Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Není lhaní jako lhaní. Jednorázová lež, lež ze soucitu či nevědomá lež nemají mnoho společného s poruchou osobnosti, kterou odborníci nazývají bájná lhavost. Nemáte náhodou ve svém okolí někoho, kdo jí trpí? Zbystřete!

Pseudologia phantastica 

Nebo také mýtomanie – tak se odborně říká poruše, kterou bychom přiřknuli například Baronu Prášilovi. Tedy chronické lhaní, podvody, vymýšlení si a vyprávění historek, které se nestaly, jejich překrucování či přikrášlování… Odhalení toho, že dotyčná osoba bájnou lhavostí trpí, může být rychlé, ale spíše pro zkušeného člověka, který se s takovým jedincem už setkal, nebo má o problematice dostatek informací. Jestliže narazíte na bájného lháře poprvé a on je velmi zdatný, nemusí být vaše prozření tak pohotové. Pokud prokouknete nového partnera či kamarádku, dá se to vyřešit rozchodem či přerušením kontaktu, horší je to třeba v případě, že je to váš kolega či nadřízený v práci.  

Proč to dělají? 

Od této poruchy existuje více odchylek a diagnostik, které by vám vysvětlil každý zkušený psycholog či psychiatr. Obecně se dá říci, že bájní lháři si různými výmysly zvyšují sebevědomí, upoutávají na sebe pozornost, zahánějí mindráky a pocity nedocenění.

článek

Při pozorné a častější komunikaci si všimnete různých nesrovnalostí v jejich vyprávění, přílišného množství „neuvěřitelných“ zážitků a dalších příznaků, a časem se dají objevit i velmi zásadní lži – například o studiu, o práci, o rodině apod. Pokud však dotyčná osoba svůj problém nechce řešit a nesouhlasí s terapií, nedá se s tím vůbec nic dělat. Rozdílem také bývá to, zda svým lžím sami věří… 

Vezměte nohy na ramena!

Proč je lepší se od takových lidí držet dál? Existuje hned několik důvodů:

  • Nic nám „nepřinášejí“ – od bájných lhářů nemůžeme čekat žádnou pozitivní energii. Nabídnou nám leda tak přehršel nepravdivých informací a smyšlené zážitky, které nás mohou sice ze začátku rozesmát či nám zvednout náladu, ovšem jen do té chvíle, než si uvědomíme, že na nich není zrnko pravdy.
  • Komunikace s nimi je nepříjemná – vy víte, že lžou, ale máte tu sílu jim to také říct do očí? V případě, že nikoli, vás bude každý rozhovor s takovým člověkem stát mnoho zbytečných sil. Přetvařovat se a usmívat nad smyšlenými fakty vás vyčerpá.
  • Zaplétají vás do svých příběhů – tato skutečnost patří k těm závažnějším. Někdy se vám totiž může stát, že se nevědomky stanete aktérem události, ke které ale nikdy nedošlo. Je to velmi nepříjemné a špatně se to ostatním lidem vysvětluje.
  • Můžete lehce přijít o peníze – disciplínou, ve které jsou takoví lidé velmi dobří, pokud mají tu potřebu, je půjčování peněz. Ještě lepší jsou potom ve výmluvách, proč vám je ještě nemohou vrátit, i když jste se dohodli na určitém termínu. Takže je docela možné, že už se s finančním obnosem, který vám náleží, vůbec neshledáte.

Máte, milé čtenářky, nějakou zkušenost s bájnými lháři? A jak jste si s nimi poradily? Napište nám do diskuse, tady je každá rada drahá.

Foto zdroj: profimedia.cz

12.8.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist