Lucie (31): Začínám se bát, co mám dělat?

Situace kolem nás je plná obav, strachu a zoufalosti. Stejné pocity zmítají také naší čtenářkou Luckou. Bojí se a neví, jak z toho ven. Sára má na věci jasný názor, přečti si, co poradila Lucce, jak současnou situaci zvládnout, třeba pomůže i tobě.

co-na-to-sara-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Milá Sáro,

ráda bych věděla tvůj názor na současnou situaci. Začínám se bát vylézt z domu. Mám dvě malé děti, které jsou teda doma, ale já do práce chodit musím. Snažím se nosit doma vyrobenou roušku, desinfikuji si ruce, ale děsí mě nezodpovědnost lidí kolem. Nedodržují nařízení a já se začínám koronaviru opravdu bát. Co mám dělat?

Děkuju Lucie

Milá Lucinko,

zdravý strach, který nás upozorňuje na případné nebezpečí, je zcela v pořádku, ale strach, který nás paralyzuje a omezuje, je velmi ničivý a celou situaci ještě zhoršuje.

Není dobré příliš dlouho setrvávat v energiích strachu, buňky v našem těle se stáhnou a nemohou správně vykonávat svou funkci. Pokud se jen zamyslíš a nedáš této emoci příliš velkou sílu a energii, nestane se nic, ale dlouhodobý strach již dobrý není. Teď si představ, kolik dalších lidí se bojí, jsou hysteričtí, a přesto neustále sledují negativní zprávy. Strach vnímám jako obrovský černý mrak, který neustále roste, když se občas zadívám na procházející lidi, vidím, jakou tíhu s sebou vlečou a věř, že je to zcela zbytečné.

Jak to vidím já?

Z počátku jsem vše brala jako běžnou chřipku, která v lednu většinou uhodí a za měsíc opět odezní, ale postupem času jsme všichni zjistili, že je situace vážnější, než se čekalo. Opatření se udělala, a proto je nutné, abychom byli dostatečně morální a dodržovali vše potřebné, což sama také děláš. Když mi do zpráv přicházely neustále se opakující zprávy plné strachu a obav, tak jsem požádala přátele, ať mi již nic neposílají, protože to stejně nečtu. Potřebné informace vím a přečetla jsem si, co je potřeba dodržovat, což také dělám. A doporučuju to i tobě. Zkus se na chvíli oprostit od zpráv. Sleduj je jen jednou denně a ještě po nezbytně nutnou dobu. Dozvíš se vše potřebné, ale nebudeš pod neustálým přívalem negativních informací a bude se ti lépe dýchat. Myslím, že by bylo fajn na nějakou dobu omezit i sociální sítě, právě tam totiž vzniká spousta nepravdivých informací, které tě zbytečně děsí.

Jak to vypadá u nás?

Ve městě je velmi málo lidí a také aut, pekárna pouští pouze po jednom a prodavačky mají roušky, přesto se usmívaly a nic nenasvědčovalo tomu, že by se bály. Venku jsem potkala paní s rouškou, další řídila auto a pak kolem mne prosvištěl na elektrické koloběžce mladý muž, který měl pirátský šátek přes pusu. Přesto jsou lidé neklidní, je vidět, že se rozhlíží kolem a snaží se vyhnout kontaktu s ostatními. Pro mne to znamená zpomalit, víc se zamyslet nad životem a udělat si jarní úklid v sobě i doma.

Všechno se snažím „vyplusovat“ a ať se situace jeví jakkoliv náročná, vím, že vždycky může být hůř, proto si užívám přítomný okamžik, teď se nic neděje, je to skvělé. Raduju se z toho, že nejsou zakázané procházky v parku a v přírodě, což je skvělé, rozhodně nepodceňuji celou situaci a nevyhledávám kontakt s dalšími lidmi, prostě se držím stranou a s láskou dělám svou práci. Strach nemám, protože vím, že všechno má svůj důvod.

Lucinko, žij a neboj se, užívej společné chvíle s dětmi, rodinou a snaž se z této složité situace vytěžit to nejlepší, vždy se něco najde. Věnuj čas dětem, hrajte hry, malujte si a koukejte na pohádky. Prostě dělejte věci, na které předtím nebyl čas. Přečti si dobrou knížku, nauč se nějaký nový jazyk, prostě odpoutej myšlenky od okolního dění.

Buďme vděční za to, co máme i za všechny, kteří nám pomáhají. Velký dík všem zdravotníkům, kteří se o nás nepřetržitě starají, poděkování patří také ostatním, kteří se nebojí pomáhat, zadarmo šijí roušky, prodávají zboží, hlídají děti nebo nakupují osamělým důchodcům. Zkusme se podívat po okolí, jestli někdo nepotřebuje naši pomoc a místo strachu společně pracujme na klidu a harmonii.

Co si o současné situaci myslíš ty? A také jsi propadla strachu? Máš trošku jiné problémy a ráda bys znala názor Sáry? Pak tě určitě potěší, že zítra pro tebe budeme mít Sáru online. Od osmi hodin ráno ti zodpoví všechny tvé dotazy v krizové poradně a pomůže ti poprat se strachem a zoufalostí. Tak nás nezapomeň sledovat.

Foto: Shutterstock.com

18.3.2020 2:00| autor: Sára

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist