Krize ve vztahu? Dá se ustát. Jak na to?

Zamilovanost je pryč a s ní i ty krásné okamžiky, které přináší první týdny vztahu. Už nejsi rozechvělá, když se máte potkat, místo toho nastoupila rutina, anebo dokonce i nevraživost a ty přemýšlíš nad tím, jestli není na čase jít dál. Pozor, krize přichází v každém vztahu, pomůžeme ti ji zvládnout.

krize-ve-vztahu-jak-ji-ustat-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Místo polibků hádky a věčné rozepře? Krize ve vztahu obvykle přichází po sedmi letech, ale je to individuální a objevit se může mnohem dříve. Je samozřejmě možnost nad vším zlomit hůl a jít prostě dál, ale pokud jsou ve hře děti, stojí aspoň za pokus krizi zvládnout a najít k sobě opět cestu.

Mluv o tom

První, co musíš udělat, když ve vtahu něco neklape, je mluvit o tom. Muži jsou totiž přímočaří a je tedy potřeba jim narovinu říct, že se něco děje. Jedině pak s tím můžete oba něco dělat. Nic se nespraví samo, a když budeš strkat hlavu do písku, problém akorát prohloubíš. Musíš se naučit pojmenovat, co tě štve, a také vydolovat z toho svého, co trápí jeho. Ale tady se připrav, že to bude běh na dlouhou trať, protože první odpověď bude, že nic. Chlapi si totiž toho, že se něco děje, všimnou později, popřípadě to v sobě dusí. Takže nejlepší je vyrazit rovnou s přímou otázkou, jestli si také všiml toho, že váš vztah už není jako na začátku. Nekritizuj ho. Vinu zkrátka nesváděj na nikoho, jen na čas, který z té vaší lásky udělal to, co udělal, že? Zeptej se svého miláčka, co mu ve vztahu chybí a co byste mohli vylepšit. Rozhodně neříkej, že je špatně vše. A sebe taky příliš nebičuj. Je možné, že jste oba někde pochybili, ale teď je spíše důležité najít z toho cestu ven, než po sobě házet špínu.

Párová terapie

Jednou z možností, jak ze vztahové krize, je zajít si za odborníkem. Párové terapie jsou dneska na denním pořádku a už mnoha vztahům zachránily život. Jen buď ale připravena na to, že úspěšnost těchto terapií kolikrát není v tom, že se pár podaří udržet pohromadě, ale také že buď ty či tvůj muž dojdete k názoru, že už to spolu nemůžete táhnout dál a že je to jen o trápení.

Připrav se na změnu

Ať spolu půjdete do manželské poradny nebo budete vést dlouhé debaty u vás v obýváku, jedno je jisté, přijde změna. Možná si díky párové terapii uvědomíte, co děláte špatně. A pak je na každém z vás, aby to změnil. Nestačí si říct, že se tedy milujete a budete spolu dál, ale musíte oba na sobě pracovat. Tedy připrav se na to, že budeš muset aspoň trochu slevit ze svých nároků nebo více času věnovat tomu druhému.

Chce to něco nového

Důvod, proč váš vztah vyčpěl, nemusí ani tkvít v samotném vztahu, ale v tom, že je vše prostě pořád stejné. Zatímco jsi ve dvaceti neustále měnila plány, byla plna očekávání, co bude dál, dnes jsi zvyklá na rutinu, která ruku v ruce s dlouhodobým vztahem dokáže znudit každého. Oživ tedy svět okolo tebe, naplánuj netradiční dovolenou či udělej nějaké změny ve vašem domově. Stačí přestavět nábytek nebo vyměnit obrazy, zkrátka něco, co bude konečně jiné než v posledních pěti letech.

Zapracuj na osobním rozvoji

Říkáš si, jak tvoje vnitřní já souvisí se vztahem? Hodně. Tím, že se zdokonalíš, lépe pak zapracuješ na vztazích. A také budeš spoustu věcí vnímat jinak. Pokud se budeš rozvíjet v jiných oblastech, získáš tak větší sebevědomí, a to ti pomůže ve vztahu působit vyrovnaně. Zkrátka každý musí začít u sebe, a když se budeš cítit spokojená, budeš mít pak spokojený vztah.

Inspiruj ho

Ale je jasné, že pracovat na sobě musí i tvůj partner. To je ale jeho boj. Ty ho ovšem můžeš trochu popostrčit a ukázat mu nový směr. To, že se na tebe už nesměje jako dříve, nemusí nutně znamenat, že vaše láska vyhořela, ale že už je ze všeho otrávený. Pomoci mu můžeš třeba dárkovým poukazem na nějaký nový druh sportu či kurz fotografování. Možná stačí málo a vše bude jako dřív.

Čtěte také:

Studená večeře s úsměvem? Lepší než řízek od uhoněné a naštvané ženy

Každodenní povinnosti a rutina se podepíší na vztahu. Máš pocit, že takhle sis život ve dvou nepředstavovala? Z práce rovnou běžíš domů, abys vyprala, vyžehlila a udělala večeři? Ale tohle si děláš sama. Zkrátka chlap si velmi rychle zvykne na servis a málokdy ti sám od sebe nabídne, že večer si objednáte pizzu a o víkendu pozvete paní úklid. S tímhle musíš přijít ty. A začni tím, že si den naplánuješ tak, abys v něm stihla i drobné radosti pro sebe. Zkrátka večeře bude, až si zajdeš ke kadeřníkovi a když se návštěva v salonu protáhne, tak holt bude chleba se salámem.

Vzpomeň si na začátek

Přemýšlíš nad tím hezkým číšníkem ve tvé oblíbené kavárně, a nejraději bys ho pozvala na rande a toho svého poslala k šípku? No ale netoužila jsi po svém muži před lety taky tak? Jen si vzpomeň, jak tě dostával do kolen, kdykoli se na tebe usmál, jak ses na něj těšila a co všechno pro tebe udělal. Možná právě tohle ti pomůže se na svého chlapa dívat opět zamilovaně.

Oživ to v posteli

Tak co si budeme povídat, sex po několika letech vztahu už není žádný gejzír vášně, ale kolikrát se to podobá plnění manželských povinností, které nemají delší trvání než reklamy mezi tvými oblíbenými seriály. Co tedy tomu trochu pomoci? Sexy prádlo, erotické pomůcky nebo třeba noc v hotelu? Je toho spousty, jak oživit nudu v posteli. Když se mezi vámi zlepší sex, jste na nejlepší cestě krizi překonat.

A co u vás? Vkradla se do tvého vztahu krize nebo máš nějaký tip, jak se tomu vyhnout? Napiš nám do diskuze a inspiruj ostatní čtenářky.

Foto: Shutterstock.com

19.4.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist