Máte doma prvňáčka?

Nástup do první třídy je velkým krokem pro rodiče, ale především pro malého školáka. Čeká ho pořádná škola života a tvrdý boj o své místo na světě. To však může být někdy pořádně těžké.

Adaptace na nové prostředí a hlavně nový režim trvá dítěti přibližně DVA MĚSÍCE. Vzpomeňte si na sebe a buďte shovívaví – stejnou dobu totiž trvá i vaše vlastní zvykání na novou práci či kolektiv. Než se začneme cítit dobře, musíme tomu dát čas.

Svět objevů
Velkým předělem a krokem do světa téměř dospěláků je pro dítě představa, že bude umět. Náhle bude umět něco, co umí jen dospělí! A to je obrovská motivace. Předškolní věk je časem, kdy u dítěte vrcholí schopnost fantazijního snění a s první třídou nastupuje logické myšlení. Zralost přichází s prvním vědomým učením a také s chutí se učit pro čirou radost z učení.

Kamarádství na celý život?
Dítě si také musí najít nové kamarády, obstát mezi nimi v prvních veřejných vystoupeních (když se paní učitelka na něco ptá), jistě má i motivaci nebýt prospěchově na chvostě… děti začínají tvořit „partičky“, které mezi sebou kamarádí nebo nekamarádí. Je toho prostě dost!

Chování prvňáčka se změní
Nečekejte doma malého dospělého. Ba právě naopak. Mnohé děti silný stres ventilují větší přítulností k rodičům. Dopřejte tedy malému školáčkovi chvíli mazlení s maminkou v posteli. Ale mohou reagovat i opačně, být více vzdorovité, paličaté či může přijít stresové noční pomočování.

Celkem běžná je vyšší únava. Na dítě jsou kladeny vyšší nároky a tak dbejte na včasné chození do postele a nepřetěžujte dítě v prvním roce zájmovými kroužky.
A co když se nedaří? Co když dítě zažívá obrovský stres z celé té změny, nelíbí se mu spolužáci, paní učitelka a vůbec? Nechce chodit do školy! Takové nechtění se může snadno projevit i ranními bolestmi břicha. Co s tím? Na to jsme se zeptali jsem se homeopatky Jany Balušíkové.

[[related]]

Je nějaký rozdíl mezi tím, když dítě podlehne obavám z nového učiva anebo strachu z kolektivu, kdy mu kolektiv z nějakého důvodu nesedne? Můžeme mu nějak pomoci?

„Příčiny strachu a obav u prvňáčka (a nejen u něj) mohou být různé, výsledkem jsou však vždy více či méně nepříjemné stavy, projevy a situace. Důležité je pokusit se zjistit, co je příčinou potíží. Ve školním kolektivu se může např. najít někdo, s kým si naše dítě nesedne, to je situace vcelku normální. Pokud je dítě citlivější, může to opravdu špatně nést. Homeopatie se zaměřuje jednak na příčinu zvýšené citlivosti, ale i na její vnější projev, např. bolesti bříška, průjmy atp. Řeší důvod, proč dítě ve skupině reaguje tak, jak reaguje.
Jestliže máte pocit, že vaše dítě není tak říkajíc ve své kůži nebo dokonce o svém strachu hovoří, pak zde mohou velmi účinně pomoci Bachovy květové esence. Jedná se o přípravky z nejedovatých stromů a rostliny, které mohou užívat i ti nejmenší. Následující esence používám v souvislosti se začátkem školy (školky) asi nejčastěji.

Kejklířka skvrnitá pomůže se strachem z konkrétních věcí a situací.

Topol osika je vhodný při úzkostech a vnitřních tenzích, kdy nedokážeme přesně definovat, co je příčinou obav.

Devaterník penízkový můžete užít při intenzivních stavech strachu, děsu a paniky.

Vlašský ořech je vhodnou esencí pro všechny, kteří mají problém vyrovnat se z nastalou změnou.“

Ale problémem může být i vyčerpanost…

„Ano, nezvyklé množství školních povinností může vaše dítě i vyčerpávat. Pro lepší koncentraci a výživu mozku i nervů je možno podávat tkáňovou sůl Kalium phosphoricum. Pomáhá při únavě, podporuje soustředění a paměť,“ uzavírá Jana Balušíková.

Nezapomeňte:

  • třídní učitelka je tu pro vás, cokoliv s ní můžete bez obav konzultovat. Je v tuto chvíli „parťačka“ ve výchově vašeho dítěte.
  • podporujte dítě, i když jeho nadšení pro školu po začátku opadne, buďte neoblomní a nacházejte stále a stále na škole drobné radosti, pro které je možné se do ní těšit.
  • čas doma věnovaný povídání o škole a přípravě by měl být klidný a odpočinkový.

A hlavně nezapomeňte, že každý začátek je těžký, nebo vy jste je snad někdy měli lehké?

14.9.2012 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist