10 vět, které zaručeně zabijí pohodový večer

Znáte to. Domů přivlečete tašku s nákupem, v hlavě vám doznívají zážitky z práce. Nejraději byste si lehla a alespoň na chvíli vypnula, ale už na vás čeká partner. Rozhodně nejste v pohodě a domácnost se tak mávnutím proutku může stát minovým polem, jen a jen vybuchnout. Stačí jedna jediná nevinná věta a hádka je na světě. Někdy zkrátka oboustranně platí: mlčeti zlato.

1. Proč už zase sedíš u televize?
Když tohle řeknete partnerovi, sotva si v předsíni svlékl boty a usadil se v pokoji, vemte jed na to, že ho vytočíte do nepříčetnosti. Po příchodu z práce má nárok chvíli si oddychnout. Hodina hájení před manželkou a dotěrnými dětmi je samozřejmostí. Nechoďte v tuhle chvíli za partnerem s ničím nepříjemným, dopřejte mu chvíli pro sebe. Na druhou stranu, trvejte na tom, že z hodiny by se neměl stát celý večer. Máte přece doma chlapa a ne lenochoda!

2. Proč ještě není večeře?
Ženu, která považuje kuchyň za centrum domova, dokážou tahle slova opravdu nadzvednout. Cestou domů jste sháněla jeho oblíbenou pochoutku, a on vás otravuje sotva jste si oblékla zástěru? Není divu, že dostáváte chuť hodit mu hrnec s bramborami na hlavu. Všeho dočasu. Až budete servírovat jídlo, včas se to dozví. Řekněte mu, že protestovat může teprve v okamžiku, kdy budete dávat přednost věčnému klábosení s kamarádkami nebo budete mít večeři hotovou až o půlnoci. Takovou manželku by nikdo nechtěl, to dá rozum.

3. Proč mi nikdy s ničím nepomůžeš?
Slova, která utahanou ženu nejspíš napadnou po příchodu domů jako první. Zatímco manžel si kraluje na gauči, ona kmitá v kuchyni, dohlíží na děti a ještě pere prádlo v pračce. Je jasné, že jste unavené, ale před přímým útokem, který zákonitě u muže vzbudí stejnou reakci, dejte přednost prosbě: „Sama to všechno nezvládnu, mohl bys mi, prosím, s něčím pomoci? Stačilo by mi, kdybys třeba došel vynést odpadky.“ Pokud budete mírná, ale naprosto důsledná, časem vám začne pomáhat.

4. Tak co bylo v práci?
Nevinná věta, která se může stát rozbuškou v momentě, kdy jeden z páru přijde domů evidentně naštvaný z práce. Možná chce celou věc raději nechat uležet a nemluvit o ní podle hesla ráno moudřejší večera, možná vás nechce zatěžovat svými problémy, které byste mu stejně nepomohla vyřešit. Vycítíte-li napjatou atmosféru, je lépe mlčet a čekat. Bude-li partner chtít a cítit potřebu, sám se vám s nepříjemnými zážitky svěří. Pokud ne, nedotírejte, chce se s tím zkrátka poprat sám.

5. Kde jsi zase courala?
Přišla jste o chvíli déle než obvykle kvůli tomu, že jste se zdržela v práci nebo potkala na náměstí známého, kterého jste půl roku neviděla? Nemáte-li doma chronického žárlivce, který hlídá každý váš krok, dá se těmhle konfliktům vyhnout. Plánujete-li něco, o čem víte už ráno, nezapomeňte to partnerovi připomenout, aby nebyl večer překvapený. Vyskytne-li se něco neočekávaného, zavolejte mu nebo napište. Pokud panuje ve vztahu důvěra, podobné dotazy jsou zbytečné, je ovšem jasné, že důvěru nelze zneužívat.

[[related]]

6. Staráš se jenom o své kamarády/ky!
Pokud vám každou středu vyčítá, že se na hodinku scházíte podrbat s kamarádkou ze školy, je něco špatně. Právo strávit jeden večer podle svého gusta svými zájmy, s kamarády či kamarádkami mají samozřejmě oba dva. Když vy si dáte kafíčko a dortík s kámoškou, on si může zajít s kamarádem do hospody na pivo. Mělo by to ale být v rovnováze: Když může on, vy také.

7. Tvoje koníčky jsou pro tebe důležitější než rodina!
Výčitka, která občas ujede skoro každému. Je dobré mít koníčka, ať už jde o sport, sběratelství, kutilství nebo třeba ruční práce. Ale pokud sbírka lepených modelů letadel zabírá tři pokoje ze dvou a kvůli kbelíku s lepidlem a špejlemi na stole partnerka nemůže ani naservírovat nedělní oběd, je potřeba zjednat pořádek. Koníčky si osedlejte, až budete mít všechny povinnosti splněné a od partnera vyžadujte totéž.

8. Jsi příšerně náladový/á.
Každý není posvícení, jak se říká a občas se probudíme do dne, kdy je chybou už jenom vstát s postele. Celý den se v nás v práci tlakuje vztek a večer si ho pěkně vylijeme na partnerovi, který za nic nemůže. Jak tomu předejít? Sotva se potkáme doma ve dveřích, oznámit mu: „Nech mne dnes raději na pokoji, jsem nebezpečná.“ Pokud si podobné znamení domluvíte, předejte výčitkám na svou povahu. Ale pozor, nevyužívat často, chronické mrzouty, kteří by za jeden úsměv pomalu chtěli platit, také nikdo nemá rád!

9. Zapomněla jsi mi nakoupit!
Slíbila jste, že v supermarketu seženete jeho oblíbený mls, ale při nákupu jste na něj v návalu ostatních starostí jako na potvoru zapomněla? Jednoduše se omluvte a řeči typu „Na nic se tu nemůžu spolehnout,“ přehlížejte. Ruku na srdce: On také leckdy zapomene obstarat to, o čem vám ještě ráno tvrdil, že svatosvatě udělá, takže si vzájemně nemáte co vyčítat. A vy si příště nezapomeňte přibalit nákupní seznam.

10. Za co ty peníze pořád utrácíš?
Máte pocit, že peníze záhadně mizí do černé díry a vy přitom sledujete každý výdaj? Je nasnadě, že se vrhnete na partnera. Všechno má na svědomí on, říkáte si. V praxi to většinou chodí tak, že muž má na starosti větší investice, žena sleduje každodenní výdaje domácnosti. Je potřeba si proto stanovit jednoznačná pravidla, kdo, co a kdy platí. Jakou část odevzdáváte na chod domácnosti, na děti, co si partneři nechají sami pro sebe. Pokud jsou pravidla funkční, na podobnou větu nikdo ani nepomyslí. Protože za co utratíte obnos, který vám zbude na vaše osobní potřeby, je jenom vaše věc.

21.9.2012 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist