Začněte hádky vyhrávat

Pořádně se hádat neznamená řvát a házet po sobě talíře, ale dohlédnout na to, aby měla hádka smysl! Když konflikt k ničemu nevede, nebo vede jen k dalším a dalším konfliktům, děláte to špatně.

Martina chodí s Tomášem už dva roky, jsou stejná krevní skupina, rozumí si téměř ve všem, ale i nad jejich hlavami se nebe občas zatáhne a létají hromy a blesky. „Vždycky, když se s Tomem pohádáme, je mi to pak moc líto. Asi úplně nejhůř ovšem skončila naše poslední hádka. Křičeli jsme na sebe v podstatě celou noc a skončili až k ránu. Přitom ta hádka začala úplně nenápadně,“ vzpomíná Martina, která s Tomášem tenkrát probírala možnosti, kde by mohli společně oslavit Silvestra. „On chtěl s partou na horskou chatu a já zase jen ve dvou k moři. Nejdřív jsme každý říkali přednosti vlastního plánu, ale postupně jsme sklouzli k výčitkám, křiku a ke starým nespravedlnostem.“

Z komára velblouda

Podle odborníka na partnerské vztahy Petra Šmolky není občasná hádka chybou, ba právě naopak může atmosféru ve vztahu pročistit. Důležité ale je, aby se nerozmělnila v jakési pokřikování a výčitky jako se to právě stalo Martině a Tomášovi. „Navíc opravdu není vhodné vyvolat střet kvůli každé prkotině. Na druhou stranu je ale dobré, aby partner věděl, co nám vadí, čím se nás může nepříjemně dotknout. Namísto vyvolávání hádek jej na to ale můžeme upozornit pouhým popisem vlastních pocitů: Když děláš to a to, cítím se tak a tak,“ radí psycholog Petr Šmolka.

Pokud se už ovšem doma s partnerem hádáte tak zběsile, až nádobí a jiné předměty létají vzduchem a navíc u toho oba hulákáte na celý dům pro pobavení sousedů, je třeba si říct: Stop, takhle tedy ne! K prosazení vašeho názoru mnohem elegantnější cestou vám pomůžou chytré zásady konstruktivní hádky.

Pravidla hádky

Začněte tím, že se nikdy s partnerem nehádejte v nevhodný čas. Obecně platí, že by se neměly kazit hezké chvíle, kdy například celá rodina sedí společně u oběda. Určitě by se lidé také neměli hádat, když jsou stresováni ještě něčím jiným. V takových situacích je lepší přesunout výměnu názorů na jindy. Když už k hádce dojde, snažte se vyslechnout svého partnera co nejpozorněji. Nerozmělňujte hlavní téma hádky neaktuálními problémy. Rozhodně se vyplatí nejít hned s partnerem do křížku a nejdříve ho vyslechnout, protože by se mohlo stát, že budete křičet jeden přes druhého a stejně jako Martina s Tomášem nic nevyřešíte. Během hádky byste oba měli hrát fair play, což znamená nevytahovat věci, o kterých víme, že toho druhého určitě zraní. Buďte stále ve střehu a průběžně se snažte zachovat klid – když už jste těsně před výbuchem, pomalu si napočítejte do deseti. A pokud je tentokrát chyba na vaší straně, je dobré ji přiznat a partnerovi se omluvit. Poslední jednoduchou zásadou je, nikdy se nehádat déle než půl hodiny.

„Ze zkušenosti, která pro nás oba skončila naprostým debaklem, jsme se naštěstí poučili,“ popisuje vyústění situace Martina. „Druhý den jsme se šli projít do lesa a tam jsme tu naši nekonečnou hádku v klidu krok po kroku rozebrali. Dohodli jsme se s Tomášem, že se pokusíme trávit naše noci úplně jinak, při prosazování vlastních názorů na sebe nebudeme křičet a kdyby přece jen mezi námi znovu k nějaké bouřlivější hádce došlo, ukončíme naši emoční erupci do půl hodiny.“

S vtipem to jde lépe

A kde tedy nakonec zamilovaný pár strávil Silvestra? „Každý jsme napsali na lístečky své tři tipy, jak si poslední den v roce užít, hodili je do klobouku a poprosili náhodného kolemjdoucího, aby jeden z lístečků vytáhl. Silvestra jsme nakonec strávili s Tomášovou babičkou v jejím domě na samotě u lesa, hráli jsme s ní karty, pili punč, prohlíželi si staré rodinné fotografie, po půlnoci potmě sáňkovali a dokonce jsme jako překvapení babičce postavili sněhuláka. Byl to vlastně ten nejkrásnější Silvestr, jaký jsem kdy zažila,“ vzpomíná s úsměvem Martina.

S humorem shrnul definici hádky psycholog Petr Šmolka: „Je třeba si uvědomit, že hádka je jen krátkodobá neshoda vyvolaná odlišnostmi názorů!“ Pokud se vám podaří vzpomenout si na tento citát, když se s partnerem chystáte zrovna pustit do slovní přestřelky, jistě vám to pomůže získat při hádání patřičný nadhled.

9.5.2010 12:00| autor: Simona Pavelková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist