Muži radí: Ženy, mluvte jasně, ne v hádankách!

Jana má často pocit, že svému partnerovi vůbec nerozumí. Připadá jí, jako by snad ani neměl žádné city. Zda se mu něco líbí nebo ne, může jenom hádat, z jeho odpovědí na otázky to nevyčte. Jste na tom podobně? Také máte dojem, že byste potřebovala překladač emocí vašeho muže? Nejste sama a my vám pomůžeme se zorientovat.

Staré vzorce chování přetrvávají

Když se muže zeptáte, jakou má právě náladu, zavrčí něco ve smyslu „dobrý“. Jenže když se ho zeptáte, jaký je jeho názor na nejnovější hudební hit nebo na to, že vašemu synovi právě roste první zub, odpoví vám ne-li úplně stejně, tedy velmi podobně. Zatímco pro vás bude první zub vašeho syna naprosto přelomovou událostí, o které dokážete hodinu básnit a s čerstvou informací okamžitě obšťastníte všechny kamarádky, váš muž to odbude jednou větou či slovem. To ovšem v žádném případě neznamená, že by situaci neprožíval stejně intenzivně jako vy sama. Jenom prostě není zvyklý svoje emoce dávat najevo, protože u mužů, jejichž úkolem bylo chránit kmen, se projev emocí naopak považoval za známku nedostatečné tvrdosti nebo dokonce zbabělosti a zženštilosti. Dnes už to sice tak není, jenže v dávných dobách vštípené vzorce chování v nás podvědomě přetrvávají.

Odhadují z výrazu tváře i tónu hlasu

Když zkrátka muži vyrazili na lov, aby zajistili pro celý kmen potravu, museli většinou mlčet, protože jinak by si sami vyplašili potenciální kořist. Ovšem ženy, které zůstaly v táboře s dětmi, měly dost času, aby si vyměňovaly zkušenosti. Proto se také naučily dobře vyjadřovat emoce. Postupem času si vypěstovaly dokonalý cit, podle něhož z výrazu tváře své družky dokázaly odhadnout její náladu a z pouhého kníknutí svého dítěte rozeznaly, zda je počurané nebo má-li hlad. Muž tohle ale nedokáže. Jak tedy rozpoznat co si vlastně myslí?

článek

Vyjadřujte se jasnou řečí

Své zkušenosti s tím má Jitka. „Naučila jsem se postupně odezírat z partnerova výrazu a chování, ale trvalo to určitou dobu. Například vím, že když se začne určitým způsobem nazlobeně koukat, je lepší ho nechat být a nerušit. Obvykle si to potřebuje srovnat v hlavě a večer přijde s tím, co ho trápí. Když ne, nic se neděje, prostě to chce ještě určitý čas,“ říká. Muži na rozdíl od žen, které jsou každou situaci schopny odlišit spoustou nejrůznějších slovních odstínů, hledají přímočaré a jednoznačné výrazy. Jejich schopnost odhadnout, co se ve vás děje, zkrátka není taková jako u vás nebo vaší kamarádky. Slyší na konkrétní návrhy, neradi mluví v hádankách. Když mu řeknete, že se cítíte stále opuštěná, neví jak tuto informaci zpracovat, co s ní má vlastně dělat. Ale řeknete-li mu, že spolu trávíte málo času, a proto byste si s ním ráda vyšla do kina, je to pro něj srozumitelná a jasná informace.

Zařaďte včas zpátečku

Muž nemá zájem problémy rozebírat a analyzovat, jako to rády dělají ženy. Se vším se nejraději porve sám, takže když na něj budete naléhat, aby vám řekl, co se vlastně děje, obvykle tím způsobíte více škod než užitku. V lepším případě vás pošle do háje s tím, že to není vaše věc, v horším použije ještě mnohem ostřejší slova. Hádka je v takovém případě na obzoru, a proto je lepší zařadit zpátečku. Obvykle se vám ale nakonec svěří, ovšem až on sám bude chtít a bude mít ve věcech jasno.

A co vy? Jak jste se naučily odečítat výrazy a názory vašeho muže? Máte nějaký způsobit jak rozluštit jeho emoce? 

Foto zdroj: profimedia.cz

1.11.2013 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist