Internetové seznamky? Jeden velký podvod! Co se ti může stát?

Rozhodla ses, že už tě nebaví být sama a konečně si chceš najít muže svých snů? Pak možná lustruješ online seznamky a hledáš toho pravého. Jestli ano, tak pozor. Nemáš tušení, na jak tenkém ledě se pohybuješ. Slušnost se na síti nenosí a ty můžeš padnout na dno. Doslova!

Online seznamka? Jestli myslíš, že je to neomezený zdroj senzačních chlapů, tak si pěkně mimo mísu. Vypadá to spíš na ráj sňatkových podvodníků, kteří čekají na příležitost, aby tě bez výčitek svědomí obrali o veškeré úspory. Co je nehorší? Jejich počet neustále roste a ty jen těžko rozlišíš, kdo to s tebou myslí dobře a kdo si brousí zuby na tvou výplatu!

Past na osamělá srdce

Podle studie britské univerzity v Leicesteru zná každý padesátý uživatel seznamky někoho, kdo byl tímhle způsobem okraden. Suma sumárum je jenom ve Velké Británii 200 000 lidí, kteří naletěli na sladké řečičky důmyslným zlodějíčkům. Přinejmenším. Ne všichni podvedení totiž útok na svůj účet i city nahlásí úřadům. Málokdo je totiž ochoten přiznat nahlas, že svojí naivitou přispěl podlému manipulátorovi do kasičky na důchod. Proto se ročně eviduje pouze 600 případů, ale ve skutečnosti jich jsou tisíce i desetitisíce. Jak se něco takového vůbec může stát?

Seznamuji se, mám vystaráno

Sen o zářivé budoucnosti ve dvou střídá vztek a dluhy. Takhle nějak by situaci nazvala britská policejní jednotka, kam se okradení chodí domáhat spravedlnosti. Policie spolupracuje s organizací Soca (ta se zabývá prevencí proti podvodům), ale statistiky jsou stejně šílené.

Právě Soca nedávno odhalila, jak moc je situace vážná. Za loňský rok se přihlásilo 592 obětí. Z toho 203 „zneuctěných“ přišlo dohromady o částky ve výši až 8,5 milionu korun! A pozor, je to ještě horší, než se zdá. Nebezpečí číhá za každým rohem!

Virtuální kořeny zla

Své oběti si podvodníci nehledají jen na stránkách profláknutých seznamek. Aby co nejvíce rozšířili pole působení, loví důvěřivce na sociálních sítích jako Facebook nebo Twitter. Vyberou si příslušný profil, zašlou žádost o přátelství a navážou kontakt. Ze sympaťáka, který se usmívá z fotky, se rázem stává nepřítel číslo jedna. Umí se vetřít do přízně a používá k tomu všechny dostupné zbraně. Nechceš být další na řadě? Pak musíš vědět, jak tenhle „byznys“ funguje.

Pod povrchem

Krok útočníka číslo jedna – pořídit si falešnou identitu. K tomu se využívají odcizené fotky uživatelů internetu. Nejvíc v kurzu jsou vojáci a modelové. Čím hezčí, tím lepší. Na svalnatého slaďouše skočí skoro každá. Po prvotních sladkých komplimentech a sondování terénu se debata nenápadně posouvá z veřejných stránek do soukromých emailů. Důvod? Zametení stop a snaha nebýt na očích. To už je oběť „zaháčkovaná“.

Když má zloděj jistotu, že jeho úsilí padlo na úrodnou půdu, řekne si o peníze. Má připravených pět výmluv. Colin Woodcock, manažer společnosti Soca, je po své dlouholeté praxi zná všechny:

1. Nemám finanční prostředky na cestu za tebou.
2. Dostal jsem se do problému a potřebuji urgentně něco zaplatit.
3. Stal se mi úraz a potřebuji na léčbu.
4. Někdo mě okradl úplně o všechno.
5. Potřebuji zabezpečit svoji rodinu (nemocná matka, invalidní bratr a podobně).

Všechno tohle jsou magické věty, na které okouzlená a zamilovaná žena odpoví, a bez váhání pošle sumičku na patřičný účet. Co potom? Email lháře přestane fungovat, telefonní číslo je hluché, adresát neodpovídá na dopisy. Snadné jako facka. I bez práce jsou koláče! Ještě pořád se uklidňuješ tím, že to nic neznamená? No, jak se to vezme, tihle lidé většinou pracují ve skupinách a jsou to organizované gangy okrádající ženy. Teď už přituhuje, co? Všude.

Láska po česku

Příklad za všechny se stal na konci roku 2013 a řeší se snad dodnes. Hlavní role? Vykutálený čtyřicátník s neomezenou zásobou lží a lichotek. Připravil tak o miliony jednu nejmenovanou jazykovou školu. Vyhlédl si totiž na síti přímo paní ředitelku! Ta se zamilovala až po uši a jednoho dne vybílila účet celé instituce. Taková to byla láska! Nebyla zdaleka jediná, kdo se dostal do maléru. I další naivka hořce lituje.

Osmadvacetiletá žena z Brna se seznámila na sociální síti s údajně bohatým inženýrem z Afriky pracujícím na lodi. Po pár týdnech jí nakukal, že založí účet, vloží na něj milion eur, přijede do Čech a vezmou se.

Podle zpravodajské služby Mediafax, která celou kauzu uveřejnila, co čert nechtěl, najednou zazvonil telefon. Volal lékař z Afriky, že jejímu „snoubenci“ se při cestě na letiště stala autonehoda (jaká náhoda) a hrozí mu amputace nohy. Je třeba sehnat peníze na operaci. Brňačka bez otázek poslala 420 tisíc korun. Nemusíme zmiňovat, že nikdy neviděla dotyčného pacienta, ani peníze nazpět.

Proto pořád platí staré známé…Důvěřuj, ale prověřuj! Ovšem musíme uznat, že jestli si podvodníček vypůjčí třeba tyhle fotky, kterých kolují po internetu tisíce, je těžké odolat! Co říkáš na tuhle galerii sexy kocourků?

Máš nějaké zkušenosti s tímto zločinem? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem. Můžeš tak varovat ostatní!

Foto zdroj: shutterstock.com, Pinterest.com

12.2.2016 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist