstný. Nyní se chce vymanit z nechtěného svazku a sama si najít ženicha podle svých představ; zároveň se ujímá správy rodinného majetku, aby si na něj Manford přestal dělat zálusk. Touží si vyhlédnout budoucího manžela na maškarním plesu, pořádaném na počest její přítelkyně Georginy. A právě tam ji okouzlí tajemný, šarmantní Francouz…

Ale pojďme zase do světa tajemna, kouzel, nadpřirozených bytostí….seznamte se s Callou Torovou. Calla Torová není jen tak obyčejná americká středoškolačka, je rozená bojovnice, navíc vůdkyně smečky Nightshadeů. Většinu života tráví v lidském těle, ale stačí jen nepatrný impulz, drobné ohrožení, a promění se ve vlčici. Brzy se však ukáže, že se nemusí ve smrtelném nebezpečí ocitnout zrovna ona nebo její blízcí, aby se její vlčí instinkty probudily. Když při hlídkování v horách narazí na Shaye, lidského mladíka, jehož na životě ohrožuje medvěd grizzly, nezaváhá a zachrání ho. Ve chvíli, kdy se zadívá do jeho očí a ucítí jeho vůni, která jí připomíná jaro, začne pochybovat o věcech, o nichž nikdy nepochybovala. O svém postavení a předem daném osudu, který ji předurčuje stát se družkou přitažlivého vůdce smečky Baneů. Existuje nějaká možnost, že by se všemu mohla vyhnout? Pokud se nechá vést srdcem, riskuje, že přijde o všechno – včetně svého života. Stojí zakázaná láska za takovou oběť? A co když pravidla, na nichž smečky Ochránců a Strážci, jejich vládcové, tak lpí, nemají zajistit všem lidem na světě bezpečí, jak si až dosud myslela, ale jen je kontrolovat? Smečkou započíná třídílná akční a zároveň romantická fantasy série..Knihu Smečka, jejíž autorkou je Andrea R. Cremerová na náš trh přináší nakladatelství Knižní klub. 

A nebojte, samozřejmě, že máme pro vás i pokračování. V knize Smečka 2: Vzpoura můžete sledovat další osudy hlavních hrdinů. Calle se Shayem se díky Hledačům podařilo na poslední chvíli dostat z hrůzyplného domu Bosquea Mara. U Hledačů našli azyl i spojenectví a konečně můžou být spolu. Jenže Calla se probudí z mdlob do děsivé nejistoty: netuší, co se stalo s členy její smečky, s její rodinou, a strachuje se o život Rena, mladíka, který jí byl už dávno předurčen jako životní druh. Poté co se do úkrytu Hledačů dostane Callin bratr Ansel, její nejhorší obavy se potvrdí… Cítí, že svůj útěk a jeho následky může odčinit jen tehdy, když se vydá zpět do Vailu a mladé vlky osvobodí. Naštěstí Hledače, kteří se jí ujali, nemusí nijak zvlášť přesvědčovat. Záchranná výprava začíná…

Mnozí z nás nepochybují, že nad námi drží svou ochrannou ruku andělé. Ale jak to dopadne, když je anděl seslán na zem a tady se zamiluje do obyčejného smrtelníka? Tak to se dozvíte v knižní trilogii Alexandry Adornettové, jejíž první část má název Zář a na náš trh jí vydává nakladatelství Knižní klub. A o co půjde? Do poklidného přímořského městečka Tallow Beach nečekaně přijíždějí tajuplní sourozenci Gabriel, Ivy a Bethany Churchovi. Začnou studovat na střední škole a jejich objevení vzbudí mezi místními pořádný rozruch. Odkud se vzali? Kdo jsou jejich rodiče? Proč ve všem vynikají, aniž by vynaložili sebemenší námahu? Pro jejich tajnůstkářství a nadpozemskou krásu však existuje vysvětlení: Gabriel, Ivy a Beth jsou andělé, jejichž posláním je zachránit svět, jenž se ocitl na pokraji zkázy. Do jejich životů vstupuje Zlo v podobě bezohledného a krutého spolužáka, který zatouží po Beth. V děsivém dramatu, které následuje, andělé a člověk spojují své síly v zoufalém pokusu překonat dobrem ničivé síly temnoty a zachránit milovanou kamarádku.

Ani druhá čast s názvem Zásvětí vás nebude ani chvilku nudit. Bethany Churchová je anděl, který byl seslán na zem, aby tu bojoval s temnými silami Zla. To, že se zamiluje, součástí jejího poslání nikdy nemělo být, ale přesto mezi Beth a jejím smrtelným přítelem Xavierem Woodsem vzniklo silné pouto. Ale ani Xavierova láska a péče andělských sourozenců Gabriela a Ivy neuchrání Beth před děsivou jízdou na motorce, ke které je přinucena lstí a díky ní se dostane až k samotným branám pekla. Démonický Jake Thorn se nakonec nechá přesvědčit, aby Beth pomohl dostat se zpět na zem. Cena, kterou za to požaduje, však zničí Beth i všechny, které tolik miluje… Příběh, který Alexandra Adornettová vystavěla v knize Zář, první části série, jež se okamžitě stala bestsellerem, se rozvíjí napínavým a nečekaným způsobem. Andělé bojují s démony a moc lásky je vystavena těžkým zkouškám.

Více informací o knihách najdete na stránách www.bux.cz.

Další fantasy trilogii o lásce, síle přátelství a boji dobra se zlem přináší nakladatelství JOTA. První díl s názvem Avena 1 – Skrytá, jehož autorkou je Marianne Curleyová je na knižních pultech k dostání právě teď. Tihle andělé nejsou žádné laskavé a usměvavé nehmotné bytosti, naopak se spíš podobají lidem, jejichž duše mají ochraňovat. Není jim cizí pýcha, marnivost, závist, ale ani upřímné přátelství a láska. Ebony vždycky věděla, že je jiná. Odlišovala se svýma fialovýma očima a její úzkostliví rodiče ji po celé dětství drželi na farmě v odlehlém údolí, kde ji i sami vzdělávali, chránili ji před každým nebezpečím – skoro jako by ji skrývali. Jenže teď se v Ebony něco mění. Něco, co se skrýt nedá. Dívka září, každým dnem je o něco krásnější a silnější. Když jedné osudové noci potká zvláštního, citlivého Jordana, něco uvnitř ní vybuchne – něco, co je vidět z nebes, něco, co od základů promění její dosavadní život. Ebony zatím neví, že je uloupený anděl, ukrytý na zemi. Jenže teď, když ji nebesa našla, budou ji chtít zpátky.

Více informací najdete na stránkách www.jota.cz

Nepatříte mezi velké milovníky fantasy? Pak vás možná pobaví kniha Nahá – Aféra Blackstone 1, jejíž autorkou je Raine Miller a a náš trh jí vydává nakladatelství Baronet. Američanka Brynne Bennettová, studentka výtvarného umění na Londýnské univerzitě, si občas přivydělává jako modelka a veškerý svůj čas dělí mezi školu a práci. Když si úspěšný britský podnikatel Ethan Blackstone koupí její nahý portrét, Brynne zjistí, že tento muž odmítá brát „ne“ jako odpověď. Touží po ní, chce ji mít ve své posteli, a když ji získá, udělá vše, aby si ji udržel. Ethanova dominantní povaha Brynne okouzluje a přitahuje, a to navzdory traumatům, která si v sobě mladá žena nese. Není však jediná, kdo má v jejich vztahu tajemství. Velké tajemství. Dokáže Ethan zbavit dívku jejích démonů? Dovolí mu to Brynne, nebo je přízraky minulosti oba zničí?

Více informací na www.baronet.cz.

Možná se stejně jako já občas rádi vrátíte do dob puberty a sáhnete po nějakém tom dívčím románku. Proč ne? Vyzkoušejte třeba Holčičí pravidla 1: Allie Finklová – Stěhujeme se! od Meg Cabotové. Kniha vychází v nakladatelství Knižní klub a mladičkou, sympatickou Allie si docela jistě zamilujete vy i vaše dospívající dcerky. První z řady příběhů o sympatické Allie, která se za nic na světě nechce s rodiči přestěhovat do nového domu, ve kterém očividně straší! Navíc by se musela rozloučit se svou nejlepší kamarádkou Mary Kay, která je sice poněkud rozmazlená a ufňukaná, ale přece jen je to kamarádka… Allie se rozhodne, že stěhování zabrání všemi způsoby. Život si usnadňuje všelijakými svéráznými pravidly, která nemilosrdně odhalují těžký život dítěte mezi ostatními dětmi a někdy i dospělými.

Padá na vás o prázdninách nostalgie? Pak právě pro vás bude tou pravou volbou kniha Český rok Josefa Lady – Obrázky a vzpomínky Josefa Lady, autorem je Michal Černík  a Josef Lada. A co v ní najdete? Půvabné, nadčasové ilustrace Josefa Lady doprovodil svými verši Michal Černík. Nové vydání v originální grafické úpravě přináší známé texty Josefa Lady, v nichž vzpomíná na své dětství v Hrusicích (Jak jsem zvonil poledne, jak jsme pekli brambory, Pohádka o narození Jezulátka), jak jej zažíval po celý rok. Atmosféra české idyly je prohloubena citlivými verši našeho předního básníka.

Více informací o knihách najdete na stránkách www.bux.cz.

A pro všechny maminky, které musí mezi čtením také zabavit své ratolesti je tu novinka z pera skvělé spisovatelky Zuzany Pospíšilové Říkám, říkáš říkadla. Na náš trh jí vydává nakladatelství Grada Publishing s.r.o. a najdete v ní opravdu pořádnou hromadu říkadel. V životě malých holčiček a kluků snad není situace, která by se nedala využít jako inspirace pro říkanku. Říkanka může pomáhat s učením, s usínáním, poslouží jako rozpočítadlo nebo svolávačka. S vtipnými básničkami jde zkrátka všechno lépe, a hlavně veseleji. Díky jednoduchým rytmickým veršům Zuzany Pospíšilové a přitažlivým ilustracím Evy Rémišové se děti hravě seznámí se zvířátky, s řemesly nebo také se záludnostmi počasí.

Více informací najdete na stránkách www.grada.cz.

22.6.2013 12:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist